Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kada krūtinės skausmo ignoruoti negalima

„Mano gražaus amžiaus sulaukusi mama vis pasiguodžia, kad jaučia skausmą krūtinės srityje, bet niekaip neįkalbu kreiptis į gydytojus – vis atsako, kad tai dėl senatvės. Gal galėtumėte papasakoti, dėl kokių priežasčių krūtinės srityje jaučiamas diegiantis, o kai kada deginantis skausmas. Ar jis gali būti susijęs su rimtomis kardiologinėmis problemomis?“ – klausia Virginija P. iš Akmenės rajono.

Atsako gydytoja kardiologė Živilė Žymantienė.  

Skausmai krūtinės srityje gali būti įvairūs – ne tik deginantys, diegiantys, bet ir gniaužiantys, spaudžiantys. Sukelti juos taip pat gali skirtingos priežastys, kurios ne visuomet susijusios su kardiologiniais susirgimais. Tačiau jų ignoruoti nereikėtų – pajutus patartina kreiptis į gydytoją, kuris tinkamai įvertins nusiskundimus, identifikuos ligą ir laiku paskirs tinkamą gydymą.

Dažniausiai į kardiologus pacientai kreipiasi pajutę aštrų skausmą krūtinės srityje, bet iš karto išsigąsti ir manyti, kad jis susijęs su širdies ligomis, nereikėtų – kartais jį gali sukelti plaučių ligos, tarpšonkaulinė neuralgija ar stuburo nervų šaknelių spaudimas dėl iškrypusio stuburo. Pirminės diagnostikos metu gydytojas tiksliai išsiaiškins skausmo pobūdį. Taip pat svarbu, kada juntamas skausmas – fizinio aktyvumo ar ramybės metu, kiek laiko trunka, ar skausmas plinta, ar yra susijęs su kvėpavimu, maistu, kūno padėtimi.

Živilė Žymantienė

Susirūpinti dėl skausmo krūtinės srityje pacientas turėtų tuomet, kai jis jaučiamas krūvio metu. Krūvis reikštų fizinį aktyvumą einant, lipant laiptais, į kalniuką ar bėgant. Paprastai pacientai pasakoja, kad anksčiau įprastą maršrutą įveikdavo be vargo, o dabar krūtinėje pradeda jausti tarsi buko pobūdžio, spaudžiantį, gniaužiantį skausmą. Jis atsiranda lipant laiptais ar į kalnelį, plinta į ranką, kaklą, po mentimi. Daugeliui stabtelėjus ar sulėtinus žingsnį, skausmas atslūgsta, savijauta pradeda gerėti. Tokio skausmo ignoruoti nereiktų, net jeigu spaudžia nestipriai ir galima kentėti, nes jis gali įspėti apie širdies kraujagyslių ligas. Jei laiku nesikreipiama į specialistus, skausmas intensyvėja, o nueinami atstumai trumpėja. Ištirti, kas sukelia tokio pobūdžio skausmus, nesudėtinga, o nedidelių pakitimų pasekmės lengvai koreguojamos medikamentais, nors kartais prireikia ir sudėtingesnio gydymo. Bukas skausmas gali signalizuoti ir apie širdies infarkto riziką.

Skausmus krūtinės srityje gali sukelti ir padidėjusio arterinio kraujo spaudimo arba hipertoninė liga. Su kraujospūdžiu susijusių ligų simptomai ne visuomet išryškėja, todėl pacientai stebisi, kodėl reikia gydyti spaudimą, jeigu nieko nejaučia. Nors ši liga dažniau pasireiškia galvos skausmais ar svaigimu, jai būdingas ir maudžiantis skausmas krūtinės srityje. Tokiu atveju taip pat nereikėtų delsti, tačiau patarčiau atkreipti dėmesį, ar tam įtakos turi krūvis, judėjimas, kvėpavimas. Taip pat reikėtų kasdien sekti kraujospūdį – ar jis neviršija normos ribų.

Daugeliu atveju spaudimu susirūpinama tik tuomet, kai prasideda maudimo lydimi širdies perplakimai. Pajutus šiuos simptomus, tikrai negalima delsti – skausmas krūtinės srityje atsiranda jau kaip negydoma spaudimo ligos komplikacija, kuri ilgainiui širdyje sukelia esminius pakitimus. Iš pradžių širdies raumuo pradeda storėti, didėja širdies ertmės, dažniausiai prieširdžiai, o tai sukelia ritmo sutrikimus. Didėjant skilveliams ir silpnėjant širdies raumens traukimosi jėgai, prasideda širdies nepakankamumas. Deja, šie procesai yra negrįžtami. Jeigu negydoma spaudimo liga, pacientui prognozuojami ritmo sutrikimai, širdies ir inkstų nepakankamumas, atminties, klausos, regos susilpnėjimas, smegenų kraujotakos pablogėjimas, iškyla insulto, miokardo infarkto rizika, todėl spaudimą pacientas turėtų sąžiningai kontroliuoti vaistais. Pajutus širdies ritmo sutrikimus tikėtis, kad jį pavyks atkurti, – per vėlu.

Diegiantis krūtinės skausmas, kurį lydi dusulys ir širdies perplakimai, dažniausiai pasireiškia kaip virusinių ligų komplikacija nusilpus imunitetui. Jei aštrius skausmus juntate periodiškai, bet virusinėmis ligomis nesirgote, sieti jų su kardiologinėmis problemomis nereikėtų, bet jeigu pacientas, persirgęs virusine infekcija, toliau karščiuoja ir krūtinės srityje jaučia diegiantį skausmą, kuris nurimsta atsigulus ant kairiojo šono, tai gali rodyti širdies raumens arba apvalkalo uždegimą. Negydant širdies raumens uždegimo, gali pradėti formuotis sąaugos, sustorėti širdies apvalkalas, kuris pradeda spausti širdį, taip pat gali kauptis skysčiai, sutrikti raumens funkcijos. Sutrikus ritmui išsivysto širdies nepakankamumas.

Remiantis paciento nusiskundimais, atliekama kardiograma, echoskopija, o raumens uždegimo atveju – širdies magnetinio rezonanso tyrimas. Tačiau ne kiekvieno virusinio susirgimo atveju išsivysto komplikacijos. Siekiant jų išvengti labai svarbu laikytis visų gydytojo rekomendacijų: niekur neiti, gerti daug skysčių, kontroliuoti temperatūrą.

Kardiologinių ligų nereikėtų sieti su senatve, nes jos gali pasireikšti įvairaus amžiaus pacientams, o kai kurios iš jų, pavyzdžiui, aukšto spaudimo liga, nustatoma vis jaunesniems žmonėms. Joms įtaką daro ne tik fizinis aktyvumas, paveldimumas, bet ir nusiteikimas laiku pradėti spręsti pastebėtas problemas. Todėl, kad ir kokio amžiaus būtumėte, kad ir kokia veikla užsiimtumėte, krūtinės skausmo, kuris atsiranda krūvio metu, nereikėtų ignoruoti, nes ligos dažniausiai prasideda iš lėto, o atsiradęs skausmas yra organizmo signalas, kad kažkas negerai.

Gydytojas nustatys, apie kokius sveikatos sutrikimus pranešė skausmas, tačiau tik pat žmogus priima sprendimą – gyventi bijant ar padaryti tai, kas nuo jo priklauso, ir atitolinti komplikacijas.

 

Rekomenduojami video