Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Juoko jogos pagrindai

Liūdna tiesa: nuoširdus juokas atsitraukia drauge su vaikyste. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad vaikas juokiasi apie 150 kartų per dieną, suaugęs žmogus – tik 6 kartus per dieną. Vaikas kasdien nusišypso apie 400 kartų, o suaugęs – ne daugiau kaip 15 kartų. Mes ne tik išaugame drabužius, bet ir prarandame gebėjimą juoktis.

Juoko joga

Svarbu atskirti juoko jogą ir juoko terapiją. Juoko terapija – metodas, kai sergantys žmonės vienaip ar kitaip juokinami (klausosi anekdotų, žiūri linksmas kino komedijas) – tai jiems padeda greičiau pasveikti.

Juoko joga susideda iš kvėpavimo ir fizinių pratimų bei garso „ha – ha – ha – ha“, kuris priartina prie prigimtinio juoko. Juoko joga prieš penkiolika metų išsivystė iš idėjos, kad juoktis galima be jokios priežasties ir kad dirbtinis juokas veikia žmogų lygiai taip pat gerai, kaip natūralus. Juoko jogos techniką, padedančią nusiraminti ir atsipalaiduoti, sukūrė indas gydytojas Madanas Kataria.

Juokas be priežasties

M.Kataria, susipažinęs su moksliniais tyrimais apie juoką ir juoko naudą, aiškina, kad juoko pasaulyje mažėja todėl, jog silpnėja žmonių ryšiai. Svarbus gydytojo atradimas yra tas, kad mūsų kūnas neskiria dirbtinio juoko nuo prigimtinio – organizme vyksta tie patys biocheminiai pokyčiai, jis gauna tą pačią fiziologinę naudą. Taip buvo sukurta juoko be priežasties praktika, nes dirbtinis juokinimas tinka ne kiekvienam, dažno žmogaus jis nebeveikia.

Žaismingų vaidybinių pratimų, padedančių lengviau prisišaukti juoką, kompleksą indas pavadino juoko joga, mat juokas derinamas su kvėpavimo, tempimo ir atsipalaidavimo pratimais. Aktyvus, tankus įkvėpinėjimas pro nosį – kapalabhati arba pranajama (diafragminis kvėpavimas) – tai tas pats veiksmas, kurį atliekame besijuokdami. Taigi dviratis ir išrastas, ir atrastas, belieka juo važiuoti.

Juoko jogos klubai

Pasaulyje yra apie 6 tūkst. juoko jogos klubų. Lietuvoje dirba du sertifikuoti juoko jogos treneriai, taigi veikia du juoko jogos klubai.

Juokimės dirbtinai

Esame pragmatiški ir mums labai rūpi, kokia gi reali juoko jogos nauda mūsų organizmui? Gal juokas pakeičia piliules?

Juokas naudingas fizinei ir psichinei sveikatai, bet, norėdami tuo įsitikinti, turime juoktis kur kas daugiau. Nepavyksta? Sunku? Pečius slegia niūri kasdienybė, ligos? Na, ir kas, jei natūralus juokas nekyla, galima juoktis dirbtinai, be priežasties.

*Kūnas neskiria dirbtinio juoko nuo nuoširdaus – abiem atvejais vyksta tokie patys biocheminiai pokyčiai, organizmas gauna tokią pačią fiziologinę naudą.

*Juokiantis išsiskiria endorfinai – natūralūs nuskausminamieji ir euforijos būseną sukeliantys hormonai. Endorfinai veikia panašiai kaip morfijus, bet neturi neigiamo poveikio. Taigi juokas užmuša skausmą.

*Juokas padeda numalšinti stresą, stiprina imunitetą.

*Labai naudinga juoktis sergantiesiems bronchitu ir bronchine astma. Padidėja plaučių tūris ir deguonies kiekis kraujyje.

*Juokiantis iš kvėpavimo takų lengviau pasišalina gleivės.

*Juokiantis iš plaučių iškvepiamas užsistovėjęs oras, organizmas gauna daugiau deguonies. Nobelio medicinos premijos laureatas vokietis Otto Warburgas yra pasakęs: „Jeigu ląstelės gauna pakankamai deguonies, vėžiu susirgti neįmanoma.“

*Juokas stiprina širdį – padažnėja pulsas, pagerėja kraujotaka.

*Juokiantis išsiplečia kraujagyslės, atsipalaiduoja raumenys.

*Juokiantis dirba maždaug 40 raumenų grupių.

Kaip išmokti juoktis

Juoko joga apima dvi pratimų grupes: jogos kvėpavimo ir juoko. Įprastinė juoko jogos sesija trunka maždaug 45 minutes. Skiriamos trys sesijos dalys.

Pirmojoje dalyje juokas imituojamas pratimais. Jie lydimi džiugesio, plojimų, skandavimo, kvėpavimo. Šioje dalyje nebūtina, kad būtų juokinga. Tai tik pasirengimas, „įėjimas“ į žaismingą būseną, taigi tinka pasisveikinimas vienas su kitu, specialus paburbuliavimas, atsilenkimai ar pasilenkimai.

Antroji dalis prasideda juoko meditacija arba juoku be priežasties. Šioje dalyje koncentruojamasi į patį juoką.

Trečiojoje dalyje žmonės atsipalaiduoja ir sugrįžta į natūralią būseną. Tuo metu atliekami atsipalaiduoti skirti pratimai, kalbama apie juoko jogos filosofiją.

Kad juoko joga teiktų naudą, reikėtų ją praktikuoti kas savaitę. Suaugęs žmogus kasdien turėtų juoktis mažiausiai dešimt minučių!

Galima pabandyti atlikti pratimus ir juoktis namuose, tačiau juoko joga veiksmingiausia žmonių grupėje. Vis dėlto pabandykite šį nesudėtingą juoko pratimą.

Atsigulkite ant nugaros, atsipalaiduokite. Sulenkite kojas per kelius. Pritraukite kelius prie krūtinės ir apkabinkite juos rankomis. Jūsų diafragma ir pilvo raumenys atsipalaiduoja, tad juoktis lengva. Dabar leiskite sau garsiai nusijuokti be jokios priežasties. Juokitės kelias minutes ir negalvokite, ką apie tai pamanys kaimynai, – jie nenugyvens gyvenimo už jus.

 

Parengė Ina Laumenytė

Rekomenduojami video