Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Joga padeda į pasaulį ir į save pažvelgti kitu kampu

Veikiausiai apie jogą girdėjęs yra kiekvienas. Bendrą pamatinį supratimą veikiausiai taip pat daugelis turi, bet ar to pakanka, kad būtų galima įvertinti tikrąją jogos esmę ir naudą kiekvienam? Apie tai ir dar daugiau kalbamės su jogos mokytoja, Kėdainiuose veikiančios jogos studijos „Luna Yoga“ vadove Sonata SATYA.

Tik sportas ar daugiau?

Joga neretai yra siejama tik su sportu, fiziniais pratimais. Tikriausiai yra tekę girdėti siūlymą: „tau reikia lengvai pasportuoti, gal jogą pamėgink?“.

Išties jogoje nėra stipraus fizinio judėjimo iki devinto prakaito, jogoje nelakstysite, suplukę nekilnosite svorių. Joga – lankstumo ir kūno jėgos lavinamieji pratimai. Tačiau ar jie sudaro jogos pagrindą?

Toli gražu.

Joga – indų filosofijos mokymas, apimantis įvairius fizinius ir mentalinius pratimus. Dažnai su visa jogos filosofija tapatinami fiziniai pratimai yra vadinami Asana, ir tai tėra tik viena iš aštuonių jogos pakopų.

Joga verčia žmogų permąstyti savo supratimą apie gyvenimą, elgesį su kitais, užsiimti savianalize. Atliekami fiziniai pratimai derinami su kvėpavimu, meditacija, proto nuraminimu, jausmų paleidimu, susitelkimu ir koncentracija, o jų metu siekiama pasiekti aukščiausią – palaimos – pakopą. 

Jau dešimtmetį

Pati „Luna Yoga“ įkūrėja Sonata Satya sako, kad jogą praktikuoja jau dešimtmetį, o viskas prasidėjo visai ne nuo gilesnio dvasinio pasaulio paieškų.

Būdama fiziškai aktyvi, sportiška moteris ieškojo, kur ir kaip maloniai ir naudingai praleisti laiką. Taip ir atrado jogą, o ši filosofija, ją „pagavusi“ daugiau nebepaleido – tapo kasdiene palydove ir ugdytoja.

„Jogoje esu dešimt metų, iš kurių jau trejus esu jogos mokytoja.

Visada buvau aktyvi – bėgiojimas, plaukimas buvo mano gyvenimo dalis. Buvo metai, kai sportu užsiėmiau tik savo malonumui ir dėl to, kad turėčiau gražų kūną.

Jogą atradau netikėtai – su šeima gyvenome Amerikoje, ieškojau malonaus laiko praleidimo ir netikėtai patekau į jogos praktiką.

Ilgai jogą praktikavau viena, vėliau prisijungiau ir į grupinius užsiėmimus. Išbandžiau daug jogos mokytojų ir gyvai, ir internetu vykstančiuose kursuose. Tai buvo mano nauja aistra.

Tada dar nesupratau, kas vyko su manimi, bet pamažu keičiausi. Pajutau, kad mane tai nuramina, atpalaiduoja kūną.

Jau nebenoriu to daryti tik dėl išvaizdos. Tai reikalavo nemažai pastangų ir valios, bet sustoti nenorėjau, tai tapo mano gyvenimo dalimi“, – pasakoja kraštietė.

Ugdo visapusiškai

Sonata sako, kad joga jai savo paslaptis atskleidė palaipsniui. Kūno ir sielos harmonija yra siekiamybė, kurios link veda ilgas ir ne toks jau lengvas kelias. Tačiau ilgas – dar nereiškia, kad nemalonus ar sunkus. Pats procesas atneša daug stiprybės.

„Jogoje fizinis kūnas tėra tik įrankis. Tai yra proto, sielos ir kūno sąjunga, bendrystė, harmonija. Užsiėmimų metu ne tik dirbama su kūnu, bet ir su savo charakteriu, savybėmis, ugdoma savistaba, dėmesingumas, gerinama koncentracija, o kartu mokoma sumažinti begalinį minčių srautą, įsijausti į „čia ir dabar“...

Jogos praktika mane priartino ir prie gamtos, prie ramybės, išmokau būti viena, pasidarė labai patogus buvimas tyloje, net ir esant šalia kitiems žmonėms“, – sako jogos mokytoja.

Proga pabūti su savimi

Tai, kad daugeliui mūsų reikia išmokti būti vieniems – puikiai atskleidė dabartinė pasaulio situacija. Buvimas su savimi, vienumoje daug kam yra slegianti patirtis. Norisi pabėgti nuo minčių, klausimų, nesibaigiančių diskusijų, pasinerti į šurmulį, triukšmą, suktis reikaluose...

O jei taip išmokus priimti save tokį, koks esi, susitarti ir draugiškai su vidiniu „aš“ eiti tobulesnio savo varianto link?

Dešimtmetis jogos praktikos Sonatai leido pažvelgti ir į karantiną kitaip, ir jo suteikiamas naudas ir galimybes pamatyti greičiau ir lengviau.

„Šio karantino metu daug laiko skiriu sau, savo sąmoningumui. Tai tarsi pauzė, kurioje galiu mokytis, tobulėti, gilintis į save.

Išklausiau nemažai online mokymų ir seminarų. Karantino metu tiek išmokau!

Jau neužilgo galima bus pasimėgauti Garso terapija – dainuojančių dubenų masažu. Terapijoje iššaukiamas labai gilaus atsipalaidavimas ir harmonizacija kūno, energijos ir psichikos srityse, ir tuo būdu suaktyvinami savigydos mechanizmai“, – sako „Luna Yoga“ savininkė.

Nori perduoti savo žinias

Dešimtmetis – solidus laikotarpis, per kurį galima tiek daug sužinoti, išmokti, tapti tikru savo srities profesionalu.

S. Satya sako, kad nepaisant ilgametės patirties, prieš atidarant jogos studiją Kėdainiuose, ji baigė dar vienus mokymus, kurie tarsi padėjo lemiamą taškelį, leidusį pagaliau imtis ne tik praktikavimo, bet ir mokymo.

„Netikėtai pamačiau skelbimą apie Budha on Bike organizuojamus jogos mokytojų kursus. Noras atėjo kaip impulsas, jausmas. Nebegalėjau to nedaryti.

Šie jogos mokytojų kursai pirmiausia yra transformacinė kelionė į save, joje mokėmės detaliai pažinti asanas bei pasinerti į sekų kūrimo meną.

Gilinomės į didžiąją jogos istoriją, pažinome jogą, o svarbiausia, save – naujame gilesniame lygmenyje.

Baigusi kursus įkūriau jogos studiją – „Luna Yoga“ Kėdainiuose. Noriu dalintis savo patirtimi su kuo daugiau žmonių“, – sako moteris.

Sakoma, kad pavadinimas – pusė verslo sėkmės. „Luna Yoga“ pavadinimas nėra atsitiktinis. Jis gilus ir išjaustas, kaip ir priklauso tokio tipo veiklos vardui.

Sonata sako, kad šio studijos vardo „kaltininkė“ – ryški vienos nakties pilnatis, į kurią žvelgiant atėjo supratimas apie tai, kas paslaptinga, nematoma, bet egzistuoja.

„Apie tai, kad esame ne vien kūnas, o daug didesnės apimties būtybės. Jau senovės lietuviams Mėnulis buvo nakties žibintas, išblaškantis tamsybę, kuri senovės žmogui atrodė nepaprastai grėsminga. Man tai simbolizuoja visą Visatą, mano protėvius ir dabarties magiją“, – kalba Sonata.

Tinkama ir reikalinga visiems

Neretai joga tapatinama su moterišku sportu. Tačiau vertinant, kad joga – ne tik fiziniai pratimai – nederėtų jos sieti su lytimi ar amžiaus grupe.

„Joga tinkama visiems, – sako Sonata pridurdama, kad ji duoda labai daug vietos asmeniniams pasirinkimams, tačiau neskatina varžytis. – Reikia pajausti savo kūną, fizines galimybes ir klausyti savęs – ko man šiandien norisi? Pasirinkti intensyvumą. Kiekvienas žvelgia į save, savo pojūčius.

Joga naudinga keliais lygmenimis. Pirmiausia, žinoma, fiziniu: ištempia, tonizuoja raumenis, sausgysles, sąnarius. Išmankština visą kūną, raumenų, griaučių sistemas. Teigiamai veikia ir vidaus organus, liaukas, ypač endokrininę sistemą, atsakingą už hormonų gamybą ir pusiausvyrą. Žodžiu, visapusiškai veikia fizinį žmogaus kūną“, – sako Sonata pridurdama, kad joga naudinga ir mentaliniu lygiu.

„Ji puikiai atpalaiduoja ir apsaugo nuo streso, įtampos. Miegas tampa gilesnis ir kokybiškesnis, nes žmonės atsipalaiduoja, aprimsta. Dieną atsiranda daugiau energijos. Harmoningai atgimsta ryšys su kūnu“, –  sako Sonata.

Svarbus kontaktas

Nepaisant to, kad karantino metu joga vyksta nuotoliniu būdu – prisijungus per video platformą, visgi tai toli gražu neatspindi realių jogos užsiėmimų esant draugėje su kitais.

Viena vertus, kaip sako Sonata, joga galima užsiimti namuose, nes medžiagos ir pagalbos šiais laikais internete apstu. Kita vertus, grupinio jogos seanso patirtis taip pat įkvepianti.

„Vedu jogos užsiėmimus ir online, bet tai ne tas pats. Labai svarbu tikras ryšys ir kontaktas su žmonėmis, kita vertus, joga dabar labiau prieinama – nereikia niekur eiti, galima praktikuoti namuose.

Žmonės gali užsiimti joga namuose – internete daug informacijos ir video pamokų. Tik nereikia skubėti daryti sudėtingų asanų, tokių kaip stovėjimas ant galvos ir kt.

Vis dėlto, kai tik bus galimybė, būtinai apsilankykite grupinėje ar privačioje jogos praktikoje – pakeisite aplinką, atsipalaiduosite nuo buities, susipažinsite su kitais praktikuojančiais jogą, pajausite studijos atmosferą – kvapus, muziką, arbatos aromatą ir smagius pokalbius po užsiėmimo“, – ragina jogos mokytoja.

Ir iš tiesų – kas gali būti geriau ir maloniau, nei laikas sau ir su savimi?

Eglė KUKTIENĖ

Rekomenduojami video