Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gydytojas griauna mitus apie kojų venų varikozę

Venų varikozę ir jos gydymo būdus tebegaubia įvairūs mitai, todėl į chirurgų rankas vis dar neretai patenka jau užleisti ir pavojingi ligos atvejai. Kraujagyslių chirurgas Nerijus Bičkauskas apžvelgia dažniausiai girdimus pacientų įsitikinimus apie šią ligą ir jos gydymą.

Nerijus Bičkauskas

Venų varikozė – moterų liga: MITAS

Venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai. Statistiškai varikozės diagnozė moterims nustatoma dažniau, bet tik todėl, kad jos labiau rūpinasi savo sveikata ir anksčiau kreipiasi į medikus. Vyrai ateina sulaukę vyresnio amžiaus, o liga būna labiau užleista.

Išsiplėtusios venos – tik estetinė problema: MITAS

„Išsiplėtus venoms, sutrinka veninė kraujotaka. Tai rimta liga. Ji pasireiškia skausmu ir nuolatiniu kojų nuovargiu. Būna, kad išoriškai ant kojos nematyti jokių požymių, o venos kamienas jau yra pažeistas. Pavojingiausia varikozės pasekmė – trombai, kurie užkemša kraujagysles ir, patekę į plaučius, gali sukelti staigią mirtį. Blauzdose taip pat gali atsiverti sunkiai ar visai negyjančių opų. Akivaizdžiai matomi mazgai blauzdose ar iššokusios paviršinės venos, kurios estetiškai atrodo negražiai, priverčia pacientą greičiau kreiptis į medikus, bet tai dažniausiai yra gilesnių, plika akimi nematomų venų ligų simptomas“, – sako N.Bičkauskas.

Venų operacijos nėra sudėtingos: TIESA SU IŠLYGA

Giliosios venos – venų kamienai, dar vadinami magistralinėmis venomis, operuojami lazeriu arba užakinami klijais. Tokios operacijos tausoja paciento organizmą, minimaliai traumuoja, yra efektyvios. Neskausmingai gyja. Žiūrint paciento akimis, operacija yra nesudėtinga. Tačiau varikozę turi gydyti itin profesionalus chirurgas, geriausia, kad specializuotųsi būtent venų chirurgijoje. Prieš operaciją reikia atlikti labai tikslius diagnostinius tyrimus, identifikuoti problemines vietas.

Po venų operacijos – ilgas ir sunkus gijimas: MITAS

Gydytojo teigimu, per pastaruosius dešimtmečius ištobulėjus diagnostikai, iš esmės pasikeitė ir venų varikozės gydymo metodai. Anksčiau taikytą atvirąją chirurgiją, kurios metu buvo fiziškai ištraukiamos nebefunkcionuojančios venos, o gijimo procesas užtrukdavo mėnesius, pakeitė modernūs lazeriai ir klijai, leidžiantys užakinti veną organizmo viduje. Operacija tetrunka 20–40 minučių, o pacientas būna darbingas tą pačią dieną.

Lazeriu galima gydyti paviršines venas ir mazgus: MITAS

Paviršinės venos ir jų mazgai gydomi skleroterapija – suleidžiant vaistų, lazeriai jiems nėra naudojami. Efektyvų rezultatą galima pasiekti tik tada, kai gydymas vyksta nuosekliai, t. y. pirmiausia turi būti pašalinta pradinė problema venų kamiene. Tuomet iki 60 proc. išorėje matomų mazgų sunyks savaime. Likusius reikia panaikinti skleroterapija. Jei problema tik estetinė, t. y. nereikia operuoti venų kamienų, paviršinės venos vis tiek gydomos užakinant vaistais, o ne lazeriu.

Po operacijos reikia ilsėtis, geriau nevaikščioti: MITAS

Judesys yra geriausias priešnuodis prieš venų operacijų komplikacijas. Dėl to pacientai nėra migdomi. Žmogus po operacijos turi atsikelti ir nuo pirmos minutės pradėti judėti. Tai nėra sunku, nes nei operacijos metu, nei gydamas žmogus nejaučia jokio skausmo. Netgi atvirkščiai, lig tol kojas maudęs skausmas išnyksta ir žmogus gali laisvai judėti. Vienas pagrindinių gydymo lazeriu ar klijais privalumų yra tai, kad pacientas iš karto, tiesiog nuo operacinio stalo, gali atsistoti ir eiti.

Varikozė neatsinaujina: TIESA SU IŠLYGA

Gerai atlikus operaciją, varikozė tame venų baseine nebeatsinaujina. Tačiau, jei žmogus turi polinkį į varikozę, ji gali atsirasti kitoje kojos vietoje. „Tokiu atveju vėl prireiks operacijos, nes išsiplėtusios venos savaime nesusitraukia, reikia chirurginio įsikišimo. Jeigu stomatologas išgydo vieną dantį, tai nereiškia, kad nesuges kitas. Su venomis – tas pats, jų yra ne viena ir ne dvi. Jei kuri nors tampa nesandari, reikia gydyti“, – sakė N.Bičkauskas.

Operaciją geriau daryti po gimdymų: MITAS

Anksčiau, kai operacijos būdavo atliekamos atvirosios chirurgijos būdu, gydytojai rekomenduodavo planuoti venų šalinimo operaciją po gimdymų. Modernios operacijos lazeriu arba klijais netraumuoja pacientų. Moteriai tikrai neverta laukti, kol pagimdys vaikus, ir tik tada gydyti venas. Nėštumo metu hormonai, padidėjęs skysčių kiekis moters organizme prisideda prie varikozės vystymosi. Geriau pasitikrinti prieš nėštumą ir, jei reikia, išoperuoti venas, nes vėliau problemų tik daugės.

Varikozę galima išsigydyti masažais, tepalais ar sportu: MITAS

Varikozė gydoma tik intervenciniu būdu. Kasdienis fizinis krūvis, švelnūs masažai, kontrastinis dušas padeda ilgiau išsaugoti venų sveikatą, bet išsiplėtusių venų nepagydo.

Venų varikozė paveldima: TIESA

Jei giminėje buvo sergančių venų varikoze, reikėtų ypač atidžiai stebėti savo venų būklę – ar kojos nenuilsta, vakarais nemaudžia, ar blauzdose neatsiranda mazgų arba opų.

Sergant varikoze, į karštą pirtį geriau neiti: TIESA

Pirtyje žmogus prakaituoja, praranda daug skysčių, dėl sėdėjimo atsiranda sąstovis kojose, padidėja kraujo krešumas. Varikoze sergančiam žmogui kyla didesnė tikimybė, kad dėl to susidarys trombų, tad reikėtų įvertinti šią riziką.

Rekomenduojami video