Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gydytoja dietologė : be cukraus galime gyventi

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nepraranda entuziazmo iš Lietuvos gyventojų padaryti tikrus sveikuolius. Šį kartą jo akiratyje – saldumynų mėgėjai. Sveikatos apsaugos ministerijoje formuojama darbo grupė, kuri rengs cukraus vartojimo mažinimo priemonių planą. Ypatingas dėmesys bus skiriamas vaikų mitybai, žadama keisti ir mokyklų valgiaraščius, nustatyti griežtesnius kriterijus viešiesiems maisto pirkimams savivaldybėse. Apie cukrų ir jo savybes paprašėme papasakoti Vilniaus dietologijos centro gydytojos dietologės Eglės Kliukaitės-Sidorovos.

Pasigirdus kalboms apie cukraus mokestį, iš karto kyla klausimas – ar cukrus toks jau pavojingas žmonėms?

Paprastai, kai kalbame apie bet kurį maisto produktą, visuomet kalbame apie perteklinį jo vartojimą. Daugelis mėgsta cukrumi pagardinti kasdien geriamą kavą, arbatą ar kitus gėrimus, tačiau neįvertina, kad jo jau gavo pakankamai su kitu pramoniniu būdu paruoštu maistu, tarkime, duona. Be to, kepiniuose, šokolade, be cukraus, yra ir didžiulis riebalų kiekis. Valgydami saldumynus gauname daug perteklinių kalorijų, kurių nespėjame sudeginti, jas mūsų kūnas verčia riebalais, ir mes tunkame. Mūsų laikais fizinis aktyvumas labai sumažėjęs, žmonės dirba sėdimą darbą, mažiau vaikšto, daugiau važinėja automobiliais. Todėl kartu su nutukimu prasideda įvairios ligos.

Jei piktnaudžiaujame cukrumi, gali nusilpti imunitetas, sumažėti atsparumas virusinėms bakterinėms infekcijoms, susidaryti sąlygos lėtinėms neinfekcinėms ligoms, cukriniam diabetui atsirasti. Cukrus skatina lėtinius uždegiminius procesus mūsų kūne, nutukimą, didina cholesterolio kiekį kraujyje, todėl žmonės suserga širdies ir kraujagyslių ligomis. Antsvoris vargina ne tik širdį, bet ir stuburą, prasideda sąnarių ligos. Pažeidžiama tampa ir lytinė funkcija. Įrodyta, kad krūties ir prostatos vėžiai susiję su nutukimu. Taip pat antsvoris skatina žarnyno ligas, tulžies pūslės akmenligę ir daugelį kitų ligų. Cukrus kaip produktas mums neteikia kitų naudingų medžiagų, jis turi tik energinę vertę.

Ar galėtume be jo gyventi ?

Be abejo, be cukraus galime gyventi, nes jo gauname su kitais produktais. Tiek iš vaisių, daržovių, grūdinių produktų organizmas gauna paprastuosius angliavandenius. Baltojo pridėtinio cukraus iš viso reikėtų atsisakyti. Todėl labai svarbu nuo pat mažumės pratinti vaikus prie natūralesnio skonio, vengti itin saldžių patiekalų, saldžių gėrimų.

Galbūt vis dėlto galėtume pakalbėti ir apie šio produkto naudą?

Šis produktas – pagrindinis energijos šaltinis tik sportuojančiam žmogui, o fiziškai neaktyviems žmonėms gryno cukraus nebūtina vartoti. Jo mes galime gauti su kitais sudėtiniais produktais. Pusę paros kilokalorijų turi sudaryti sudėtiniai angliavandeniai – daržovės, grūdai, įvairios košės, vaisiai.

Sveikatos apsaugos ministro mintys sukasi apie tai, kad cukraus mokestis turėtų būti taikomas vaisvandeniams, sultims, saldiesiems gėrimams, kuriuos daugiausia geria vaikai. Ar iš tiesų tuose gėrimuose gausu cukraus?

Gydytojai dietologai, kalbėdami apie skysčius, visada ragina vartoti vandenį, o ne kitus gėrimus. Saldintas gėrimas – tai tuščios kalorijos, kur tą patį cukrų gauname gėrimo pavidalu. Turiu omenyje ne vien gazuotus vaisvandenius, bet ir sultis. Šiuo gėrimus ypač mėgsta jaunimas, maži vaikai.

Tačiau aš negalėčiau tvirtinti, kad tas mokestis ugdytų jaunuolių ir vaikų sąmoningumą. Paprastai draudimai ar ribojimai dažnai sukelia priešingą reakciją, tuomet kaip tik labiau norisi uždrausto vaisiaus. Nesu įsitikinusi, kad didesnė kaina galėtų atbaidyti žmogų nuo to gėrimo, tuo labiau vaikams tai įtakos neturėtų. Tik ugdydami sąmoningumą galime pasiekti rezultatų. Nuo pat darželio reikia aiškinti vaikams apie sveikos mitybos, gyvensenos naudą. Ypač svarbu, kaip vaikas maitinasi šeimoje, – iš ten jis atsineša valgymo įpročius, kuriuos vėliau sunku pakeisti.

Tai kas žmogaus organizmui pavojingiau – vaisvandeniai ar bandelės, kuriose taip pat yra cukraus?

Iš esmės tai greitieji angliavandeniai. Balti miltai kartu su cukrumi duos daug kalorijų, o maisto medžiagų (jų bandelėje galbūt daugiau nei vaisvandeniuose) – mažai. Todėl tokie produktai neturi būti vartojami kasdien.

Kuo keisti cukrų, jei įpratome jį vartoti su kava, arbata?

Norint pakeisti įsišaknijusį įprotį, pirmiausia reikia keisti mąstymą. Ir tai įmanoma padaryti. Žinoma, geriau kavos, arbatos nesaldinti. Tiesa, sportuojančiam žmogui tų greitų angliavandenių kiekis neturės reikšmės, net bus naudos. Cukrų keisti natūraliais saldikliais – taip pat ne išeitis: galbūt kalorijų gausime mažiau, tačiau ar jie naudingi, nėra dar iki galo aišku. Kitą kartą galbūt geriau medaus šaukštelis, jei nesame alergiški, su juo gautume kitų maisto medžiagų. Tačiau iš esmės geriausia pamažu mažinti cukaus, dedamo į kavą ar arbatą, kiekį ir paskui jo visai atsisakyti.

Rekomenduojami video