Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Genetiškai pakeistos imuninės ląstelės kovoja su vėžiu

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose – vienintelėse Baltijos regione – pradėta taikyti gydymo metodika, suteikianti viltį pasveikti dėl atsinaujinančio kraujo vėžio kenčiantiems žmonėms.

Naujas metodas

Šis pažangios terapijos metodas yra naujas. JAV jis pradėtas taikyti 2017 metais, Vakarų Europoje – 2018 metų pabaigoje, VUL Santaros klinikose – 2022 metų viduryje.

Devynerius metus kraujo vėžiu serganti pacientė, iškentusi ne vieną gydymo kursą ir vis sugrįžtančią ligą, sako apsidžiaugusi, kai sužinojo, jog bus gydoma inovatyviu metodu: „Tos technologijos – kažkoks stebuklas. Sunkiai suvokiama, kiek pažengusi medicina.“

Apie naują technologiją ir Santaros klinikose pradėtą gydymą aiškina Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas prof. Laimonas Griškevičius.

CAR-T ląstelės – kas tai?

CAR-T ląstelės – tai pažangios terapijos metodas: paciento imuninės ląstelės genetiškai modifikuojamos tam, kad pradėtų kovoti su liga. Iš paciento kraujo surenkamos imuninės ląstelės, jos Santaros klinikų laboratorijoje išgryninamos, genetiškai pakeičiamos taip, kad ant ląstelių atsirastų receptoriai (receptorius – baltymas, atsakingas už signalų iš aplinkos priėmimą ir ląstelių tarpusavio atpažinimą), kuriais ląstelė atpažįsta kraujo vėžines ląsteles. Atpažinusi vėžinę ląstelę, imuninė ląstelė prie jos jungiasi, aktyvuojasi ir vėžinę ląstelę sunaikina. Parinkdami šiai terapijai pacientus, ištiriame vėžio ląsteles, ar jos turi tam tikrą taikinį, prie kurios CAR-T ląstelė gali jungtis. Jei taikinys yra – gydymą taikome, jei ne – šis gydymas nebus efektyvus. CAR-T ląstelėmis šiuo metu gali būti gydoma B ląstelių limfoma ar leukemija.

Paruošimo metodika ir gydymas

Atrinkus pacientą, kuriam bus taikoma CAR-T ląstelių terapija, pasiruošimas vyksta keliomis kryptimis.

Pirmoji – iš paciento kraujo specialia aparatūra renkamos imuninės ląstelės. Laboratorijoje jos yra atskiriamos nuo kitų kraujo ląstelių, t. y. išgryninamos. Tam tikras jų kiekis, panaudojant specialius vektorius, pakeičiamas genetiškai: vektorius perneša į ląstelę tam tikrą geną, pagal kurį ląstelė sintezuoja (gamina) receptorius prieš vėžinę ląstelę. Laboratorijoje CAR-T ląstelės taip pat ir dauginasi. Procesas trunka maždaug 2 savaites. Po to įvertinama šių ląstelių kokybė – ar jos gyvybingos ir sterilios, ar perėmė reikalingą geną, ar pagamino minėtą receptorių, ar pakankamai pasidaugino.

Antroji – kol ląstelės gaminamos, pacientas ruošiamas procedūrai: kad paciento organizmas neatmestų CAR-T ląstelių, jam skiriama chemoterapija, kuria susilpninama paciento imuninė sistema.

Po chemoterapijos pagamintos CAR-T ląstelės sulašinamos pacientui. Jos pasklinda po visą organizmą, atpažįsta vėžines ląsteles, aktyvuojasi, dauginasi ir naikina vėžį. Naikinimo procesas tęsiasi dienas, savaites ar net mėnesius – tai priklauso nuo kraujo vėžio formos. Laikui bėgant daliai pacientų vėžys yra visiškai sunaikinamas. CAR-T ląstelės ir tuomet iš kraujotakos niekur nedingsta, jos išlieka gyvybingos ir „prižiūri“ organizmą: jei vėžys atsinaujina – vėl jį puola ir naikina. Ląstelės gali cirkuliuoti įvairų laiką, dažniausiai – keliolika savaičių ar mėnesių.

Inovatyvi terapija skiriama ypač sunkia, vis atsinaujinančia kraujo vėžio forma sergantiems pacientams.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad minėtas gydymas duoda teigiamą efektą net ir tais atvejais, kai kraujo vėžys nepasiduoda įprastiniam gydymui – kai B ląstelių limfoma ar leukemija atsinaujina po intensyvios chemoterapijos, imunoterapijos ar transplantacijos. Taikant CAR-T ląstelių terapiją, pacientams yra ilgalaikės remisijos (ligos atoslūgio) tikimybė, o dalį pacientų galima visiškai išgydyti. Tai gali būti vienintelė galimybė įveikti ligą, kai jokių alternatyvių gydymo būdų nebėra. Inovatyvios terapijos sėkmė priklauso nuo B ląstelių limfomos ar leukemijos formos, kuriai gydyti yra taikomos CAR-T ląstelės, taip pat nuo bendros paciento būklės. 

Santaros klinikos kreipėsi į Asmens sveikatos priežiūros paslaugų vertinimo komitetą dėl gydymo CAR-T ląstelėmis kompensavimo Privalomojo draudimo fondo lėšomis.

Rekomenduojami video