Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Galvos skausmo nenumalšinsite, jei nežinosite jo rūšies

Vienokį galvos skausmą gali numalšinti ir karšta vonia ar arbata, kitokį – gyvenimo būdo bei mitybos pokyčiai, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Jo teigimu, dauguma žmonių galvoja, kad visi galvos skausmai yra tokie patys, tačiau iš tiesų jie yra skirtingų rūšių, norint paskirti tinkamą gydymą, privaloma nustatyti, koks skausmas kankina.

Yra trys klausimai, kurie padeda sužinoti, koks yra jūsų galvos skausmo tipas. Tai žinant galima parinkti tinkamas priemones jam slopinti, sako gydytojas.

TESTAS: kokia galvos skausmo rūšis jus kankina?

Įvardykite sritis, kur dažniausiai pasireiškia jūsų galvos skausmas.

A. Kakta, kaklas ir pakaušis

B. Viena galvos pusė

C. Už vienos akies arba veido pusė

Koks apibūdinimas labiausiai tinka jūsų galvos skausmui?

A. Pastovus veržimas aplink galvą

B. Tvinkčiojimas

C. Intensyvus

Kiek laiko paprastai trunka jūsų galvos skausmas?

A. 2–6 valandas

B. Iki 3 dienų

C. Nuo 30 min. iki valandos

Atsakymai: Jei surinkote daugiausia A – įtampos galvos skausmas, daugiausia B atsakymų reiškia, kad jus kankina migreninis galvos skausmas, daugiausia C – klasterinis galvos skausmas.

Įtampos galvos skausmas.

Įtampos galvos skausmą numalšinti padės raumenų atpalaidavimas, pasakoja profesorius. Anot jo, kartais esant tokiam galvos skausmui, gali padėti net ir karšta vonia: „Svarbiausia - raumenų atpalaidavimas. Numalšinti įtampos galvos skausmą taip pat gali padėti pipirmėčių eterinis aliejus ir imbiero arbata. Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vaistų gėrimas – netinkama priemonė.”

Migreninis skausmas.

Profesorius pasakoja, kad šis vienpusis tvinkčiojantis skausmas sąlygoja jautrumą šviesai ir garsui bei gali sukelti pykinimą. Beje, gydytojas pastebi, kad moterims susirgti migrena tris kartus didesnė tikimybė nei vyrams.

„Šio skausmo metu kraujagyslės yra per daug atsipalaidavusios, todėl būna tvinkčiojimas, – paaiškina gydytojas. – Jeigu kankina migreninis galvos skausmas, gerkite valerijono šaknų arbatą, valgykite produktus, kuriuose gausu magnio (riešutai, pupelės, žalios lapinės daržovės, grūdai), pravartu atsisakyti fermentuotų ir sūrių produktų.“

Klasterinis skausmas (KGS).

„Aštrus, veriantis, kartais apibūdinamas kaip „žudantis“ galvos skausmas, dažniausiai prasidedantis naktį. Skausmas yra vienpusis, lokalizuotas akiduobės ar (ir) smilkinio srityse, trunkantis nuo 15 min. iki 180 min (dažniausiai 30-60 min.), pasikartojantis 1– 8 kartus per dieną“, – sako profesorius.

Jo teigimu, tokiam skausmui tai pat gali būti būdingas vienpusis akies paraudimas, ašarojimas, vienpusis nosies užgulimas, vienpusis voko paburkimas, vienpusis kaktos ir veido prakaitavimas, nerimo ar sujaudinimo pojūtis.

Gydytojas pastebi, kad žmonės dažnai neatpažįsta šios galvos skausmo rūšies. Tai vienas rečiausiai pasitaikančių, bet kartu vienas iš nemaloniausių skausmų ir yra susijęs su sezoniškumu.

„Tokiu atveju venkite alkoholio ir tabako vartojimo. Ir alkoholio vartojimas, ir rūkymas gali padidinti klasterio galvos skausmų atakų dažnį bei skausmo intensyvumą, – pataria A. Unikauskas. – Vitaminas B2 gali sumažinti skausmo aštrumą ir dažnumą. Tai svarbus vitaminas, kuris taip pat veikia kaip antioksidantas organizme. Vitamino B2 trūkumas gali sukelti nervų pažeidimą ir uždegimą, o tai dvi priežastys, galinčios padidinti klasterinį galvos skausmą. Tad būtinai įtraukite į racioną produktų, kuriuose gausu vitamino B2 – kiaulių kepenys, maistinės mielės, kviečių sėlenos.“

Galvos skausmų priežastys įvairios, vadinasi, ir gydymo priemonės skirtingos. Visada pravartu pažinti savąjį skausmą ir tuomet imtis atitinkamų priemonių.

 

Parengė Eimantė Juršėnaitė.

Rekomenduojami video