Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gaivinančio vėjelio spąstai

Įrodyta, kad nuo karščio ir tvankaus oro mažėja vairuotojų budrumas. Vokietijos saugaus eismo tarnybos duomenimis, oro temperatūrai pakilus iki 27 laipsnių, rizika pakliūti į avariją padidėja 11 proc. Tvyrant 30 laipsnių karščiui, šis rodiklis padvigubėja. Tad įjungtas kondicionierius tiesiogine prasme gelbsti gyvybes. Tačiau neapsigaukite: karštą dieną gaivinantis vėjelis gali tapti ir peršalimo kaltininku.

Grūdinkite organizmą

Kauno visuomenės sveikatos biuro specialistė Giedrė Mačiulytė įsitikinusi, kad tinkamai naudojami ir prižiūrimi kondicionieriai sveikatai nekenkia. Jei jie  naudojama netinkamai, padidėja peršalimo ligų rizika. Šaltas oras gali išdžiovinti kvėpavimo takų gleivinę, akis, taip pat gali pasireikšti alerginės reakcijos: odos perštėjimas, bėrimai, čiaudulys.

„Jei karštą vasaros dieną oro temperatūros skirtumas patalpoje ir lauke skirsis daugiau nei 8 laipsniais, iš kondicionieriaus paduodamas oro srautas bus pučiamas tiesiai į veidą, peršalimo ligų bus sunku išvengti“, – perspėjo sveikatos biuro specialistė.

Kuo organizmas labiau užsigrūdinęs, tuo mažiau jam įtakos turi temperatūros svyravimai. Bene labiausiai paplitusios  ligos, dėl kuriųs galima kaltinti įrenginį orui kondicionuoti, – sloga, gerklės skausmas, perštėjimas. Jų bus galima išvengti, jei nuolat organizmą grūdinsime kontrastiniu dušu ir panašiomis procedūromis.

Tinkama eksploatacija

Daugiau grėsmių kyla, kai kondicionierius netinkamai arba visai neprižiūrimas, be to, patalpos nevėdinamos kitais būdais. Užsikišę, seniai keisti oro filtrai dažnai būna pilni bakterijų ir kitų sveikatai kenksmingų dalelių ir į patalpą paduodamas ne išvalytas, o dar labiau užterštas oras. Tokioje patalpoje esantiems jautresniems asmenims gali atsirasti alerginių reakcijų.

Norint, kad kondicionierius nekenktų sveikatai, būtina tinkamai jį eksploatuoti. Anksti pavasarį reikėtų patikrinti kondicionieriaus būklę, iki šiltojo sezono pradžios išvalyti filtrus, kitas esančias dalis ir vamzdelius, jei reikia, juos pakeisti naujais.

Kitas svarbus aspektas – tinkamos temperatūros nustatymas. Grąžinamas į patalpą oro srautas turėtų būti nukreiptas į lubas ir ten cirkuliuoti. Automobilyje oro srautą geriausia nukreipti nuo veido. Skeptiškai oro kondicionierius vertinantiems žmonėms reikėtų nepamiršti, kad peršalimo ligomis vasarą serga ir važinėjantieji atidarytais automobilių langais. Perpūtus skersvėjui, juos dažnai vargina ne tik peršalimo ligos, bet ir kaklo bei nugaros skausmai.

I boksas

Jei naudojate oro kondicionierius:

– oro temperatūrą patalpose nustatykite ne daugiau kaip 8 laipsniais žemesnę už lauko;

– jei kondicionuojamose patalpose vėsu, tinkamai apsirenkite, apsaugokite krūtinę, kaklą ir juosmenį;

– nesėdėkite prie pat oro kondicionieriaus ar ventiliatoriaus, jei yra galimybė, nukreipkite oro srovę nuo savęs arba persėskite į kitą vietą, kur šaltas oras jūsų tiesiogiai nepasieks;

– reguliariai vėdinkite patalpas, nepaisydami, kad jose veikia kondicionieriai; nepamirškite nuolat valyti kondicionierių ir jų filtrų.

 

Parengė Lijana Cibulskienė

 

 

 

Rekomenduojami video