Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dėl ko iškrypsta pėdos kauliukai

„Mane vargina iškrypę pėdos kauliukai – sunku įsigyti naujus batus, be to, jie skausmingi. Sakoma, kad tokie iškrypimai atsiranda dėl aukštakulnių, tačiau aš jų nenešioju. Norėčiau sužinoti, kodėl kojos pirštai deformavosi? Kaip man gydytis – ar padėti gali tik operacija?“ – teiraujasi „Valstiečių laikraščio“ skaitytoja Genė S. iš Vilkaviškio rajono.

Atsako Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojas ortopedas-traumatologas Giedrius Mazarevičius.

Vienos priežasties nėra

Moterys į specialistus kreipiasi net 8–10 kartų dažniau nei vyrai. Manoma, kad didysis pėdos pirštas iš dalies deformuojasi dėl aukštakulnių batų. Tačiau, specialistų teigimu, padikaulio deformacija gali išsivystyti ir avint batus per siauru priekiu, ir dėl per didelio pėdai tenkančio svorio bei kitų priežasčių.

Šios deformacijos vystymuisi įtakos gali turėti net paveldimumas. Nėra tiksliai apibrėžta, ar avalynė kalta dėl deformacijos atsiradimo, tačiau ji neabejotinai skatina jos progresavimą, todėl reikėtų rinktis patogesnę avalynę, o dirbantieji sėdimą darbą turėtų daugiau judėti, atlikti tempimo pratimus, mankštintis.

Didysis pėdos pirštas deformuojasi pamažu, iš pradžių tai netrukdo judėti. Jei jaučiamas nuolatinis pėdos, pado ir pirmojo piršto srities skausmas, darosi sunku pasirinkti patogią avalynę ar ji greitai „sunešiojama“, ties pažeistu sąnariu atsiranda skausmingų nuospaudų ar kamuoja greitas nuovargis einant, tinimas, reikėtų bent jau pasikonsultuoti su specialistu.

G. Mazarevičius

Vien įtvaras problemos neišspręs

Jei deformacija nedidelė ir rimtesnių nusiskundimų pacientas neturi, rekomenduojamos priemonės, slopinančios simptomus ir stabdančios iškrypimo didėjimą: gera ir patogi avalynė, tempimo pratimai, mankštos, įtvarai ir pan. Reikia pabrėžti, kad vien įtvaras problemos neišspręs – jo nešiojimas yra kompleksinio gydymo dalis. Įtvarai sulėtina deformacijos progresavimą, tačiau jie nepanaikina deformacijos priežasties. Akivaizdžių įrodymų, kad tai būtų labai efektyvus gydymo metodas, taip pat nėra. Pėdos kauliukų iškrypimui gydyti įtvarai naudojami lengvesniais atvejais, kai deformacija koreguojama, bet tik kartu su kitomis priemonėmis – su mankšta, specialiais tempimo pratimais, vidpadžiais, patogia avalyne ir kitomis nechirurginėmis gydymo priemonėmis.

Nakčiai galima užsidėti nelankstų įtvarą, o dieną būtina naudoti lanksčius įtvarus. Taip pat labai svarbu, kad įtvaras jį nešiojančiajam būtų patogus. Jeigu įtvaras sukelia diskomfortą, vadinasi, jis netinkamas naudoti. Netinka įtvaras ir tiems, kurių pėdos kauliukų deformacija jau fiksuota – tokiu atveju jis sukels skausmą.

Operacijos ne visada reikia

Apie chirurginį gydymo būdą rekomenduojama pagalvoti tik tada, jei kitos priemonės nepadėjo ir vargina nuolatinis skausmas. Chirurginio gydymo rezultatai būna labai geri, o komplikacijų rizika minimali, todėl jei nuolat kamuoja skausmas, tikrai neverta atidėlioti operacijos, kentėti ir laukti daugybę metų. Be to, vyresniame amžiuje daugėja gretutinių ligų, todėl pooperacinis laikotarpis gali būti sunkesnis, o sergantiems kai kuriomis ligomis pacientams operacija gali būti net pavojinga.

.

Rekomenduojami video