Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dantų protezai: niekas nepastebės, jei patys nepasakysite

Šiuolaikinės odontologijos taikomi gydymo metodai leidžia atkurti dantis, kurie niekuo nesiskiria nuo turėtųjų. Tačiau visuomenėje gajūs mitai daugelį žmonių atbaido nuo šios procedūros.

„Dantų protezavimas yra galimybė atkurti vieną ar kelis trūkstamus dantis. Šiuo metu tai – pažangiausias ir ilgaamžiškiausias būdas, kurio metu žmogui grąžinama ne tik prarastų dantų forma bei kramtymo funkcija, bet ir estetinė išvaizda bei atsparumas įvairioms dantenų ligoms“, – sako gydytoja odontologė Jelena Jefimova.

Pranašesni – fiksuoti protezai

Medikė sako, kad pacientai gali rinktis iš dviejų protezų rūšių – išimamų ir fiksuotų. Pastarieji tvirtinami prie likusių dantų (laminatės, įklotai, užklotai, vainikėliai ir tiltai) ar implantų (vainikėliai, tiltai ir fiksuoti plokšteliniai protezai).

„Fiksuoti protezai daug geriau atkuria kramtymo funkciją. Taip pat suteikia gražesnę estetinę išvaizdą, aiškesnį žodžių tarimą bei užtikrina didesnį pasitikėjimą savimi. Jų nereikia išimti, todėl pacientai juos išsiimdami nejaučia psichologinio diskomforto ar baimės, kad netikėtai protezas iškris“, – teigia odontologė.

Metalo ar cirkonio keramika?

Nors dantų protezavimui naudojant metalo keramiką pasiekiami geri rezultatai, šiandien vis daugiau dėmesio sulaukia technologiškai pažangesnis sprendimas – cirkonio vainikėlis.

„Abi protezų rūšys tinkamos galiniams dantims, tačiau priekinių dantų protezavimui rekomenduoju rinktis tik cirkonio protezus. Jie – lengvi, šviesūs ir tikslūs, taip pat neturintys mėlyno kraštelio ties dantenomis, tad savo išvaizda praktiškai nesiskiriantys nuo natūralių dantų. Kitas jų privalumas – geresnė jungtis su dantenomis. Dėl šios priežasties cirkonio keramikos protezų priežiūra daug lengvesnė, o dantenų uždegimo tikimybė – kur kas mažesnė“, – teigia J.Jefimova.

Cirkonio protezų sudėtyje nėra metalų, juos gali naudoti ir alergiški žmonės. Taip pat jų konstrukcija daug tvirtesnė ir atsparesnė lūžiams, tad tarnaus daug metų.

Protezavimą lydintys mitai

„Prisiskaitę įvairiausių istorijų ir nepatikrintų faktų, žmonės neretai lieka suklaidinti ir pabūgsta rinktis šį dantų atkūrimo būdą. Pavyzdžiui, viešojoje erdvėje gajus mitas, kad dantų protezavimas yra išimamos plokštelės. Tačiau tai netiesa – juo vadinami visi dantų atkūrimo būdai: vainikėlis, laminatė ar užklotas, leidžiantys sugrąžinti žmogui estetinę dantų išvaizdą ir visavertį jų funkcionalumą“, – pasakoja J.Jefimova.

Kitas paplitęs mitas – dantų protezavimas aktualus tik vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau ši procedūra nesusijusi su amžiumi, nes viskas priklauso nuo paciento burnos būklės.

„Gana dažnai tenka protezuoti dantis ir vaikams. Pradėjus dygti nuolatiniams dantims, ne visų jų burnos higienos įgūdžiai būna geri, dėl to dantys, ypač krūminiai, anksti sugenda. O netekus krūminio danties ilgainiui sąkandis žemėja, dantys dyla, o šoniniai dantys paprasčiausiai „įvirsta“ į jo vietą. Jei nėra danties, šaknies ar implanto – kaulas tirpsta. O tai gali lemti ir negrįžtamus pokyčius visame žandikaulyje. Mažiesiems pacientams taip pat pasitaiko įvairių traumų ar genetinių problemų, dėl kurių reikalingas protezavimas“, – teigia odontologė.

Dar vienas mitas – aukšta paslaugos kaina. Nors protezavimas kainuoja brangiau nei plombavimas, protezuoti dantys mažiau dėvisi, tad tarnauja kur kas ilgiau nei plombuoti. Be to, dažnai danties protezavimas fiksuotu protezu yra vienintelė galimybė jį išsaugoti.

Atliekamas per vieną vizitą?

J.Jefimova atkreipia dėmesį, kad pirminei konsultacijai reikėtų atvykti iškart po danties ar dantų praradimo – taip nenukentės sąkandis ir kiti dantys.

„Priklausomai nuo darbų apimties, dantų protezavimas paprastai trunka nuo kelių dienų iki mėnesio. Jis atliekamas naudojant vietinę nejautrą, todėl pacientas procedūros metu nejaučia jokio skausmo ir jau kitą dieną gali grįžti į normalų gyvenimą – atlikti buities ir kitus kasdienius darbus. Tiesa, po didelės apimties ar visų dantų protezavimo žmogui gali tekti išgyventi kelias dienas trunkančią adaptaciją, t. y. išmokti kramtyti, kalbėti ir šypsotis su naujais dantimis“, – sako gydytoja odontologė.

+

Rekomenduojami video