Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Cukraus vartojimas kelia priklausomybę

Efektas, kurį jūsų smegenyse sukuria cukrus, gali prilygti tarsi priklausomybei nuo psichoaktyviųjų medžiagų, rašo iflscience.com.

Atlikti nauji tyrimai parodė, kad cukrus paveikia žmogaus smegenis visai panašiai kaip vartojant psichoaktyviąsias medžiagas. Tyrėjų komanda tvirtina, kad potraukis cukrui, kuris sukelia priklausomybę, gali būti viena iš nutukimo problemų, kuri yra paplitusi visame pasaulyje.

Tyrimą atlikę asmenys atvaizdavo septynių mažų paršiukų smegenis, kurie 12 dienų suvartodavo du litrus skysčio su cukrumi. Buvo pastebėta, kad jų smegenų atlygio sistema – nervinės struktūros, kurios reguliuoja pasitenkinimo hormonus (dopaminas, opioidai), buvo stimuliuojamos panašiai kaip nuo priklausomybę sukeliančių psichoaktyviųjų medžiagų.

Kiaulių smegenų kompiuterinės tomografijos tyrimai atskleidė, kad, vartojant didelius cukraus kiekius, sumažėjo opioidų ir dopamino receptorių veiksnumas. Be to, reagavimas į neurotransmiterių (aut. past. organizme susidarintis cheminys junginys, pernešantis nervinį impulsą) efektyvumą taip pat buvo prislopintas po suvartoto cukraus kiekio.

Tokie požymiai yra matomi žmonių smegenyse ir tada, kai žmonės yra priklausomi nuo kokaino.

Viena didžiausių nerimų sukėlė ir tai, kad tyrėjai nesitikėjo pamatyti daromo didžiulio poveikio smegenų dopamino ir opioidų sistemoms per tokį trumpą laiką.

„Po 12 dienų didelio cukraus kiekio vartojimo mes galėjome pastebėti didelius dopamino ir opioidų sistemų pokyčius smegenyse. Opioidų sistema, kuri yra susijusi su gerais pojūčiais, malonumu, jau buvo suaktyvinta po pirmojo cukraus suvartojimo.

Jeigu cukraus vartojimas gali pakeisti smegenų sistemą po 12 dienų, kaip pastebėjome po atliktų tyrimų su kiaulėmis, jūs galite įsivaizduoti, kad natūralūs dirgikliai, tokie kaip mokymasis ar socialinė sąveika, gali būti nustumti į antraplanį veiksmą ir pakeisti cukrumi arba kitais dirbtiniais dirgikliais“, – komentavo studijos autorius, docentas Michaelas Winterdhalas.

Visgi, vertėtų atkreipti dėmesį į keletą atlikto tyrimo veiksnių. Visų pirma, moksliniai tyrinėjimai atlikti su paršiukais. Nors kiaulės yra gana geri gyvūnų modeliai, galintys padėti ištirti šią temą, tyrėjai negali garantuoti, kad gauti rezultatai gali būti tiesiogiai pritaikomi žmonėms.

Antra, tyrimo metu kiaulės buvo raminamos ketaminu.

Šis vaistas, kaip galingas raminamasis poveikis, taip pat gali paveikti dopamino receptorius. Įvertinus šiuos aspektus, tyrimai vis tiek papildo nusistovėjusius įrodymus, kurie rodo, kad cukrus daro didžiulį poveikį smegenims, jų sisteminei veiklai.

Rekomenduojami video