Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ausis žiemą būtina saugoti

Kiekvienas, patyręs ausų skausmą, jį apibūdina kaip itin aštrų ir labai nemalonų. Šis negalavimas dažniausiai vargina vaikus, tačiau kartais jis suremia ir suaugusiuosius.

Slogos pasekmė

Kai uteniškį Stanislovą užklupo sloga, į šį negalavimą jis nekreipė dėmesio. Tačiau po kurio laiko pradėjo diegti ausį, o vėliau užgulė abi ausis. Nemalonus pojūtis vargino net kelis mėnesius. „Panašus jausmas buvo apėmęs po ilgo skrydžio į JAV“, – pasakojo vyras, prisimindamas, kaip tada jautėsi.

Ūmus ausies uždegimas – dažnas peršalimo ligų palydovas. Jį gali sukelti ir iškrypusi nosies pertvara. Taip pat ausų skausmas gali būti juntamas dėl stuburo kaklinės dalies ligų, neuralgijos. Nuo slogos iki ausies uždegimo, arba, moksliškai tariant, otito, – vienas žingsnis. Tačiau išvengti slogos komplikacijų yra daug lengviau, nei išsigydyti skausmingą ausies uždegimą.

Pasak vilnietės gydytojos otorinologės Linos Jurgaitienės, ausis – ne tik klausos, bet ir pusiausvyros organas. Jį sudaro išorinė, vidurinė ir vidinė ausis. Kiekvienos dalies uždegimo požymiai ir gydymas skiriasi. Dažniausiai pasitaiko vidurinės ausies uždegimas, jis gali būti pūlingas arba nepūlingas.

Klausykite gydytojo

Nepūlingas ausų uždegimas gali būti slogos, nosiaryklės ar tonzilių uždegimo pasekmė. Infekcija patenka į kvėpavimo takus ir pro nosiaryklę su ausimi jungiantį vamzdį pasiekia ausį. Gydant šią ligą paprastai apsieinama be antibiotikų, o dieglius nuraminti padeda paracetamolis.

„Sergant nepūlingu uždegimu užgulusios ausys gali būti gydomos jas prapučiant, – pasakojo gydytoja L.Jurgaitienė. – Nosį reikia praplauti jūros vandeniu, tada ją užspausti pirštais ir ryjant švelniai pūstelėti. Ausyje turėtumėte išgirsti trakštelėjimą.“

Jei liga užsitęsia kelis mėnesius, gali prireikti ir operacijos. Didesnis pavojus, kad teks gultis ant operacinio stalo, kyla vaikams ir paaugliams. Kadangi jie dažnai laiku nepasisako jaučiantys kokius nors nemalonius pojūčius, gali atsirasti tam tikri organo pakitimai, kurių negydant ausyje susidaro sąaugos.

Ypač nemalonus yra ūmus pūlingas ausies uždegimas. Jam užklupus žmogus karščiuoja, jaučia stiprų skausmą, už ausies būgnelio ima kauptis skysčiai arba pūliai, o galiausiai jis plyšta. Kai tai įvyksta, skausmas atslūgsta, temperatūra nukrinta, tačiau atsiranda pūliavimas iš ausies. „Pūlingas ausų uždegimas gydomas antibiotikais. Kol būgnelis yra neprakiuręs, galima lašinti skausmą malšinančių vaistų“, – teigė gydytoja L.Jurgaitienė.

Norint išvengti liūdnų pasekmių, pasak otolaringologės, būtina paisyti gydytojo nurodymų. „Paskirtus antibiotikus reikia gerti tiek laiko, kiek gydytojas nurodė. Kitaip gresia rimtos vidinės ausies komplikacijos, pavyzdžiui gali būti pažeistas nervas arba liga gali pereiti į lėtinę formą, tada negalavimas vargins visą gyvenimą“, – perspėjo ji.

Didžiajai daliai žmonių trūkęs būgnelis užgyja, tačiau jis gali likti ir kiauras. Tuomet teks nuolat laikytis tam tikrų ausų priežiūros taisyklių. Sergant lėtiniu vidurinės ausies uždegimu, pūliavimas kartojasi, būgnelis nuolat plyšta.

Prasidėjus vidinės ausies uždegimui girdimas ūžesys, svaigsta galva, netenkama klausos. Pajutus šiuos požymius būtina kreiptis pas otorinolaringologą, pačiam savigyda užsiimti negalima.

„Ūžimas ausyje, jos užgulimas ar kamštis gali slėpti rimtą ligą – vidinės ausies nervo pažeidimą, todėl visais atvejais reikia pasirodyti šeimos gydytojui“, – sakė L.Jurgaitienė.

Venkite krapštukų

Kai kurie žmonės ausis valo po ranka pakliūvančiais smulkiais daiktais, pavyzdžiui, degtukais, virbalais, vąšeliais, segtukais. Gydytoja N.Kuzmina perspėjo, kad netgi ausų krapštukai nelabai tinka joms valyti. Geriausia tai daryti po maudynių rankšluosčio arba servetėlės kampu.

„Nereikia stengtis išvalyti kuo giliau, ausis linkusi pati išsivalyti, todėl ausų krapštukus patartina naudoti kuo rečiau. Išorinėje ausyje esanti siera saugo ją nuo įvairių bakterijų, dulkių ir kitų nešvarumų“, – teikė medikė.

Padeda skiepai

Kaunietė gydytoja otorinolaringologė Natalija Kuzmina, paklausta, ar įmanoma sumažinti ausies skausmą namų sąlygomis, atsakė: „Pirmiausia skaudamą ausį patariama šildyti. Tam puikiai tinka šiltos grikių kruopos, į vilnonę kojinę įberta pašildyta druska. Nerekomenduojami spiritiniai kompresai arba lašiukai, kurių nepaskyrė gydytojas. Jeigu skausmas stiprėja, būtina nedelsiant kreiptis į medikus“.

Geriausia uždegimo profilaktika – organizmo grūdinimas, tinkamas darbo ir poilsio režimas, fizinis aktyvumas, subalansuota mityba.

Vilnietis infektologas prof. Alvydas Laiškonis siūlo pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos tiems, kurie dažnai serga peršalimo ligomis, tarp jų – ir ausų uždegimu. Pasak gydytojo, tik apie 4 proc. visų skiepų nepasiteisina.

„Esu įsitikinęs, kad skiepai nuo pneumokokinių infekcijų yra labai veiksmingi. Pats šia vakcina pirmą kartą skiepijausi beveik prieš dešimtmetį Prancūzijoje. Rezultatas – nebesergu bronchitu. Vakcina veikia nuo trejų iki penkerių metų. Vaikams ji padeda apsisaugoti nuo sinusito, otito. Štai dukterėčios vaiką nuolat kankindavo ausų uždegimas: palanko darželį penkias dienas ir serga. Rekomendavau vakciną. Dabar berniukas jau ketvirtame darželio skyriuje ir jokių sveikatos problemų neturi“, – teigė gydytojas.

Skiepytis ar ne, kiekvienas turi nuspręsti pats, tačiau ausis reikia saugoti – vengti tiesioginio vėjo, skersvėjų, šaltuoju metų laiku dėvėti kepurę, į slogą nenumoti ranka, o ją gydyti, nes ši liga taip pat gali komplikuotis į ausies uždegimą. Žmonės, sergantys lėtiniu ausų uždegimu, bei asmenys, kurių kiauras būgnelis, privalo saugotis, kad į ausis nepatektų vandens. Toks žmogus plaudamas galvą ar maudydamasis turėtų užsikimšti ausis riebaluose suvilgyta vata arba naudoti specialius kamštukus.

Būdai ausies skausmui numalšinti

Pašildykite turimo aliejaus ir įsilašinkite į ausį 3–5 lašiukus.

Iš česnako išspauskite šiek tiek sulčių. Įsilašinkite į ausį. Česnakas – natūralus antibiotikas, tad gali būti, kad skausmą nugalėsite be vaistų.

Rankšluosčiu apvyniokite šildyklę arba plastikinį butelį su šiltu vandeniu ir pasidėkite vietoj pagalvės. Priglauskite skaudančią ausį ir kurį laiką pagulėkite. Tai turėtų numalšinti skausmą.

Į puodą su vandeniu įdėkite svogūną ir virkite, kol suminkštės. Kai išvirs, išimkite iš puodo, apvyniokite švariu audiniu ir pridėkite prie ausies, šiek tiek palaikykite, o vėliau priglauskite prie kitos ausies. Nepamirškite, kad svogūnas turi būti šiltas, bet ne karštas, priešingu atveju pakenksite sau dar labiau.

Įsilašinkite į ausį mėtų sulčių. Mėtos nėra labai sultingos, tačiau 3 lašiukus išspausti pavyktų. Būtent tiek ir reikia.

Numalšinti ausies skausmą padeda ir imbierai. Iš šaknies reikėtų išspausti 3–5 lašiukus sulčių ir įsilašinti į ausį.

Suvalgykite skaniai paruoštos aštrios sriubos. Netrukus turėtumėte pasijusti geriau.

 

Parengė Lijana Cibulskienė

Rekomenduojami video