Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar tinkamai vartojame vaistus nuo skausmo?

Kai kamuoja skausmas, nemaža dalis žmonių pirmiausia ieško pagalbos vaistinėje, tačiau netinkamai sau paskyrus vaistus galima ir nusigydyti.

Ūmus ir lėtinis

„Pavyzdžiui, 50-metis vyras savaitę savarankiškai gėrė vaistus nuo kairės rankos skausmo galvodamas, kad tai peties sąnario uždegimas. Bet kai atsidūrė ligoninėje ištiktas infarkto, paaiškėjo, kad šis skausmas buvo priešinfarktinės būklės simptomas.Kitas vyriškis, kažkada turėjęs stuburo traumą, nutarė, kad jam vėl paūmėjo seniai turėta išvarža. Kai jis kreipėsi į gydytoją, paaiškėjo, kad skausmas plito iš didelės opos skrandyje.Šie atvejai rodo, kad vaistai nuo skausmo turi būti vartojami atsakingai“, –pasakoja vaistininkė Kristina Šnirpūnienė.

Pagal trukmę skausmas skirstomas į ūmų ir lėtinį. Ūmus skausmas gali būti dantų, galvos, ausų, mėnesinių, potrauminis. Šio skausmo malšinimui tinka visi nereceptiniai analgetikai.

Lėtinio skausmo valdymas – kur kas sudėtingesnis. Gydytojas, atsižvelgdamas į diagnozę, parenka receptinius vaistus nuo skausmo derindamas juos su kitais, atsižvelgdamas į gretutines ligas, taip pat skirdamas reguliarias fizioterapines procedūras ir mankštas.

Šalutinis poveikis

Geriant vaistus nuo skausmo, reikia atkreipti dėmesį į galimą jų šalutinį poveikį bei gretutines ligas. Kaip vieną iš saugiausių vaistų vaistininkė įvardija paracetamolį, kuris neblogai nuskausmina, o šalutinis poveikis kepenims pasireiškia tik jo perdozavus. Pagal vaisto aprašą, per 24 valandas negalima išgerti daugiau nei 8 tablečių, tačiau K.Šnirpūnienė rekomenduoja vartoti ne daugiau kaip 2 tabletes vienu metu ir ne dažniau kaip 3 kartus per dieną.

„Visi kiti nereceptiniai vaistai nuo skausmo turi mažesnį ar didesnį šalutinį poveikį skrandžiui, todėl jei pacientą kamuoja padidėjęs skrandžio rūgštingumas, jis turi skrandžio erozijų ar yra buvusi opaligė, o vaistus skausmui malšinti tenka vartoti keletą dienų, rekomenduoju tuo pačiu metu pavartoti ir vaistus, saugančius skrandį nuo padidėjusio rūgštingumo“, – atkreipia dėmesį vaistininkė.

Vyrauja mitas, jog jei vaistas skausmui malšinti bus kapsulės arba į raumenis leidžiamo vaisto formos, tai jis neturės šalutinio poveikio skrandžiui. Deja, minėtas šalutinis poveikis lieka net ir šiuo atveju. Vienintelis į raumenis leidžiamo vaisto privalumas – greitesnė veikimo pradžia.

„Dar vienas šalutinis analgetikų poveikis – kardiologinis. Šį poveikį gali turėti ir daugelio senyvo amžiaus žmonių pamėgtas diklofenakas. Ar šalutinis poveikis pasireikš, priklauso ir nuo to, kaip ilgai bei kokiomis dozėmis bus vartojamas vaistas. Analgetikai, kurie turi stipresnį šalutinį poveikį širdžiai, skiriami vartoti saugiomis dozėmis ne ilgiau kaip dvi savaites“, – aiškina K.Šnirpūnienė.

Perdozavimo pavojus

Pasak vaistininkės, nemaža dalis pacientų jau žino, kad į daugumos cheminių sudėtinių vaistų nuo peršalimo sudėtį įeina paracetamolis, todėl kitų analgetikų tuo pačiu metu vartoti negalima. Perdozavimo pavojus atsiranda, kai neatidžiai perskaitomas vaisto aprašas arba skausmas būna ypač stiprus, pavyzdžiui, danties.

„Jei skausmas tikrai toks stiprus, kad geriant vaistus nuo skausmo tinkamomis dozėmis ir intervalais vis tiek labai skauda, geriau ieškoti skubios gydytojo pagalbos“, – pataria ji.

Dalis žmonių, norėdami negerti analgetikų, kenčia skausmą tol, kol jis tampa ypač stiprus. Jei žinoma, kad be vaisto skausmas nepraeis, geriau jį išgerti, kol skausmas dar nėra labai stiprus – taip analgetikas suveiks greičiau ir neprireiks didelių jo dozių.

„Jei gydytojas paskyrė vartoti vaistus ne tik skausmui malšinti, bet ir kaip priešuždegiminę priemonę, svarbu netrumpinti vartojimo laikotarpio ir nemažinti paskirtos paros dozės, kitaip bus pasiektas tik laikinas nuskausminantis poveikis, bet nebus numalšintas uždegimas“, – sako vaistininkė.

VL

Rekomenduojami video