Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar tikrai psichologinės problemos sutrikdo žarnyno veiklą?

Nuo senų laikų sklando daugybė gandų apie virškinimo ligas ir jų gydymą. Pavyzdžiui, kad rūkymas numalšina rėmenį – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas teigia, kad tai visiška netiesa ir yra priešingai.

„Šiuolaikinė medicina jau paneigė ne vieną mitą, bet žmonės kai kuriais vis dar tiki. Yra gandų apie virškinimą, kuriuos reikėtų pamiršti“, – sako jis.

Septyni populiarūs teiginiai apie virškinimo ligas

1. Skrandžio opos atsiranda dėl aštraus maisto ir streso

Daktaras teigia, jog kadaise viena pagrindinių teorijų, dėl ko atsiranda skrandžio opos, buvo stresas. Tačiau dabar taip nebegalvojama – sutariama, kad tai nebėra priežastis, nors stresas ir gali prisidėti prie opų susidarymo. Tas pats ir su aštriu maistu.

Dėl opų kalta bakterija helicobacter pylori arba nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Jei susergama vėžiu, tikimybė, kad skrandyje susidarys opa, taip pat didesnė.

2. Rūkymas padeda numalšinti rėmenį

Pasak daktaro, iš tikrųjų yra atvirkščiai. Ten, kur stemplė pereina į skrandį, yra raukas (sfinkteris), ir jeigu jis yra per silpnas, skrandžio turinys patenka į stemplę – ją ima graužti. Profesoriaus teigimu, rūkymas susilpnina rauką, vadinasi, gali dar labiau sužadinti rėmenį arba išprovokuoti rėmens atsiradimą. O jei tuo metu jums – stemplės gleivinės uždegimas, rūkantiems jis gali būti stipresnis nei įprastai.

3. Celiakija yra reta vaikų liga

Celiakija – stiprus žarnyno pažeidimas dėl to, kad žmogus netoleruoja glitimo. Dažniausiai sakoma, kad šia liga serga 1 iš 100, tačiau tai priklauso nuo šalies – Lietuvoje šis skaičius yra 1 iš 75. Vaikas, netoleruojantis glitimo, viduriuoja, taip pat sutrinka jo augimas. Paprastai šia liga sergama nuo vaikystės, tačiau taip būna ne tik vaikams – šia liga gali susirgti arba ji gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms. Tada jaučiamas ir pilvo pūtimas, ir skausmas, ima berti odą, išsivysto mažakraujystė, osteoporozė. A. Unikauskas teigia, kad vienintelė išeitis – nevalgyti maisto su glitimu: „Glitimo dozė nesvarbi – užtenka vos vos ir jūs pajusite labai stiprią žarnyno reakciją.“

4. Nuolatinis klizmos naudojimas užkietėjus viduriams nėra žalingas

Esminis žodis – nuolatinis. Pasak gydytojo, kartais naudojama klizma nėra žalinga, tačiau jeigu tai daroma kaskart viduriams užkietėjus, tai nėra gerai: „Suformuojamas negeras refleksas. Jeigu yra užkietėję viduriai, o jūs nuolat naudojate klizmą, jie bus dar labiau užkietėję. Tai nebeišspręs problemos – jūs niekada patys nebesituštinsite.“

5. Divertikuliozė – rimta, bet retai pasitaikanti liga

Įsivaizduokite, kad jūsų žarnynas perpildytas, ten nuolat yra dujų – atsiradusiose silpnose vietose nuo per didelio slėgio susidaro balionėliai, vadinami divertikulais.

„Tame balionėlyje bus daug išmatų. Jos ten ir užsiliks, ims vystytis infekcija, uždegimas su nemaloniais pojūčiais: skausmu, viduriavimu ir pan. Perkopus 60 metų divertikuliozė yra dažna, bet nustatoma atsitiktinai“, – aiškina profesorius ir priduria, kad sunkiais atvejais divertikulai gali ir prakiurti. 6. Psichologinės problemos gali sutrikdyti žarnyno veiklą Dažniausios dėl uždegimų atsirandančios žarnyno ligos – Krono liga (plonosios žarnos uždegimas) ir opinis kolitas (storosios žarnos uždegimas).

Pasak gydytojo, sakyti, kad psichologinės problemos sukelia uždegimus – negalima, nes tai įrodančių tyrimų nėra.

„Bet jeigu kalbame apie žarnyno veiklą apskritai, be abejonės, egzistuoja labai glaudus ryšys tarp smegenų ir žarnyno“, – pabrėžia jis. Sutrikus žarnyno veiklai, jame ima vyrauti blogosios bakterijos arba net grybeliai – visa tai veikia smegenis, tad greičiau vystosi senatvinė silpnaprotystė ar Alzheimerio liga. Ir atvirkščiai – netinkama smegenų veikla gal sutrikdyti žarnyno darbą, bet ne sukelti uždegimą.

7. Dėl cirozės kaltas tik alkoholis

Kepenis sudaro daug ląstelių – daliai kepenų ląstelių žuvus, jų vietose atsiranda randai. Daugybė randų kepenyse sutrikdo kraujo pratekėjimą iš virškinimo sistemos į kraujotaką. Tačiau kepenų ląsteles žudo ne tik alkoholis.

Cirozę sukeliančios ligos: – hepatitas B, – hepatitas C, – vaistai, – kepenų suriebėjimas, – diabetas.

Rekomenduojami video