Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar iš tiesų kavą gerti sveika?

Atlikus stebimąjį tyrimą, kuriame dalyvavo apie 20 tūkst. žmonių, paaiškėjo, kad tiems dalyviams, kurie kasdien išgerdavo bent po keturis puodelius kavos, 64 proc. didėja tikimybė išvengti ankstyvos mirties rizikos nei tiems, kurie kavos negėrė arba gėrė retai, rašo delfi.lt.

Naujausias tyrimas parodė, kad kava mažina ankstyvos mirties riziką.

Mažesnė rizika buvo dar akivaizdesnė po 45 metų, o tai gali reikšti, kad vyresniame amžiuje gerti kavą dar sveikiau.

Šios išvados pagrindžia kito neseniai atlikto didelio masto stebimojo tyrimo rezultatus: išsiaiškinta, kad geriantieji kavą gyvena ilgiau nepriklausomai nuo to, ar geria įprastą kavą, ar kavą be kofeino.

Taip pat įrodyta, kad kava mažina riziką daugelio ligų, tokių kaip antrojo tipo diabetas, kepenų negalavimai, žarnyno vėžys, Alzheimerio liga ir odos vėžys.

„Kavoje daug antioksidantų, – sako Nacionalinės kavos asociacijos atstovas Joe DeRupo. – Dauguma jų – tai natūraliai kavos pupelėse esantys antioksidantai, kiti susidaro skrudinimo proceso metu. Būtent dėl sudėtyje esančių antioksidantų kava ir pasižymi teigiamu poveikiu – mažina kelių ligų riziką.“

Vieni junginiai, kurių randama kavoje, siejami su didesniu jautrumu insulinui, sklandesne kepenų veikla ir sumažėjusiu lėtiniu uždegimu, sako Kalifornijos universiteto Kecko medicinos mokyklos profesorė V. Wendy Setiawan, vadovavusi neseniai atliktam tyrimui, kurio metu buvo ieškota sąsajų tarp kavos vartojimo ir ilgo gyvenimo.

Atsargumo priemonės

Nors daugumai žmonių kavą gerti sveika, kai kuriems derėtų laikytis atsargumo priemonių.

Pavyzdžiui, nėščios moterys turėtų riboti kavos su kofeinu kiekį.

„Neseniai surinkti duomenys parodo, kad saikingai geriant kavą (tai yra, suvartojant iki 200 mg kofeino per dieną – tiek kofeino yra 300 ml talpos kavos puodelyje) negresia persileidimo ar pirmalaikio gimdymo rizika, – sako Amerikos akušerijos koledžo bei ginekologų-akušerių praktikos komiteto pirmininkas dr. Josephas Waxas. – Tačiau duomenys apie moteris, kurios nėštumo metu suvartoja daugiau nei 200 mg kofeino per dieną, yra prieštaringi.“

Taip pat nėra surinkta užtektinai duomenų, kad būtų galima daryti išvadas apie kofeino poveikį vaisiaus raidai.

Jei turite širdies problemų, taip pat derėtų apriboti kavos ir kofeino vartojimą.

„Nuo kofeino širdies ritmas padažnėja, – sako Amerikos širdies asociacijos atstovas dr. Vince‘as Bufalino. – Žmonės, kuriems sutrikęs širdies rimtas arba diagnozuota hipertonija, turėtų riboti kofeino kiekį. Vienas arba du puodeliai per dieną gal ir nepakenks, bet jei jūs esate jautrūs, ko gero reikėtų visai atsisakyti kofeino.“

Turėkite omenyje, kad kavoje be kofeino vis vien yra kofeino. 240 ml plikytos kavos gali būti nuo 75 iki 165 miligramų kofeino, o kavoje be kofeino pastarojo yra nuo 2 iki 7 miligramų viename puodelyje.

„Kava be kofeino tik taip vadinasi, joje vis dėlto yra kofeino, nors ir labai nedaug. Tad jei esate įpratę gerti kokius tris puodelius kavos be kofeino per dieną, rekomenduočiau šį kiekį sumažinti“, – rekomenduoja dr. V. Bufalino širdies problemų turintiems pacientams.

Kalbant apie kavos poveikį kaulų būklei, kofeinas iš tiesų gali „išplauti“ kalcį iš organizmo, bet dėl šito ko gero nevertėtų nerimauti.

„Kofeinas iš tiesų mažina kalcio kiekį šlapime, bet tai kompensuojama padidėjusiu kalcio įsisavinimu, todėl apskritai kalcio kiekis organizme nemažėja“, – sako Purdue universiteto dietologijos mokslų profesorė Connie Weaver, kuri neseniai vadovavo tyrimui apie kalcio įtaką kaulų sveikatai.

Kaip optimizuoti kavos naudą organizmui:

Prieš geriant kavą vertėtų perskaityti patarimus:

1. Kavą gardinkite liesu pienu, venkite grietinėlės. Grietinėlė prideda apie 50 kalorijų ir 3 gramus sočiųjų riebalų vienam valgomajam šaukštui. Liesame piene yra mažiau kalorijų, jis padeda kompensuoti kalcio šalinimą (valgomajame šaukšte kavos yra tik 6 kalorijos, bet 19 miligramų kalcio).

2. Neberkite į kavą cukraus. Vienas šaukštelis cukraus turi 16 kalorijų. Atrodytų, nedaug, bet jei į kavą beriate du šaukštelius cukraus, o kavą geriate du kartus per dieną, kalorijos sumuojasi.

3. Jei cholesterolio kiekis kraujyje yra aukštas, gerkite filtruotą kavą. Nefiltruotoje kavoje lieka junginių, žinomų kaip kafestolis ir kaveolis, kurie cholesterolį gali dar labiau padidinti.

4. Jei jums sunku užmigti, vakare venkite kavos ir kofeino turinčių gėrimų.

Rekomenduojami video