Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Apsauga nuo saulės – iki pat rudens

Esu girdėjusi, kad Lietuvoje saulė birželį ir liepą yra daug „piktesnė“ nei rugpjūtį. Ar iš tiesų taip yra? Gal rugpjūtį priemonės nuo saulės jau nebūtinos? O netrukus, kaip ir kasmet vasaros pabaigoje, su šeima ketinu vykti atostogų į šiltąją Ispaniją. Mūsų vaistinių lentynose pilna įvairių apsaugos nuo saulės produktų, bet kaip išsirinkti tinkamiausią?“ – teiraujasi „Valstiečių laikraščio“ skaitytoja Dovilė Žickienė iš Jonavos r.

Atsako farmacininkė Regina Molotkova.

Saulė aktyvi visais vasaros mėnesiais, o dėl klimato kaitos apsaugą nuo saulės rekomenduočiau naudoti dar ir rugsėjo mėnesį. Birželį ir liepą jau daug žmonių atostogauja, lepinasi saulės voniomis, tad ir žalingas saulės poveikis pasireiškia dažniau. Priemones apsaugai nuo saulės turėtume pradėti naudoti jau nuo vėlyvo pavasario, kai tik pajuntame ryškesnę, stipresnę saulutę ir pradedame lepintis saulės voniomis, tačiau vasaros pabaigoje galime pasirinkti priemones su mažesniu SPF (saulės apsaugos faktorius), nes oda jau pripratusi prie saulės.

Reikėtų nepamiršti auksinės taisyklės, kad apsauga nuo saulės naudojama kas dvi valandas ir pakartotinai po maudynių, todėl eidami į paplūdimį visuomet pasiimkite apsauginį kremą. Taip pat nepamirškite, kad kuo druskingesnis vanduo, tuo greičiau apsauga suardoma. Baltos odos žmonėms tiks kremas su didesne apsauga, pavyzdžiui, 30–50 SPF, o tamsaus gymio žmonėms užteks ir 20–30 SPF. Teptis kremu reikia dažnai, kas 1–2 valandas, nes nemažai kremo nuo odos pasišalina su prakaitu ar maudantis. Kremus su apsauga nuo saulės reikėtų naudoti net ir tada, jei ne poilsiaujate gryname ore, o tiesiog būnate mieste. Tokiu atveju veido odą tinka tepti dieniniu kremu su 10–20 SPF. Naudojant priemones pakankamai dažnai ir reikiamą jų kiekį, tikrai pavyks išvengti rizikos nudegti saulėje.

Ruošdamiesi atostogoms šiltuosiuose kraštuose, nepamirškite apie dar karštesnį klimatą, nei esame pratę Lietuvoje. Tad vertėtų rinktis apsaugą su SPF 50 ar bent jau SPF 30. Tai padės išvengti stiprių nudegimų bei sugadintų atostogų.

Kad ir kokie naudingi mums saulės spinduliai, labai svarbu jais nepiktnaudžiauti ir nebūti saulėje pernelyg ilgai. Kiek laiko kaitintis saulėje, priklauso nuo žmogaus odos tipo. Šviesios odos, šviesių plaukų, mėlynų ar žalių akių žmonės yra labai jautrūs saulės spinduliams. Jie gali gerokai nudegti odą ir per 10 minučių, todėl jiems geriau nebūti tiesioginiuose saulės spinduliuose ir daugiau laiko leisti pavėsyje. Tamsiaplaukiai, rudakiai, iš prigimties rusvos odos žmonės paprastai įdega be nudegimų. Jie saulėje gali būti 30–40 minučių. Be to, visiems svarbu tinkamai pasirinkti dienos laiką, kada kaitintis saulėje. Geriausia tai daryti iš ryto, nuo 8 iki 10 valandos, paskui reikėtų sukti į pavėsį ar būti po saulės skėčiu. Beje, net ir būnant pavėsyje galima šiek tiek įdegti. Taip pat svarbu gerti pakankamai vandens, nepamiršti galvos apdangalų, tinkamų drabužių bei avalynės.

Štai keli svarbiausi dalykai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis dermokosmetiką nuo saulės.

SPF parodo, kiek pavojingų saulės spindulių sulaikoma. SPF15 blokuoja 93 proc., SPF30 – 97 proc., SPF50 – 98 proc. saulės spindulių. Nors atrodytų, kad skirtumas nėra didelis, bet palyginkime kitaip: iš 100 fotonų SPF15 praleis 7, SPF30 – 3, SPF50 – 2. Taigi, SPF30 yra daugiau kaip dvigubai veiksmingesnis nei SPF15, o SPF50 beveik dvigubai veiksmingesnis nei SPF30.

Filtrai parodo, kokią apsaugą suteikia produktas ir kam jis yra skirtas. Žymėjimai UVA, UVB nurodo, nuo kokios spinduliuotės jie saugos. Labai stiprūs mineraliniai filtrai, padengiantys odą storu sluoksniu. Yra produktų, skirtų ypač riebiai odai, taip pat yra gaminių su bronzantu, skatinančių įdegį. Vaikams ir kūdikiams gaminami specialūs produktai. Produktai su pigmentais skirti odai po dermatologinių ar kosmetinių procedūrų.

Labai svarbi ir produkto tekstūra. Reikėtų pasirinkti tinkamos tekstūros priemonę pagal savo odos tipą ir laukiamą efektą. Jei jūsų oda sausesnė ir norite tolygesnio įdegio, rinkitės aliejų. Pieneliai, emulsijos, losjonai ar fluidai yra ypač lengvos tekstūros; jie lengvai įsigeria į odą, nepalieka lipnumo, todėl prie odos nekimba smėlis. Tokius produktus gali rinktis normalios ir riebios odos savininkai. Kremas tiks sausai odai – ji bus ir pamaitinta, ir apsaugota. Dulksna – puikus pasirinkimas skubantiesiems; ji tolygiai padengia odą, jos nereikia įtrinti ir galima purkšti net ant makiažo. Dulksnos buteliuką rekomenduojama nešiotis rankinėje ir pasipurkšti kaskart prireikus.

Rekomenduojami video