Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Apie cukrinį diabetą gali pranešti 7 netikėti požymiai

Net ketvirtadalis sergančių cukriniu diabetu nežino, kad serga – dažnai pirmuosius simptomus žmonės palaiko nereikšmingais, nes jie nežymūs, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Jis atskleidė, kokie iš pirmo žvilgsnio neypatingi simptomai praneša apie ligą, kurią taip sunku suvaldyti.

Tarptautinė diabeto asociacija skelbia, kad 2015-aisiais visame pasaulyje cukriniu diabetu sirgo apie 415 milijonų žmonių. Iš jų beveik 117 tūkstančių – Lietuvoje.

Daktaro manymu, cukriniu diabetu sergančių žmonių mūsų šalyje yra dvigubai daugiau, tačiau jiems ši liga nediagnozuota, vadinasi, ir negydoma. „Būtent todėl ir yra labai svarbu atpažinti ankstyvus diabeto požymius“, – tikina medikas.

1. Padidėjęs alkio jausmas gali būti diabeto simptomas

„Jeigu jums pradėjo kartotis „alkio priepuoliai“ – staiga suprantate, kad esate pasiruošę padaryti bet ką, kad tik gautumėte valgyti – tai greičiausiai dėl to, kad sumažėjo cukraus kiekis kraujyje. Jūs – pakeliui link diabeto“, – teigia A. Unikauskas.

Tačiau diabetas neatsiranda staiga – prieš tai kūnas būna atsparus insulinui, gliukozė ir kitos maistinės medžiagos neįleidžiamos į ląsteles. Valgote, o organizmas gliukozės ir kitų reikiamų medžiagų tiesiog negauna. „Būtų keista, jeigu nesijaustumėte alkanas“, – sako daktaras.

2. Jei jaučiate nuolatinį nuovargį, pasitikrinkite cukraus kiekį kraujyje

Lėtinis nuovargis – tai nuolat juntamas nuovargis. Jei organizmas negauna gliukozės, negauna ir energijos – nuolat jaučiatės pervargęs.

3. Staigus svorio kritimas gali būti susijęs su II tipo diabetu

Paprastai esame įpratę manyti, jog cukriniu diabetu sergantys žmonės yra linkę pilnėti. Tačiau, pasak A. Unikausko, tai ne visai tiesa. Yra skirtumas, kurio tipo diabetu asmuo serga: I tipo diabetu sergantys žmonės yra liesi, o su II tipo cukriniu diabetu yra sudėtingiau.

„Nereikia painioti priežasties su pasekme. Paprastai žmogus suserga II tipo cukriniu diabetu dėl netinkamos mitybos. Jis ima tukti, tukimo metu palaipsniui išsivysto atsparumas insulinui ir galiausiai tai perauga į cukrinį diabetą. Asmens svoris susirgus cukralige visada linkęs mažėti. Tik yra žmonių, sergančių cukriniu diabetu, kurie niekaip nesugeba įveikti netinkamų savo mitybos įpročių ir svorio mažėjimą nugali nuolat valgydami“, – kalba profesorius.

4. Jei žaizdos pradėjo gyti lėčiau, tai ženklas, kad padidėjo cukraus kiekis kraujyje

„Kraštutiniu atveju rimtas ligonis, kai situacija visai nevaldoma, rizikuoja prarasti koją, nes pamažu užanka arterijos ir kraujas nebeprateka. Kiekviena žaizda tampa pavojinga“, – pasakoja A. Unikauskas.

5. Niežtinti oda gali būti cukrinio diabeto požymis

Jei nesergame jokia odos liga, kasomės dėl to, kad oda sausa, o diabetu sergančio asmens oda ima pleiskanoti, ją ima niežėti. „Jus net gali imti pulti odos votys“, – perspėja medikas.

6. Sergant cukriniu diabetu būdingos tamsios dėmės ant odos

Tamsios dėmės ant odos gali atsirasti ant kaklo, pažastyse, kirkšnių srityse, alkūnių ir kelių linkiuose, ant krumplių. Ši liga dar vadinama juodąja akantoze. „Tai siejama su atsparumu insulinui“, – sako profesorius.

7. Rankų ir pėdų tirpimas gali būti ženklas, kad sergate cukriniu diabetu

Priežasčių gali būti daug, bet viena iš jų – cukrinis diabetas. Kadangi sergant šia liga nukenčia arterinė kraujotaka, nukenčia ir nervų aprūpinimas krauju: šie nervai dėl kraujo stokos pamažu ima žūti, atsiranda tirpimo jausmas.

„Jeigu įtariate, kad galite sirgti diabetu, reguliariai tikrinkitės cukraus kiekį kraujyje. Normalus gliukozės kiekis kraujyje – iki 6 mmol/l, tačiau cukrinį diabetą išduoda ne tik padidėjęs gliukozės kiekis. Per mažas rodiklis taip pat yra įspėjamasis ženklas“, – pažymi A. Unikauskas.

Pasak jo, geriau nueiti pas daktarą pajutus nežymius simptomus ir išgirsti, kad jūsų įtarimai nepasitvirtino, nei delsti, kol liga pažengs – su cukriniu diabetu kovoti itin sunku.

Rekomenduojami video