Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Alergija saulės šviesos spinduliams

Saulės šviesa daro didelę įtaką tiek fizinei, tiek psichinei žmogaus sveikatai. Tačiau kai kurie žmonės dėl pasireiškiančių bėrimų, niežulio mėgautis saulės spinduliais negali. Tų simptomų pasekmė – sutrikęs miegas ir kasdienė veikla.

Saulės dilgėlinė

Labai retais atvejais, kelias minutes pabuvus saulėje, atsiranda stiprus odos niežulys, ją parausta, išberia, tarsi būtų nudilginta. Niežulys būna labai stiprus, varginantis, bėrimas išplitęs. Drabužiai ilgomis rankovėmis ne visada padeda apsisaugoti, nes kai kurie saulės spinduliai gali prasiskverbti ir per ploną medžiagą. Jei vengiama saulės spindulių, per 1–24 val. bėrimai praeina savaime ir nepalieka jokių žymių.

Ši liga vadinama saulės dilgėline. Kodėl ji kai kuriems žmonėms pasireiškia, nežinoma, tačiau aišku, kad saulės spinduliai veikia organizmo imuninę sistemą sukeldami alergines reakcijas.

Liga būdinga dažniausiai jauniems suaugusiems, apie 35 metų žmonėms, dažniau moterims. Tai tikroji saulės alergija.

Polimorfinis šviesos pažeidimas

Jei nesant sąlyčio su saulės šviesa bėrimai išlieka ilgiau nei 24 val. toje pačioje vietoje, reikėtų galvoti apie kitą ligą – polimorfinį šviesos pažeidimą, neteisingai vadinamą saulės alergija. Tai dažniausia saulės šviesos sukelta odos liga, Centrinėje Europoje pasireiškianti 10–20 proc. žmonių.

Bėrimai odoje gali atsirasti praėjus kelioms valandoms ar net dienoms po kontakto su saulės spinduliais. Dažniausiai beria drabužiais nepridengtas kūno vietas: krūtinę, viršutinę rankų dalį, plaštakas, šlaunis, veidą. Odos pažeidimai nuo saulės poveikio per kelias dienas išnyksta savaime ir nepalieka jokių pasekmių.

Bėrimai vargina pavasarį ar ankstyvą vasarą, vėliau oda pripranta prie saulės spindulių ir jokios reakcijos nebūna. Liga nemaloni, bet nepavojinga.

Sergant šia liga vargina niežulys, kuris trukdo susikaupti, miegoti, dėl bėrimų pakinta išvaizda, žmonės gėdijasi. Nors bėrimai praeis savaime, kartais laukti būna nepakeliama, todėl skiriami vaistai nuo alergijos ir tepami preparatai, mažinantys uždegimą.

Kitam saulėtam sezonui reikėtų ruoštis iš anksto: pavasarį rekomenduotina pasikonsultuoti su dermatovenerologu, su jo priežiūra atlikti odos pripratinimą prie saulės spindulių – fototerapiją. Vasarą patariama naudoti kremą nuo saulės.

Fotoalerginis ir fototoksinis dermatitas

Kartais kreme nuo saulės esančios cheminės medžiagos kartu su saulės spinduliais taip pat gali sukelti alerginį bėrimą. Ši liga vadinama fotoalerginiu dermatitu. Tai taip pat reta liga, nes aktyvuoti imuninę sistemą reikia laiko. Beria tik tas vietas, kuriose oda kontaktuoja su alergenu ir yra tiesiogiai veikiama saulės šviesos. Cheminę medžiagą, kuri sukėlė alerginę reakciją, padeda nustatyti alergologas, atlikęs alerginius tyrimus.

Bėrimai odoje gali atsirasti praėjus kelioms valandoms ar net dienoms po kontakto su saulės spinduliais. Dažniausiai beria drabužiais nepridengtas kūno vietas: krūtinę, viršutinę rankų dalį, plaštakas, šlaunis, veidą.

Labai panaši dažnesnė būklė yra fototoksinis dermatitas, kurio atveju taip pat reikia dviejų veiksnių odos uždegimui, bėrimui sukelti: cheminės medžiagos ir saulės spindulių, tik reakcijose nedalyvauja imuninė sistema. Šiuo atveju cheminė medžiaga sumažina odos jautrumą saulės spinduliams, todėl pakanka nedidelio kiekio spindulių odos nudegimui sukelti.

Fototoksinio dermatito, pažeidžiančio nuo saulės spindulių neapsaugotą odą, priežastis gali būti vaistai (tiek geriami, tiek tepami ant odos), augalų syvai, kai kurie dažai. Bėrimai panašūs į saulės nudegimą, gali būti įvairaus laipsnio. Odoje matyti ryški riba tarp sveikos ir pažeistos odos, dažnai vargina ne niežulys, bet skausmas.

Mėgaukimės atsargiai

Kad vasara teiktų tik malonius įspūdžius bei pojūčius ir niekas netrukdytų mėgautis buvimu gamtoje, saule mėgautis reikia atsargiai. Nepamirškime prevencinių standartinių apsaugos priemonių: venkime būti saulėje didžiausio jos aktyvumo metu, dėvėkime skrybėlę, akinius nuo saulės, apsauginius rūbus, naudokime apsauginį kremą nuo saulės be kvapiklių.

Jei vis dėlto odą išbėrė, vargina niežulys, reikėtų kreipti į gydytoją, kad būtų nustatyta liga, identifikuotas alergenas, paskirtas gydymas, rekomenduotos specifinės apsaugos priemonės.

Mėgaukimės saule atsakingai.

Rekomenduojami video