Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Alergija pelynui ir kiečiui – neužtenka kuo mažiau būti lauke

Mūsų šalyje šiuo metu žydi pelynas ir kietis. Iš Pietų Europos atpučiama nemažai ambrozijos žiedadulkių. Todėl Alergologijos centre pacientų eilės nenutrūksta ir rugsėjį. Štai kaip ir Olandijoje gyvenanti Monika, kuriai prieš porą savaičių netikėtai išbėrė rankas. Ji įtaria, kad dėl to kaltas kontaktas su cheminėmis medžiagomis.

Tiriantis paaiškėja, kad merginą kamuoja ir alergija nuo kiečio: „Aš vaikystėje esu tyrusis. Žinau, kad žiedadulkėms, pūkinėms pagalvėms ir šienui. Viskas. Daugiau informacijos ne. Dabar sužinojau.“ Šiuo metų laiku merginai dažnai užgula nosį, prireikia lašų.

Ir Lietuvoje puikiai augantis kietis, ir ambrozija, kurią atpučia tūkstančius kilometrų iš Pietų Europos šalių, sukelia panašius simptomus. Šienligę – slogą, kosėjimą, akių tinimą. Kietis ir pelynas – Lietuvai įprasti augalai, o štai ambrozijos žiedadulkės kartais mūsų šalį pasiekia nukeliavusios tūkstančius kilometrų. Tai invazinis, iš Šiaurės Amerikos kilęs augalas, kurio populiacija pietinėse šalyse, tokiose kaip Prancūzija, Ispanija, Graikija, nevaldomai didėja. Pavienių ambrozijos augalų galima rasti ir Lietuvoje.

„Tai yra tikrai agresyvus alergenas, nes žiedadulkės mažos, labai lakios, ir vienas augalas, viena ambrozija gali pagaminti iki bilijono žiedadulkių. Ir jos tikrai labai plačiai yra išnešiojamos vėjo“, – pasakoja alergologė Rūta Tamošiūnienė. Kartais nemalonius simptomus panaikinti užtenka vaistų. Kartais alergija žiedadulkėms taip apsunkina gyvenimą, kad prireikia ir ilgalaikio gydymo: „Jeigu jau ne pirmą sezoną žmogus vargsta, ir tikrai simptomai yra vidutinio stiprumo arba net labai stiprūs. Tai tuomet taikoma specifinė imuno terapija.

Tai yra gydymas konkrečiai Kiečio alergenais, tie alergenai yra leidžiami į paodį, arba lašinami po liežuviu.“ Toks gydymas užtrunka ilgai – apie trejus metus. Pasak alergologės – pakentėti verta, nes alergijos daugeliu atveju suvis išnyksta. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras taip pat įspėja – jei esate alergiški ambrozijai – neplanuokite atostogų Pietų Europoje rugsėjo mėnesį. „Jeigu šiandieną žinau, na daugiausia dėl ambrozijos žiedadulkių Pietinėse šalyse Europos, tai gal aš galiu susiplanuoti tą kelionę, kad išvengti tų šalių, šiaip nėra taip paprasta. Su kauke visą laiką nevaikščiosi, kuri galėtų ten filtruoti tas žiedadulkes“, – sako NVSC skyriaus vedėja Irena Taraškevičienė.

Alergologai įspėja, kad jei esate alergiškas kiečiui ar pelynui, vien tik vengti buvimo lauke ar neplanuoti atostogų Pietų Europoje neužteks: „Kurie yra alergiški kiečiams arba pelynams, jie negali gerti alkoholio – tai yra amareto arba absento. Ateina pacientai, kurie alergiški visus metus. Pasirodo jie, džiovintus pelynus lauiko namuose. Pavyzdžiui ginasi nuo kandžių.“ Ambrozija, pelynas ir kietis baigia žydėjimo sezoną rugsėjo gale.

Goda Bandzaitė

Rekomenduojami video