Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Akių traumos: kada vykti į skubiosios pagalbos skyrių?

Žmonėms vis dažniau traukiant į gamtą, imantis sodo darbų, daugėja ir akių traumų. Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus gydytojas Audrys Kukulskis pateikia išsamią atmintinę, ką daryti patyrus akies traumą.

Skubi pagalba reikalinga, kai žmogus patiria:

1) akies traumą (akis sumušama, sužalojama, joje įstringa svetimkūnis ar pažeidžiama cheminėmis medžiagomis);

2) staigų regėjimo pasikeitimą (dvejinasi akyse, sutrinka regėjimas viena ar abiem akimis, pradedama viena ar kita akimi matyti kažką naujo).

Ko nedaryti?

Visais akių traumų atvejais nelieskite, netrinkite ir nespauskite pažeistos akies, netepkite jokiais tepalais, kol jų sužalojimui gydyti nepaskyrė gydytojas. Jei akyje įstrigo svetimkūnis – jokiu būdu nemėginkite patys jo pašalinti.

Ką daryti?

Visais akių traumų atvejais nedelsdami kreipkitės pagalbos.

Jeigu į akį pateko svetimkūnis ir nematote, kad jis būtų akyje įstrigęs, galite atsargiai mirksėti, užsimerkti, naudoti dirbtines ašaras, tikintis, kad svetimkūnis pasišalins savaime. Į akį patekus cheminei medžiagai, ją gausiai plaukite tekančiu vandeniu.

Kokiais atvejais skubioji pagalba nereikalinga?

Neverta važiuoti į skubiosios pagalbos skyrių dėl akies perštėjimo, traiškanojimo ar paraudimo – tokiais atvejais, kai nesama traumos, pakaktų kreiptis į šeimos gydytoją.

Taip visi sutaupytų laiko, nes pirmiausia apžiūrimi traumas patyrę pacientai, tad jų nepatyrus gali tekti laukti eilėse, o vizitą pas šeimos gydytoją galima suplanuoti jums patogiu metu. Be to, nesant skubios pagalbos poreikio už suteiktas paslaugas gali tekti susimokėti.

Svarbu veido apsaugos priemonės dirbant

Dažniausiai į skubiosios pagalbos skyrių atvykstama į akį patekus svetimkūniui. Dirbant statybos, remonto darbus, darbuojantis soduose bei su staklėmis, pamirštama pasirūpinti veido apsaugos priemonėmis (apsauginiais akiniais, veido skydu), todėl dažnai tenka traukti ragenoje įstrigusias smulkias metalo ar medienos drožles, įvairius kitus svetimkūnius.

Pasitaiko, kad žmogus mums pasigiria: „Dėl akių pas jus atvykstu jau dešimtą kartą.“ Tik ar tikrai verta tuo girtis? Kiekviena akies trauma didina riziką, kad prastės regėjimas. Kiekviena žaizda akyje yra tarsi vartai galimai infekcijai. O ir po svetimkūnio šalinimo procedūros dar kurį laiką gali būti juntamas skausmas. Tai didelis diskomfortas ir rizika, kurios nesunkiai galima išvengti naudojant akių ir veido apsaugos priemones.

Rekomenduojami video