Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
10 antibiotikų vartojimo taisyklių

Nors dėl gydymo antibiotikais išgelbėta daugybė žmonių, pastaruoju metu pasaulyje mirė milijonai, susirgusių antibiotikams atspariomis bakterinėmis infekcijomis. Tokia situacija susiklostė daugybę metų šiuos vaistus vartojant neatsakingai ir neprotingai. Vaikų gydytoja dr. Indrė Plėštytė-Būtienė apibendrino 10 pagrindinių antibiotikų vartojimo taisyklių:

1. Nevartokite antibiotikų savo nuožiūra ar juolab prevenciškai. „Pagrindinė taisyklė – negalima vartoti antibiotikų, jei gydytojas jų nepaskyrė. Antibiotikai naikina bakterijas, bet neveikia virusų. Ūminės ligos pradžioje sunku nustatyti, kas – virusai ar bakterijos – sukėlė ligą, todėl tai turi nustatyti gydytojas, atsižvelgęs į tyrimus, ligonio būklę ir kitas aplinkybes“, – sako gydytoja dr. I.Plėštytė-Būtienė.

2. Ar skirti antibiotikai naikina galimą ligos sukėlėją, išryškėja po 3 antibiotikų vartojimo dienų. Jei tuomet ligonio būklė pagerėjo – antibiotikai padėjo. Jei po 3 antibiotikų vartojimo dienų būklė nesikeičia, būtina apie tai informuoti gydytoją.

3. Antibiotikai turi būti vartojami tiek dienų ir tokiomis dozėmis, kaip paskyrė gydytojas. Nekeiskite gydymo kurso savo nuožiūra. Jei turite pagrįstų abejonių, būtina pasikonsultuoti su gydytoju ir tik jam pritarus keisti gydymo taktiką.

4. Negalima nutraukti antibiotikų vartojimo kurso arba duoti vaisto vaikui rečiau ar dažniau, nei paskyrė gydytojas. Nenutraukite antibiotikų vartojimo kurso, net jei vaikas pasijuto geriau arba nekeiskite dozės, jei to nerekomendavo gydytojas.

„Vaikui duokite vaistus tik taip, kaip skyrė gydytojas, ne rečiau ir ne dažniau, pasistenkite išlaikyti vienodą laiko intervalą tarp vaistų davimo“, – pabrėžia dr. I.Plėštytė-Būtienė. Organizme turi būti pakankamas kiekis antibiotikų, kad bakterijos žūtų arba nesidaugintų, jei padarysime pertrauką, vaisto veikliųjų medžiagų sumažės, bakterijos gali būti pažeistos, bet likti gyvos ir taip įgauti atsparumą šiems medikamentams. Svarbu laikytis tikslaus vaistų vartojimo režimo, net jei vaiką ir tektų pažadinti.

5. Jei pradėjus vartoti antibiotikus atsirado kokių nors kitų, anksčiau nebuvusių ligos požymių, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. „Jei pavartojus antibiotikų atsirado niežtinčių bėrimų, tinimų, vadinasi, vaikas gali būti alergiškas antibiotikams, – sako gydytoja. – Kai pakartotinai vartojami antibiotikai, kurių organizmas netoleruoja, gali įvykti labai stipri alerginė reakcija – anafilaksinis šokas.“

6. Jei po gydymo nepraeina virškinimo sutrikimai, probiotikus vartokite ilgiau. Net jei gydymas antibiotikais truko neilgai, mikrobiota jau pažeista. Į organizmą patekę antibiotikai žudo visas jiems neatsparias bakterijas, ne tik galimus ligos sukėlėjus, todėl gydantis antibiotikais svarbu vartoti ir probiotikus, kurie atkurtų gerąsias bakterijas virškinimo sistemoje. Jei po antibiotikų vartojimo nedingo dažnesnis tuštinimasis, vidurių pūtimas ar neįprastas išmatų kvapas, gerųjų bakterijų duokite bent 2 mėnesius, pataria vaikų gydytoja. „Nepamirškite – gera mikrobiotos būklė labai svarbi vaiko imunitetui“, – sako dr. I.Plėštytė-Būtienė.

7. Antibiotikus reikia užsigerti gausiu kiekiu vandens.

8. Duodami vaikui išgerti antibiotikų, neduokite iškart gerti kitų vaistų. Antibiotikų geriau neduoti kartu su kitais vaistais – nuo temperatūros ar kosulio, nes kiekvienas vaistas veikliausias tuomet, kai vartojamas atskirai. Kelių vaistų tarpusavio sąveika gali būti nenaudinga ar net žalinga. Išgėrus antibiotikų, kitus vaistus geriausia vartoti bent po pusvalandžio. Ar antibiotikus duoti prieš valgį, valgio metu ar po valgio, rasite kiekvieno vaisto informaciniame lapelyje.

9. Gydantis antibiotikais svarbu pasirūpinti įvairia ir subalansuota vaiko mityba.  Antibiotikais gydomo vaiko organizmas ilgainiui gali blogai pasisavinti iš maisto vitaminus ir kitas reikalingas medžiagas. Todėl kai vaikas vartoja šiuos vaistus, atidžiau kontroliuokite, ką jis valgo. Vaiko mityba gydantis ir pasveikus turi būti įvairi ir subalansuota, patiekalai turi būti ypač maistingi, lengvai virškinami, švieži, produktai neperdirbti, neapkepti ir pan.

10. Vartojant antibiotikus ir baigus gydymosi jais kursą, reikia gerti daug skysčių – vandens ar arbatos.  Antibiotikai yra toksiški vaistai, bakterijos taip pat išskiria toksinus. Siekiant išlaikyti gerą ligonio būklę ir greičiau iš organizmo pašalinti toksinus bei atsigauti, būtinas pakankamas skysčių kiekis – bent kiek daugiau nei išgeriama kasdien.

Neskubinkite vaiko sveikti

„Vaikui pasveikus nuo bakterinės infekcijos, jei įmanoma, savaitę dar neleiskite jo į ugdymo įstaigą. Po antibiotikų kurso organizmui reikia pailsėti ir atsigauti“, – sako gydytoja dr. I.Plėštytė-Būtienė. Pasveikus nuo bakterinės infekcijos ir išleidus vaiką į darželį ar mokyklą, neretai po 2–3 dienų jis vėl sukarščiuoja, tačiau tai nebūtinai anksčiau kamavusios ligos atkrytis. Po ligos atsigauti nespėjęs organizmas tampa dar imlesnis virusams.

Vaikų gydytoja tėvams, kurių vaikai susirgo, pataria nuoširdžiai ir atvirai bendradarbiauti su šeimos gydytoju – neskubėti vartoti antibiotikus, o leisti vaikui sveikti, pažinti savo organizmą, pailsėti. Kai kada antibiotikai yra gyvybiškai svarbūs, tačiau nereikalingas jų vartojimas gali sukelti ilgalaikių pasekmių.

„Dažnai tėvai bijo blogiausių situacijų: o kas, jei pavėluosiu? Vis dėlto pasitikėkite savo nuojauta ir savo vaiku. Stebėkite jį. Jei sirguliuojantis vaikas dūksta, laksto, atrodo kaip sveikas – viskas gerai. Tačiau jei vaiko būklė staiga pakinta, staiga vėl pradeda karščiuoti; jei ir pakilus temperatūrai ar jai nukritus vaikas neturi jėgų, gulinėja, zyzia, dejuoja ar yra kitų nerimą keliančių simptomų, tokių kaip dažnas kvėpavimas ir pulsas, vangumas, neįprastas blyškumas, skubėkite pas gydytoją“, – pataria gydytoja.

Užkirsti kelią rimtoms bakterinėms infekcijoms galima skiepais. „Paskiepykite vaikus nuo meningokoko, pneumokoko ir bus kur kas ramiau, nes būsite padarę viską, ką galite“, – sako dr. I.Plėštytė-Būtienė.

Rekomenduojami video