Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Zyziantys priešai ruošiasi kovai

Saulėtais orais mėgaujamės vis labiau: iškylaujame, vaikštinėjame gryname ore iki pat vėlyvo vakaro. Kartu pradėjo džiaugtis ir uodai. Įkyrieji kenkėjai dabar itin aktyvūs, todėl pats metas pagalvoti, kaip nuo jų apsisaugoti.

Maži, bet pavojingi

Pasaulyje priskaičiuojama apie 3500 uodų rūšių. Laimė, Lietuvoje veisiasi kiek daugiau nei 20 jų rūšių. Kad subrandintų kiaušinėlius, uodų patelės atakuoja žmones, naminius gyvūnus – siurbia jų kraują. Rodos, nieko pavojingo. Juk esame įpratę nuo pavasario iki rudens vaikyti šiuos vabzdžius, tačiau statistika rodo ką kitą. Kasmet nuo uodų pernešamų ligų pasaulyje miršta apie 2 mln. žmonių. Tad ne veltui šie zyzekliai laikomi kone pavojingiausias gyvūnais pasaulyje.

„Lietuvoje šie maži įkyrūs padarėliai erzina tik skausmingais įkandimais, kitaip nei egzotiniuose kraštuose, kur keliautojams gresia ne vien sugėlimai, bet ir rizika susirgti maliarija, geltonąja bei Dengė karštligėmis, encefalitu ar kt.“, – perspėja biologas Liutauras Grigaliūnas.

Įdomus faktas, kad bene pusėje Lietuvos vandens telkinių veisiasi vadinamieji maliariniai uodai Anopheles, tačiau mūsų klimatas dar per šaltas, kad maliarijos sukėlėjas subręstų uodo organizme.

Kas nukenčia labiausiai?

Staiga šoktelėjusi oro temperatūra pavasarį ne tik džiugina, bet ir garantuoja kraujasiurbių atakas. Kaip teigia L.Grigaliūnas, uodai turi unikalią savybę pajusti žmogaus prakaitą, iškvepiamą anglies dvideginį, kvepalus, tad dažniau ir bus puolami tiek, kurie skleidžia intensyvesnį kvapą. Be to, įtakos turi ir kraujo grupė. Atliekant tyrimą paaiškėjo, kad žmonės, kurių kraujo grupė 0, nukentėjo dvigubai smarkiau už A kraujo grupės atstovus. B kraujo grupės asmenys nukentėjo vidutiniškai, palyginant su žmonėmis, kurių kraujo grupė 0 ir A.

Pavasaris – uodų nubudimo ir veisimosi laikas. Palankiausia terpė jiems daugintis – stovintis, greitai įšylantis vanduo. Balos, plyšiai sienose, po stogu, tarp nenaudojamų daiktų, kuriuose telkšo vanduo, – tokios vietos uodams užtikrina galimybę pratęsti giminę. Net visai nedidelė balutė – ideali vieta kiaušinėliams dėti ir uodų skaičiuigausinti. Uodo patelė vidutiniškai padeda nuo 150 iki 300 kiaušinėlių, iš kurių išsirita uodai. Vasarą vandens telkiniams sušilus iki 18 laipsnių, uodų veisimosi ciklas užtrunka apie 2 savaites. Suaugę uodai išgyvena nuo 7 (patinai) iki 14 dienų (patelės).

Naikinimas ir kontrolė

Jei prie jūsų namų telkšo balos, patartina jas sausinti. Taip galima smarkiai sumažinti uodų veisimąsi ir apsaugoti savo bei augintinių ramybę ir sveikatą.

Naikinti uodus ir juos kontroliuoti – du skirtingi dalykai. L.Grigaliūno teigimu, visiškai išnaikinti šiuos vabzdžius būtų net pražūtinga, nes sugriautume tam tikras ekosistemas. Uodai yra daugybės kitų gyvių maistas – jais minta paukščiai, žuvys, didesni vabzdžiai, todėl kur kas naudingiau uodų kiekį valdyti derinant prevenciją su naikinimu.

Uodų kontrolei dažniausiai naudojamos priemonės – vaistinėse ar prekybose centruose parduodamos purškiamos ar tepamos atbaidomosios medžiagos, spiralės, žvakės, eteriniai aliejai ir kt. Deja, šios priemonės uodų atakas sustabdo tik laikinai, didesnės įtakos nedaro net elektroniniai prietaisai. Beje, minėtos priemonės taikytinos, jei į gryną orą susiruošėte tik trumpesniam laikui– pasivaikščioti ar iškylauti. Nuosavų namų savininkams ir įmonėms patartina imtis didesnį poveikį uodų populiacijai darančių priemonių.

Vienas iš dažniausiai naudojamų ir efektyviausių būdų – lervų naikinimas biologiniais preparatais. Toks metodas neleidžia išsivystyti naujai kraujasiurbių kartai. Pabrėžtina, kad šie produktai skirti tik profesionaliam naudojimui – jokiu būdu ne patiems gyventojams. Kenkėjų kontrolės ekspertai jais purškia ežerų priekrantes, nedidelius vandens telkinius ir kitas uodų veisimosi vietas. Svarbiausia biologines uodų naikinimo priemones vandens telkiniams panaudoti laiku, t.y. supilti tam tikroje uodo lervos išsivystymo stadijoje. Todėl prieš supilant produktą į vandenį reikia paimti vandens mėginius su lervomis, kad būtų patikrinta, ar tinkamas laikas.

„Žinoma, jeigu žmogus nori savo sodyboje savaitgalį ramiai praleisti laiką ar surengti didesnę šventę, kurios metu nereikėtų kovoti su uodais, šiuos vabzdžius cheminėmis medžiagomis naikinti galima ir purškiant įvairius paviršius, ant kurių jie tupia: pavėsines, lauko terasas ir kt. Tačiau tai atlikti reikia bent keletą valandų iki šventės. Ir jokiu būdu negalima cheminėmis medžiagomis purkšti aplinkinės augmenijos“, – aiškina UAB „Dezinfa“, vykdančios kenkėjų kontrolę, vadovė Margarita Kutkaitė.

Įdomus faktas

Uodai gyveno dar iki žmogui atsirandant Žemėje. Tai įrodo JAV rasta 46 mln. metų senumo fosilija.

Rekomenduojami video