Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žirgų globos asociacija, aukok.lt platformoje renka lėšas projektui „Sveikos kanopos – naudingas žirgas“

Sakoma, kad žirgas turi penkias širdis: vieną krūtinėje ir po vieną kiekvienoje kanopoje. Tik apmaudu, kad tos širdys pasakoja itin graudžias, o dažnai ir negailestingas istorijas... .

Daugiau nei pusė visų Žirgų globos asociacijos (ŽGA) gaunamų skundų neprižiūrimos kanopos. Labai dažnas atvejis, kai kanopos tiesiog kirviu apkapojamos, nė nesuvokiant, kad tai sukelia dar blogesnes pasekmes: deformuojamas kanopos ragas, iškrypsta kojų sąnariai, vėliau žirgas nebegali atsistoti, judėti ir ėsti. Galiausiai nugaišta.

Norėdama ženkliai pakeisti neprižiūrimų žirgų gyvenimus, Žirgų globos asociacija, aukok.lt platformoje renka lėšas projektui „Sveikos kanopos – naudingas žirgas“. Portale aukok.lt žmonės jau dabar aukoja pinigus, kad mūsų siekis – išgelbėti kuo daugiau žirgų ir suteikti žmonėms vertingų žinių – taptų realybe.

Dalijamės Žirgų globos asociacijos lyderės Rūtos Matukonytės mintimis apie žirgus, su jų priežiūra susijusiomis problemomis ir ŽGA siekį pakeisti neprižiūrimų žirgų pasaulį:

- Kokios problemos, susijusios su arklių priežiūra, šiuo metu aktualiausios Lietuvoje? Kuo situacija skiriasi nuo užsienio valstybių?

- Problemų yra įvairių, pradedant netinkama mityba, netinkamomis ir dažnai žirgui itin pavojingomis laikymo sąlygomis, netinkama kanopų priežiūra ir baigiant netinkamais treniravimo metodais.

Lietuvoje vis dar turime problematišką situaciją dėl arklių pančiojimo bei rišimo prie grandinės, taip varžant ne tik jų judėjimą, bet ilgainiui nuo pančiojimo atsiradusias pasekmes - iškrypusius, sutinusius sąnarius, šlubuojantį ar vos paeinantį žirgą, deformuotas kanopas ar atsiradusias žaizdas.

Užsienyje tokių situacijų neišvysi, ten įprasta, kad žrgas ganomas laisvai, elektrinio piemens ar medinių lentų ganykloje, nevaržant jo laisvės.

- Kas padėtų jas spręsti? Ko labiausiai reikėtų?

Teisinga įstatyminė bazė, kuri numatytų sankcijas už gyvūno laisvės suvaržymą bei fizinį ilgalaikį sužalojimą.

Šiuo metu, jei akivaizdžių ir kelenčių gyvybei pavojų sužeidimų nėra, savininkas lieka nenubaustas.

Galiu pasakyti, kat tikrai yra atvejų, kai žmonės taip elgiasi nežinodami, laikosi senų įpročių, nes „taip darė mano senelis“. Tad vienareikšmiškai didelis dėmesys turi būti skiriamas švietmui, mokymui, bendravimui bei teisingos patirties dalijimuisi.

- Kam skirtas aukok.lt platformoje pateiktas projektas? Kokio rezultato tikitės?

Žirgų globos asociacijos statistaka, dėl sulaukiamų skundų apie nepriežiūros atvejus rodo, kad daugiausiai problemų Lietuvoje neprižiūrėtos kanopos. Pasėkmės dažnai būna labai skausmingos ir gali pasibaigti net žirgo kritimu.

Tad tikimės, kad surinkę pakankamai lėšų galėsime įgyvendinti projektą, kurio metu numatyta sutvarkyti kanopas 100 neprižiūrėtų žirgų, kuriems tikrai reikalinga skubi pagalba, o tuo pačiu daug dėmesio skirtume žirgo savininko požiūrio keitimui.

Nors tai padaryti nelengva, bet neretai žmonės klausosi, nori keisti situaciją. Dažnai tiesiog nežino kaip tai padaryti, į ką kreiptis pagalbos. Norime, kad mūsų pagalba žirgui nebūtų vienkartinė, todėl manome, kad žmonių švietimas itin svarbu.

- Ar lengva gauti paramą arklių gerovei gerinti? Ar Lietuvoje pakankamai galimybių?

Paramą gauti labai sudėtinga. Pagrindinis Žirgų globos asociacijos finansavimo šaltinis žmonės. Tik žmonių padedami ir remiami, galime vykdyti savo veiklą, darome gerus darbus dėl žirgų gerovės užtikrinimo Lietuvoje.

- Ar jaučiate visuomenės palaikymą? Ar yra ženklų, kad keičiasi žmonių požiūris į gyvūnų priežiūrą apskritai? Kodėl, jūsų nuomone, tai svarbu šiuolaikinei, sąmoningai visuomenei?

Visuomenės palaikymą tikrai jaučiame. Žmonės domisi, klausia, nelieka abejingi, praneša apie nepriežiūros atvejus. Ir tai labai džiugina.

Prisiminus veiklos pradžią ir situaciją dabar, jaučiamas tikrai didesnis visuomenės dėmesys šioms problemoms. Mums tai labai svarbu, nes tik keisdami požiūrį pakeisime situaciją Lietuvoje, garantuosime geresnį gyvūnų gyvenimą.

Pagrindinis ŽGA siekis – apvažiuoti kuo daugiau Lietuvos ūkių, įvertinti tokius atvejus, ir, profesionaliam kalviui padedant, tinkamai sutvarkyti kanopas. Tuo pat metu žmogui suteikiant naudingos ir profesionalios informacijos, nes arklių sveikata tiesiogiai priklauso nuo kanopų būklės, todėl gyvybiškai svarbu, kad jos būtų prižiūrimos tinkamai.

Kaip pasakytų Mauglis iš mėgiamo animacinio filmuko: „mes vieno kraujo“, tad paaukodamas aukok.lt portale – išgelbėsi ne vieną, o dešimtis širdžių.

Žirgų globos asociacija
Rekomenduojami video