Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žalieji eksperimentai ant palangės

Žiemą ant palangės galima užsiauginti net agurkų, o artėjant pavasariui įstiklintame balkone gali žaliuoti salotos. Gamtininkas Almantas Kulbis norintiesiems turėti žalumynų, kuriais galima pagardinti patiekalus, siūlo užsiauginti pipirnių, saulėgrąžų ar žirnių daigų.

Pasak pašnekovo, daugelis jau yra nusipirkę sėklų, pasiruošę ir suplanavę, ką kur sėti. Turintieji šiltnamius dirba, kad, atšilus orams, galėtų prekiauti daigais. O norintieji savo malonumui ant palangės pasisėti augalų, bet kada gali įsigyti sėklų, durpių ir auginti pasirinktus augalus.

„Žiemą galima net agurkų užsiauginti ant palangės, tačiau jų savikaina bus gerokai didesnė negu pirktų parduotuvėje, nes reikia auginti hidroponiniu būdu – įdėjus trąšų, mineralinių medžiagų. Taip pat reikia papildomai apšviesti, nes žiemą trūksta saulės šviesos, taigi išdegintume daug elektros“, – sakė A.Kulbis. Bet tie, kuriems įdomu eksperimentuoti, pasak jo, gali tai daryti. Be to, tai labai įdomus užsiėmimas visai šeimai: galima stebėti, kaip augalas auga, kaip užsimezga jo vaisiai, kai kuriuos augalus net galima apdulkinti dirbtiniu būdu. Tai – tarsi biologijos pamoka namuose.

Gamtininkas patarė pradėti nuo salotų. Jų užsiauginti lengviausia. „Žmonės, kurie turi įstiklintus balkonus, gali net ir dabar jas auginti, svarbu, kad jos išdygtų. Gal salotos augs ne taip greitai, kaip, tarkime, gegužę, bet užaugs. O lovelyje galima ir net vieną kitą ridikėlį užsiauginti“, – sakė A.Kulbis. Jis priminė, kad jei norime užsiauginti daržovių daigų patiekalams pagardinti, tereikia į plokščią indelį priberti substrato arba įdėti marlės, kurią būtų galima šiek tiek sudrėkinti, ir pasėti sėklytes. Tokių daigų galima užsiauginti daug ir gana lengvai, neįdedant daug darbo. Paprasčiausi augalai – pipirinės. Jų suželia visa pieva. O tada žirklėmis nukarpoma ir naudojama. Stambesnės sėklos yra saulėgrąžų ar žirnių, tad jas reikėtų įterpti giliau. Jų daigiai taip pat valgomi, yra skanūs ir sveiki. Minėtiems augalams nereikia labai aukštos temperatūros. Jei dieną temperatūra yra pliusinė ir dar pasirodo saulė, balkone gali būti net apie 20 laipsnių Celsijaus. Kai saulės nėra, ji truputį žemesnė. Vienintelis pavojus, kad dar gali užeiti šalčiai. Bet paprastai tie, kurie nori užsiauginti daržą namuose, mėgsta rizikuoti ir dažnai juos lydi sėkmė.

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras paskelbė ekologinį konkursą „Mano žalioji palangė“, kuriame gali dalyvauti ir mokyklos, ir ikimokyklinio ugdymo įstaigos, ir šeimos. Svetainėje www.lmnsc.lt yra konkurso sąlygos. Jos labai paprastos: augalus auginti ant palangės, laukti, kol išdygs, o tada gražiai nufotografuoti ir iki gegužės 8 d. atsiųsti svetainėje nurodytu adresu. Geriausių darbų autoriai gegužės 23 d. bus pakviesti į šventę Kairėnų botanikos sode.

Rekomenduojami video