Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vitalija ir Saulius Steponaičiai: „Senelių augintos gėlės grįžta į madą“

Aukštupių kaime gyvenantys Vitalija ir Saulius Steponaičiai darbuojasi augalų versle nuo pat jaunystės. Klientų jiems tikrai netrūksta – jų atvyksta iš visos Lietuvos. Šeima atvirauja, kad po gaisro sudegus šiltnamiui jau planavo nuleisti rankas ir viską mesti. Vis dėlto viską atstatę dirba toliau.

Plėsti verslo neplanuoja

Šeima augalų versle dirba jau ilgą laiką.

– Oi, tai buvo jau seniai – pradėjome prieš daugiau nei trisdešimt metų turbūt. Iš pradžių auginome agurkus, pomidorus, kopūstus, turėjome daug ko. Dabar jau sumažėjo asortimentas, liko gėlės ir daržovių daigai, daugiausia – pomidorų, – pasakoja Aukštupių gyventojai. – Mes abu per dešimt metų dirbome Kaune, Žemės ūkio akademijos šiltnamiuose. Darbo dienomis būdavome Kaune, o kaime auginome daržoves savo šiltnamiuose. Tikriausiai nuo 1985 metų iki 1997-ųjų taip gyvenome. Vėliau parsikėlėme į Aukštupių kaimą, nusipirkome namą. Taip ir gyvenome – penkios dienos Kaune, dvi dienos čia, Aukštupiuose. 

Saulius pasakoja, kad abu su žmona dirba pagal įgytą išsilavinimą:

– Pirmiausia su žmona abu baigėme Vilkijos žemės ūkio mokyklą, tuo metu ji taip vadinosi, tapome vaisių ir daržovių auginimo meistrais. Tada įstojome į Žemės ūkio akademiją, mokėmės neakivaizdžiai. O po to ir pradėjome dirbti Kaune. Tada Žemės ūkio akademijos šiltnamiai buvo vieni didžiausių Lietuvoje – užėmė apie 10 ha. 

Dabar Steponaičiai savo verslo plėsti jau neplanuoja:

– Kai parsikraustėme į kaimą, turėjome 10 arų sėklinių agurkų. Trys šeimos tuomet auginome, kadangi juos prižiūrint reikia įdėti nemažai darbo. Vėliau pradėjome plėstis. 

Dabar turime apie 20 arų šiltnamių. Daugiau plėstis neplanuojame, manau, kad tai jau yra maksimumas. Gėlėms labai didelio ploto ir nereikia. 

Sauliaus pagrindiniai darbai yra tręšti, laistyti augalus, vežti juos į turgų, o žmonai tenka dauginti, skabyti augalus ir pardavinėti juos turguje. 

 Nuo našlaičių iki chrizantemų

Šeimos šiltnamiuose galima rasti įvairiausių augalų. Juos Vitalija ir Saulius vardija, vis papildydami vienas kitą:

– Jeigu kalbėtume apie auginamas gėles, tai turime jų visokiausių, nuo našlaičių iki chrizantemų. Tai ir visos vasarinės gėlės – pelargonijos, ledinukės, smulkiažiedės bei stambiažiedės begonijos. Turime ir gal apie 40 rūšių rožių, ne skinamų, o krūminių. Spalvų yra įvairiausių – nuo baltos iki mėlynos. Kuriame įvairias kompozicijas, kadangi ir žmonių norai įvairūs. Stengiamės komponuoti taip, kad mišiniai derėtų ne tik spalviškai, bet ir pagal augimo ypatybes: pavyzdžiui, vieni augalai mėgsta rūgštingą žemę, kiti ne, todėl tokius augalus suderinti ir kartu auginti sunku. Kalbant apie daržoves – turime apie 10–12 rūšių pomidorų, yra ir agurkų, jų auginame tik vieną veislę. Turime ir paprikų.

Vitalija šiek tiek papasakoja apie vyraujančias gėlių tendencijas.

–  Pastebime, kad dabar populiarūs miskantai, soruolės, lendrūnai, visos smilgos. Tikrai nepanašu, kad šių rūšių pirkimai mažės. Žmonės jau dabar klausinėja, kokių rūšių augalų turėsime. Pernai ir šiemet pastebime, kad daugumai pradeda patikti senoviškos gėlės iš darželių, bet naujesnės jų rūšys, pavyzdžiui, šiemet turime pilnavidurių medetkų, – pasakojo Vitalija. 

Augina tik tai, ką mėgsta patys

Šeima prisipažįsta niekada neauginanti to, kas neskanu jiems patiems.

– Mes niekada neauginame to, kas mums patiems nepatinka. Pavyzdžiui, nemėgstame rūgščių pomidorų, tai tokių rūšių niekada ir neauginame. Agurkų didesnė dalis yra savidulkių, iš vienos veislės išvesta. Patobulinta veislė yra „Mirabelle“ arba „Merengue“, jos derlingos, geros ir agurkai nebūna kartūs. O iš pomidorų veislių mes labiausiai mėgstame „Polfast“ – jų stambūs, gražūs vaisiai, veislė ankstyva ir neaukšta. Mėgstam ir geltonus arba oranžinius pomidorus, yra tokių jų veislių, kurios mėsingesnės, labiau tinka salotoms.

Dabar žmonės, kaip pastebi daržininkai, labiau perka žemaūgius pomidorus.

Nelaimė parodė, kas yra tikri draugai

Kuo žavi šis verslas?

– Jeigu mėgsti dirbti, mėgsti augalus, tai čia jau ir yra visas privalumas. Aš pats nuo 5–6 metų pamėgau juos. Jau eidamas į pirmą klasę turėjau 20 kaktusų veislių. Man augalai patiko nuo pat mažumės. Gal iš senelio paveldėjau tą susidomėjimą augalais, mano senelis – buvęs eigulys, – prisiminimais dalijosi Saulius.

Šeima su skausmu prisimena prieš porą metų kilusį gaisrą, kai sudegė šiltnamis. Jame buvo sudėti vos prieš dieną parvežti nauji daigai. Šeima patyrė maždaug 30 000 eurų nuostolio.

Vitalija priduria, kad atsigauti po gaisro buvo sunku.

– Vienu metu jau planavome viską mesti. Artimieji bandė perkalbėti, kad nepasiduotume. Padėjo, kas kaip galėjo, tiek finansiškai, tiek darbais. Iš kai kurių žmonių pagalbos net nesitikėjome... Nelaimė parodė, kas yra tikri draugai.

Laisvesnio laiko šeima turi mažai. 

– Dabar gal šiek tiek jau ir atostogausime. Anksčiau neturėjome daug laisvo laiko, nes laikėme ir 14 karvių. Jau 20 metų, galima sakyti, normaliai neatostogavome. Pernai, kai pardavėme gyvulius, truputį pasivažinėjome į parodas, pas mūsų tiekėjus. Šiek tiek prasiblaškėme nuo darbų, – atviravo šeima. 

Didžiausias priešas – šalnos 

O prakalbusi apie šio verslo sunkumus pirmiausia šeima paminėjo pavasarines šalnas. 

Tad ir pirkėjams S. Steponaitis pataria daigų nepirkti per anksti, kad jie nenušaltų.

– Jeigu žmonės neturi sąlygų apsaugoti daigų nuo šalnų, tuomet tikrai patariu neskubėti, – teigė Saulius.  

Nuotrauka

Darbai šiltnamyje prasideda anksti – gėlės pradedamos sėti nuo vasario vidurio, o pomidorai sėjami nuo kovo 1 iki 15 dienos, nes jie auga 50–55 dienas. O štai agurkų daigus galima užauginti per tris savaites, tad jų sėti labai anksti tikrai neverta. 

Norintiems geresnio daržovių derliaus Saulius pataria: 

– Svarbiausia kas porą-trejetą metų pasikeisti šiltnamyje žemę. Mes auginame pomidorų ir agurkų tik dėl savęs, juos auginame ne grunte, o kibiruose. Vienam sezonui ta žemė. Žemė gali būti su kompostu 20 litrų kibire, laistyti, žinoma, reikės šiek tiek dažniau. Na, o rudenį žemę galima kompostuoti, ir tiek.

Pirkėjai atvažiuoja ir į namus

Vien tik užauginti augalus nepakanka – juos reikia ir parduoti.

– Didesnę dalį savo gėlių ir daigų parduodame Tauragės turguje, vežame ir į Švėkšnos, Šilutės turgus. Kai kurie tauragiškiai mus pažįsta jau 10 metų. Yra klientų, kurie atvažiuoja gėlių, daigų iš Telšių, Plungės, Kauno, Kretingos. Užsuka nemažai ir pravažiuojančių iš įvairių šalies kampelių, – pasakojo šeima. 

Rekomenduojami video