Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vertingosios Petro žolės

Dažnas daržininkas nori užsiauginti petražolių. Juolab kad šios žalumyninės daržovės nepaprastai vertingos.

Petražolės kilusios iš Viduržemio jūros regiono, lotyniškas jų pavadinimas reiškia „augantis ant akmens“.

„Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad jos gali augti labai skurdžioje žemėje. Pastaruoju metu petražolės labai išpopuliarėjo. Jos naudojamos kulinarijoje, farmacijoje, kosmetikoje. Petražolių lapai puikaus kvapo ir skonio dėl juose esančių eterinių aliejų, gerinančių virškinimą ir žadinančių apetitą. Petražolėse ypač gausu vitaminų C (penkis kartus daugiau negu citrinose ar apelsinuose), B1, B2, K, PP ir mineralinių medžiagų: kalio, magnio, kalcio, fosforo. 50 g petražolių yra vitamino C ir karoteno dienos norma“, – vardijo agronomė Joana Giedraitytė.

Specialistė priminė, kad petražolės skirstomos į lapines ir šaknines. Šakninių naudojamos šaknys ir lapai, lapinių – tik lapai. „Petražolės mėgsta purią priemolio ir priesmėlio dirvą, daug organinių trąšų. Nerekomenduojama sodinti po kitų skėtinių kultūrų (morkų, krapų, kalendrų, kmynų). Petražoles patartina sėti ten, kur anksčiau augo spalvoti ir žiediniai kopūstai, ankstyvosios bulvės, agurkai, runkeliai“, – aiškino agronomė.

Geriausiai, pasak jos, petražolės jaučiasi atvirose vietose. Sėjamos 3 cm gylyje spalį, lapkritį (sėklos turi būti sausos), taip pat balandžio pabaigoje. Dirva turėtų būti tokia, kad nesusidarytų kieta plutelė paviršiuje. Pasėjus užpilama plonu durpių ar komposto sluoksniu. „Galima uždengti daržo plėvele – tada sparčiau dygs. Sėjinukai nebijo šalčių, ištveria net 9 laipsnių šaltį. Tarpueiliai – 60–70 cm pločio, atstumas tarp augalų – 2–4 cm. Derlius būna ankstyvesnis, jei sodinami jau paruošti sodinukai. Į vazonus ar dėžes petražolės išsodinamos vasarį“, – sakė J.Giedraitytė.

Ji pabrėžė, kad petražolės puikiai auga net ir šaltą vasarą, nes optimali jų augimo temperatūra – 20 laipsnių. Petražolės mėgsta saikingą laistymą, perlaistytos ima pūti, tad jas reikėtų nuolat ravėti, o paaugusias – retinti. Rekomenduojama dirvą nuolat purenti ir papildomai tręšti.

Daugiau eterio petražolėse kaupiasi karštomis dienomis, todėl labiau jas išretinus galima tikėtis kokybiškesnio lapų derliaus. Tręšti petražoles atsargiai, geriausia fosfatinėmis ir kalio trąšomis.

Rekomenduojami video