Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vazoninės Kalėdų eglutės: ne tik šventėms, bet ir sodybos grožiui

Nors iki Kalėdų liko dar trys savaitės, pasiilgusieji švenčių jaukumo namuose jau spėjo įžiebti Kalėdų eglutes. Vieni renkasi kirstas eglutes arba puošia tik šaką, kiti, norėdami eglutei suteikti šansą išgyventi ne tik šventes, – renkasi eglutes vazone. Taip pat populiarėja Kalėdų eglučių nuoma. Tačiau kaip teisingai eglutes prižiūrėti kambaryje? Kur ir kaip jas laikyti po švenčių, kad šios pavasario sulauktų sveikos ir žalios?

Išsirinko nykštukinę eglę

Praėjusiais metais, likus savaitei iki Kūčių, Milda Šležaitė užsuko į Raudondvaryje (Kauno r.) esantį medelyną. Ten ji ieškojo Kalėdų eglutės ir poros kirstų šakų vainikui nusipinti. Nors ji dairėsi kėnio, namo grįžo su visai kitokiu augalu. „Nepameluosiu, kad visą medelyną apėjau skersai ir išilgai. Turbūt apčiupinėjau visas vazone augusias eglutes. Norėjau nedidelio medelio, nes jam reikia daugiau vietos, o bute neturiu didelės erdvės. Mažos eglutės atrodė liūdnokai, bet galiausiai išsirinkau nykštukinę. Man tai buvo atradimas. Ji buvo mažutė, smulkiomis, grakščiomis šakutėmis, mažyčiais spygliukais. Pastebėjau, kad ant jos nebuvo kainos, todėl net nežinojau, ar ji parduodama“, – praėjusių metų Kalėdų eglutės paiešką prisimena VL skaitytoja Milda. Jai medelyno darbuotoja paaiškino, kad tai dekoratyvi kupolo formos dygioji eglutė, per 10 metų užauganti iki 0,4 metro aukščio ir apie 0,7 metro pločio, o šakos labai tankios.

„Gimė“ vazone

Anot pašnekovės, jai labiausiai patiko tai, kad tokia eglutė jau išaugusi buvo vazone. Kitaip tariant, ji rudenį buvo ne iškasta ir perkelta į vazoną, o jau daiginta jame. „Visada renkuosi augalą, kuris turėtų didžiausią šansą prigyti pavasarį. Turiu sodybą, kurią lankome šiltuoju metų laiku, joje daug vietos, kur galime pasodinti eglutes“, – pridūrė ji. Parsivežusi namo nedidukę eglutę, Milda jos neskubėjo nešti į šiltą butą. Dieną ją dar palaikė laiptinėje ir tik kitą rytą įsinešė vidun. Pastatė ant suoliuko, papuošė, nuolat laistė, tačiau po Naujųjų metų jau pradėjo byrėti spygliai.

„Nelaukiau Trijų Karalių, eglutę nunešiau į laiptinę, kur jai būtų vėsiau. Paskui ją išvežėme į kaimą ir laukėme pavasario, kad galėtume persodinti. Nors medelyne man sakė, kad eglutė jau išdygo vazone, nebuvau visiškai tuo tikra. Tačiau kai atėjo laikas ją sodinti, iškėlus iš vazono pamačiau tikrų tikriausią šaknų raizgalynę. Supratau, kad ji tikrai „gimė“ šiame vazonėlyje, pridygo kuo puikiausiai. Pavasarį ji išleido tiek pumpurėlių, buvo gražu žiūrėti. Šiemet dairysiuosi vėl tokios pačios „mažutės“, – su šypsena pasakoja M.Šležaitė.

Nebijokite kilstelti

Iš tiesų išsirinkti sveiką ir gyvybingą eglutę ar kėnį vazone nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Vilniaus kolegijos „VikoFlora“ vadovas Tomas Čižokas ragina atidžiai rinktis vazone parduodamas eglutes, prireikus nepabijoti jos kilstelti ir pažiūrėti, ar į vazoną nėra įkištas kirstas augalas. Pasak jo, vis dar pasitaiko atvejų, kai eglučių pardavėjai bando gudrauti ir į vazonus įkiša nukirstas eglutes. Tokiu būdu jie užsidirba daugiau, mat vazoninės eglutės išlieka brangesnės. Tokią prekybą pašnekovas vadina „juodu bizniu“, kai eglutė įkišta į žemę ir palieta vandeniu tikintis, kad sušalusios žemės sudarys įspūdį, jog ji ten ir buvo auginta.

Įsigijus vazoninę eglutę ir neturint nuosavos žemės, dažnam kyla klausimas – kur ją galima pasodinti? Gali pasirodyti, kad valstybinėje žemėje tai būtų galima daryti, tačiau tam reikalingas leidimas.

„Jeigu lankotės medelyne, kuris yra garantuotas dėl savo augalų kokybės, jo savininkas ar darbuotojai visada leis numauti vazoną. Jei yra susiformavęs stiprus šaknynas, aišku, kad augalas jame augintas. Tačiau jei vazone matote smėlį, maišytą su žeme, galima suprasti, kad eglutės šviežiai iškastos ir perkeltos iš atviro grunto į vazoną. Ką tai reiškia? Augalus iškasant nukapojamos praktiškai visos šaknys, kad jie tiesiog laikytųsi vazone. Tokį medį atgaivinti pavasarį praktiškai nėra šansų. Aišku, yra sėkmės istorijų, kai tokios eglutės prigyja, tačiau tai tik vienetiniai atvejai. Taip pat jei norite būti tikri, kad eglutė augo vazone, žemė turi būti jau gerai sukietėjusi. O štai jei paėmus už eglutės viršūnės žemė puri, byra, labai realu, kad augalas buvo persodintas neseniai“, – pataria T.Čižokas.

Parūpinkite gaivų „dušą“

Jeigu išsirinkote gražią ir sveiką eglutę savo namams, neskubėkite jos neštis į kambarį. „VikoFlora“ vadovas primena, kad eglės nemėgsta staigių temperatūros skirtumų, todėl iš lauko nereikėtų jos iškart nešti į vidų, nes ji jausis kaip pirtyje. T.Čikokas rekomenduoja eglutę palikti laiptinėje ar prieangyje, kur laikosi žemesnė temperatūra. Tokiu būdu augalas palaipsniui adaptuojasi prie naujo mikroklimato, temperatūros. Jeigu eglutė supakuota, ją tokią už durų ir reikėtų palikti.

„Po to jau galite neštis į kambarį ir statyti žaliaskarę, kur buvote numatę. Tačiau rinkdami jai vietą stenkitės, kad ji būti vėsesnė, gerai vėdinama. Jeigu namuose yra šildomos grindys, eglutę padėkite ant kėdės ar pakilos. Nepamirškite kambario reguliariai vėdinti. Praverkite langą ar balkono duris, kad į vidų įeitų drėgmės, nes vienas iš eglučių priešų – sausas oras. Taip pat galite eglutę reguliariai apipurkšti paprastu vandeniu. Toks „dušas“ jai tikrai patiks“, – nepamiršti drėkinti oro aplink Kalėdų eglutę ragina pašnekovas.

Eglės pelkėje neauga

Ne ką mažiau svarbu ir taisyklingai laistyti žaliaskarę. Eglės mėgsta drėgmę, tačiau T.Čižokas įspėja – jos nepakenčia užmirkimo. Dėl to ją reikia kartkartėmis palieti. Tai daryti reikia ne iš akies – patartina patikrinti žemės drėgnį. Pats paprasčiausias būdas – tikrinti pirštu. Nepamirškite, kad viršutinis gruntas išdžiūva gana greitai, o apačia išlieka šlapia.

„Toks pats principas kaip ir su kambarinėmis gėlėmis. Laistyti reikia saikingai, nuolat patikrinant, kokia padėtis ne tik paviršiuje, bet ir šiek tiek giliau. Nepamirškite, kad eglės nemėgsta užmirkimo. Esu ne kartą girdėjęs žmones pasakojant, kad vazonus tiesiog pamerkia į kibirą su vandeniu. Bet palaukite – eglės pelkėje neauga. Tai pačiam augalui tikrai ne į naudą“, – įsitikinęs „VikoFlora“ vadovas T.Čižokas.

Ant eglučių dažnai kabiname ir puošnias lemputes. Ar jos papildomai nešildo gyvo medelio? T.Čižoko teigimu, modernios LED lemputės eglutei tikrai neturėtų pakenkti, nes jos nėra kaitrios. Vengti reikėtų senesnio tipo kaitrinių lempučių, kurios prieš kelerius metus dar buvo prekyboje. Jos papildomai šildo šakeles, tad spygliai gali pradėti byrėti anksčiau laiko.

Kaip elgtis po švenčių?

Jei nusipirkote arba planuojate įsigyti eglutę ar kėnį vazone, nepamirškite, kad juo rūpintis reikia iki pat pavasario, kol ateis laikas augalą pasodinti. T.Čižokas rekomenduoja nupuošus žaliaskarę palaukti, neskubėti jos iškraustyti į lauką. Parinkite jai vėsesnę vietą, reguliariai liekite, o paskui, atsižvelgiant į oro sąlygas, neškite ją į lauką. Jeigu lauke laikosi pliusinė oro temperatūra, eglutę paliekite. Pavasarį, išėjus didžiajam įšalui, eglutę galima ruošti persodinimui. „Pavasarį sodinkite iškart, kai tik galima kasti žemę. Kuo anksčiau pasodinsite – tuo geriau. Tikrai nereikia laukti, kol stipriai sušils“, – patikino „VikoFlora“ vadovas.

Eglutes net ir nuomojasi

Tačiau jeigu nenorite eglutės sodinti, nes neturite tam tinkamos vietos, ar jos laikyti iki pavasario, eglutę galima paprasčiausiai išsinuomoti. „Žalia eglė“ atstovė Guostė VL pasakojo, kad idėja nuomoti vazonines eglutes kilo pamačius tokį klientų poreikį. Mergina pasakojo, kad jie eglutes augina jau ne vienus metus ir po švenčių klientai vis dažniau pradėdavo teirautis, kur dėti eglutę.

„Mes iš savo plantacijos iškasame eglutę ir ją perkeliame į vazonėlį. Klientai gali išsinuomoti gyvą medelį ir po švenčių jį mums grąžinti. Tiksliau sakant, jiems grąžinti nereikia, nes eglutes susirenkame patys. Po švenčių, pavasarį jas vėl sodiname atgal į žemę, didelė dalis grįžusių eglučių tikrai nesunkiai prigyja“, – dėstė eglučių nuomos versle besisukanti Guostė.

Kad išnuomotos eglutės liktų sveikos laikiniuose namuose, eglučių nuomotojai klientams suteikia ir priežiūros instrukciją: kur geriau pastatyti, kada ir kaip lieti, kaip vėdinti. Tiesa, ne visos eglutės gyvos sulaukia sausio. Tačiau Guostė juokauja klientų už tai niekaip nesankcionuojanti – tai gyvas organizmas ir ne visi medeliai ištveria šventes.

„Prasidėjus žiemos sezonui jau nemažai eglučių iškeliavo puošti namus. Patys žmonės mūsų teiraujasi, kaip teisingai prižiūrėti medelį, kad jis išgyventų, nes nori grąžinti gyvybingą ir žalią. Žmonės tampa vis sąmoningesni, jie nenori vienkartinių daiktų, jiems rūpi, kad augalas, kuris puošė namus ir džiugino šeimos narius, nebūtų išmestas į šiukšlių dėžę, toliau augtų ir stiprėtų. Dėl to ir kilo idėja nuomoti eglutes. Gyvenantys butuose vėliau neturi kur jų dėti, todėl natūraliai pradėjo teirautis, ar įsigytą eglutę po švenčių galės pristatyti mums atgal“, – apie klientų padiktuotą verslo idėją pasakoja „Žalia eglė“ atstovė Guostė.

Sodinti tik su leidimu

Įsigijus vazoninę eglutę ir neturint nuosavos žemės, dažnam kyla klausimas – kur ją galima pasodinti? Gali pasirodyti, kad valstybinėje žemėje tai būtų galima daryti, tačiau tam reikalingas leidimas. Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimą visoje valstybinėje žemėje nustato „Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo“ taisyklės, kuriose juodu ant balto nurodoma, kad medžius ir krūmus draudžiama veisti valstybinėje žemėje, nesuderinus su savivaldybe ar seniūnija arba tos žemės valdytoju, naudotoju ar neturint įgaliojimų tame sklype tvarkyti želdinius. Taigi, jeigu norite savo eglutę ar kėnį pasodinti valstybinėje žemėje, pirmiausia teks kulniuoti į artimiausią seniūniją ir išsiaiškinti, ar toks leidimas bus duodamas. Kitaip sakant, valstybinė žemė už privačios žemės sklypo ribos nesuteikia teisės asmeniui ja naudotis savo nuožiūra ir savo reikmėms be valstybinės žemės patikėtinio sutikimo.

Rekomenduojami video