Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vasaros namus tinkamai paruoškite žiemai

Nors už lango dar šiltas ir saulėtas rugsėjis, pats laikas pasiruošti žiemos sezonui. Sodybos ir namo paruošimas žiemai yra svarbus, kompleksiškas, bet nesudėtingas procesas, kuris leis užtikrinti saugų ir patogų buvimą kaime šaltuoju metų laiku. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip tinkamai paruošti sodybą, namą, sodą, daržą ir gėlyną žiemai bei ką reikia turėti sandėliuke.

Namo paruošimas žiemai

Artėjant žiemai būtina patikrinti namo šildymo sistemą. Nėra nieko blogiau, nei per žiemos šalčius sprogęs šildymo katilas, trūkę vamzdžiai ar per plyšius rūkstanti krosnis, nekalbant apie gaisrą ar pavojų apsinuodyti smalkėmis. Todėl namo šildymo sistemos paruošimas žiemai yra pats svarbiausias žingsnis namų ūkyje.

Norint užtikrinti namo šildymo sistemos efektyvumą ir saugumą, reikia nuodugniai įvertinti naudojamą šildymo sistemą ir pasirūpinti, kad ji būtų tinkamai paruošta žiemai. Štai keletas žingsnių, kuriuos būtina atlikti, kad pasiruoštumėte šiltai ir saugiai žiemai.

Jei jūsų namas prijungtas prie miesto ar miestelio centrinio šildymo sistemos, darbų prieš žiemą daug nebus. Pirmas žingsnis – patikrinkite šildymo sistemą, kad pradėjus šildymo sistemą nebūtų galimo karšto vandens nuotėkio. Antras žingsnis – patikrinkite vamzdžių ir radiatorių jungtis. Jei pamatysite besikaupiančias rūdis ar kalkių nuosėdas, sutvarkykite patys arba kvieskite specialistą. Jei radiatoriuose ar visoje sistemoje yra termostatas, įsitikinkite, ar jis tinkamai nustatytas ir veikia teisingai.

Jei naudojate elektrinę šildymo sistemą, patikrinkite visus šildymo elementus, juos išvalykite ir išbandykite, ar jie veikia. Patikrinkite namų elektros saugiklius, šildymo termostatus (jei jie yra), kad būtų užtikrintas reikiamas temperatūros reguliavimas.

Jei jūsų namas šildomas dujomis, patikrinkite, ar dujų šaltiniai veikia teisingai, ar nėra dujų nuotėkio ir kitų nesklandumų (užrūdijusių sklendžių, įtrūkusių žarnų ir pan.).

Jei naudojate malkomis arba akmens anglimis kūrenamą krosnį, prieš žiemą būtina išvalyti kaminą, dūmtraukį ir pačią krosnį. Įsitikinkite, kad visa dūmų išleidimo sistema be plyšių ar įskilimų. Patikrinkite krosnies durelių būklę ir, jei reikia, jas sutvarkykite. Prieš žiemą įsitikinkite, kad turite pakankamai kuro – malkų ar akmens anglių. Malkas ir anglis laikykite sausoje vietoje. Patikrinkite, ar turite visus šildymui reikalingus įrankius: žarsteklį, kibirą pelenams ir pan.

Užtikrinkite saugumą – būtinai namuose turėkite gaisro gesinimo įrangą, dūmų detektorių ir gesintuvą, žinokite, kaip juos naudoti. Svarbu, kad visi gyvenantys namuose žinotų, kaip saugiai naudoti šildymo sistemą.

Prieš šaltąjį sezoną būtina patikrinti langus ir duris. Pasirūpinkite, kad jie būtų sandarūs, nepraleistų oro ir drėgmės, neleistų šalčiui patekti į namus. Jei reikia, silikonu užsandarinkite durų staktas ir langų siūles bei rėmus.

Reikėtų apžiūrėti visą namo perimetrą ir, jei reikia, papildomai izoliuoti problemines vietas – plyšius ir įtrūkimus. Tai padės sumažinti šildymo sąnaudas ir išlaikyti šilumą namuose. Jei yra galimybė, būtina patikrinti namo stogą.

Išjunkite lauko vandens tiekimą, nuleiskite vandens lygį sistemoje ir išleiskite vandenį iš lietaus vandens statinės ar bako, jei tokį naudojate. Įsitikinkite, kad visi lauke esantys vandentiekio vamzdžiai būtų izoliuoti ir apšiltinti.

Patikrinkite visą elektros sistemą ir įsitikinkite, kad visi laidai yra tvirti, o lauko apšvietimas veikia be prikaištų.

Sandėliuko paruošimas žiemai

Namų sandėliuke turėtumėte saugoti žiemai reikalingus daiktus, tokius kaip sniego šluotos, kastuvai, čiužinių ir antklodžių rezervai, atsarginiai automobilio ir jo stiklų valymo įrankiai, smėlis ir druska šaligatvio valymui, kanistrai degalų, lauko žvakės ir kt.

Sandėliuke turėkite gana ilgai negendančio maisto tam atvejui, jei dėl smarkios pūgos ir kitų staigiai pablogėjusių oro ar susisiekimo sąlygų būtų neįmanoma patekti į maisto parduotuvę. Tokioms atsargoms tinka kruopos, mėsos ar žuvies konservai. Nepamirškite ir arbatos ar kavos rezervo, turėkite didelį geriamojo vandens butelį (bent 5 litrų talpos). Būtina pasirūpinti, kad sandėliuke nebūtų pelių ar žiurkių.

Jei gyvenate vietovėje, kurioje dažnai pasitaiko elektros energijos sutrikimų, žiemai būtinai įsigykite benzininį ar dyzelinį elektros generatorių, nepamirškite turėti degtukų, žvakių atsargą ar žibalinę lempą su kuro atsarga. Taip pat nepakenktų sandėliuke turėti atsarginį dujų balioną ir nedidelį dujinį grilį, jei namuose dingtų elektra.

Šiltnamio paruošimas žiemai

Šiltnamiai būna kelių tipų pagal jo statybai panaudotas medžiagas: stikliniai, polikarbonatiniai ir polietileniniai. Paprasčiausia su polietilenu – jį reikia tiesiog nuimti. Su stikliniais ir polikarbonatiniais šiltnamiais prieš žiemą darbo kiek daugiau. Artėjant žiemai būtinai išvalykite šiltnamį nuo visų likusių augalų, lapų ir šiukšlių. Tai padės išvengti ligų ir kenkėjų plitimo.

Taip pat svarbu nuplauti šiltnamio stiklus ar, jeigu šiltnamis polikarbonatinis, sieneles. Plauti geriausia langu valymo šepečiu su paprastu, atskiestu indų plovikliu. Švarūs langai ar sienelės net ir žiemą leis daugiau saulės šviesos pasiekti šiltnamyje paliktus augalus. Šiltnamyje galima palikti žiemoti lauke vazonuose auginamus šiltųjų kraštų augalus, kuriems žiemą kambaryje būtų per šilta. Prieš žiemą išneškite visą šiltnamyje naudotą mulčią.

Žiemai reikia tinkamai izoliuoti šiltnamį. Tai padės išlaikyti stabilią vidaus temperatūrą ir apsaugoti augalus nuo šalčio. Dažniausiai naudojami izoliaciniai kilimai arba specialūs šiltnamio izoliaciniai sluoksniai. Taip pat nepamirškite po kiekvieno snygio nuvalyti sniegą nuo šiltnamio, nesvarbu, kokio tipo jūsų šiltnamis – arkinis ar šlaitinis.

Jei šiltnamyje paliekate žiemoti augalus, kad būtų užtikrintas oro cirkuliavimas, nepamirškite kartais pravėdinti šiltnamį. Tai padės išvengti kondensato susidarymo, kuris gali sukelti augalų ligas.

Stebėkite šiltnamyje esančius augalus ir prireikus juos palaistykite, bet ne pernelyg dažnai ir ne per gausiai. Kaip dažnai ir kokiais kiekiais laistyti konkrečius augalus, galima sužinoti iš specialistų. Vienas iš rūpesčių – prižiūrėti, kad augalai pernelyg neišsausėtų.

Šie rudenį atlikti darbai padės užtikrinti, kad sode ir šiltnamyje esantys augalai bus gerai paruošti žiemai ir išliks sveiki. Būtina atminti, kad kiekvienas sodas, daržas, gėlynas ir šiltnamis gali turėti specifinius poreikius, todėl būtina atsižvelgti į augalų rūšis ir konkrečią vietą.

Sodo ir daržo paruošimas žiemai

Rudenį sode, darže ir gėlynuose yra keletas svarbių darbų, kuriuos būtina atlikti, kad jūsų augalai būtų gerai paruošti žiemai.

Sutvarkykite aplinką – sugrėbkite ir sunaikinkite nukritusius rudeninius lapus, nupjaukite žolę ir nereikalingas ar pažeistas medžių šakas. Pasirūpinkite, kad jūsų augalai būtų tinkamai apsaugoti nuo šalčio (uždengti specialiais audiniais arba šiaudais) ir gyvūnų. Jokiu būdu nepalikite lauke jokių maišų ar indų su trąšomis, substraktais, žeme ir kt.

Nuimkite ir išvalykite likusius daržo augalus. Pasirūpinkite, kad dirva būtų tinkamai padengta kompostu arba mulčiu, kad ją apsaugotumėte nuo šalčio ir drėgmės.

Pašalinkite sausas, ligotas ir nereikalingas medžių ir krūmų šaknis, šakas. Genėjimas padeda skatinti augalų sveikatą ir išvaizdą. Iš gėlynų ir daržo lysvių išgrėbkite nukritusius lapus, surinkite organinės kilmės šiukšles ir kitas atliekas. Tai padės išvengti ligų ir kenkėjų plitimo.

Rudenį svarbu sutvarkyti ir žiemojimui paruošti lauke naudojamą vandentiekio ar laistymo sistemą. Atjunkite ir išvalykite visas laistymo sistemas, vandens vamzdžius ir žarnas, kištukus ir antgalius. Prieš žiemą išvalykite sodinimo ir kitų žemės darbų įrankius: kastuvus, kauptukus, grėblius ir pan. Užtikrinkite, kad jie būtų saugiai saugomi nuo drėgmės.

Jei auginate šalčiui jautrius augalus ir gėles, pavyzdžiui, rožes, juos nuo žiemos šalčio apsaugokite uždengdami šiaudais, agroplėvele arba specialiomis izoliacinėmis uždangomis. Prieš žiemą galite paskleisti lėtai veikiančias trąšas, kad jos būtų pasiruošusios pradėti maitinti augalus pavasarį. Po žiemos augalams reikės daugiau maisto medžiagų, todėl rudenį reikia užtikrinti, kad jie turėtų pakankamai trąšų. Paskirstykite kompostą arba organinę trąšą po žemę ir gerai ją įmaišykite.

Vazonuose auginamas šalčiui neatsparias ilgametes gėles perkelkite į saugesnę vietą – sandėliuką ar šiltnamį. Atsižvelgiant į konkrečias vietos aplinkybes, gali prireikti atlikti ir kitus specifinius pasiruošimo žiemai darbus. Svarbiausia planuoti iš anksto, kad būtumėte pasiruošę šaltajam metų laikui ir galėtumėte mėgautis saugia ir jaukia žiema. Juk ne veltui nuo senų laikų sakoma – roges ruošk vasarą.

Norvydas Valatka

Rekomenduojami video