Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Varėnoje vėl šurmuliuos Grybų šventė!

Šiais metais gražiausi Dzūkijos pušynai dosnūs grybų ir uogų. Tad varėniškiai, puoselėdami gražią tradiciją kasmet paskutinį rugsėjo šeštadienį surengti didžiausią Varėnos krašto renginį, rugsėjo 24 d. kviečia į Grybų šventę ir svetingai laukia atvykstančiųjų iš visų Lietuvos kampelių bei užsienio! Renginys dalyvius neabejotinai pasitiks puikiu rudenišku oru ir gera nuotaika.

Šiemet Grybų šventė kviečia skambiu dzūkišku pavadinimu „Per dzidį dvarų saulė tekėjo“. Dvidešimt pirmą kartą vyksiančiame renginyje netrūks linksmybių, šurmulio, dzūkiškų gėrybių, svečių iš Lietuvos iš užsienio. Renginys tradiciškai prasidės Lietuvos grybavimo čempionatu Varėnos rajono savivaldybės mero Algio Kašėtos taurei laimėti. Ši atrakcija vyks Marcinkonių kaimo miškuose. Azartiškiausius šiemet jau keturioliktojo čempionato dalyvius į mišką palydės, o paskui su liaudiškomis dainomis grįžtančius sutiks ir grybiene bei kitais dzūkiškais patiekalais vaišins Marcinkonių etnografinio ansamblio dainininkai.

Daugiausia grybų radusi komanda ir šiemet į namus išsiveš įspūdingą Varėnos krašto juodosios keramikos meistro Petro Pretkelio sukurtą taurę. Ji jau laukia savo šeimininko. Be originalių dovanų, žinoma, neliks ir kiti čempionato dalyviai.

 Šventėje svarbų vaidmenį atliks geležinkelis ir traukinys, mat prieš 154 metus, kai Varėnoje 1862 m. rugsėjo 5 d. sustojo pirmasis traukinys, prasidėjo šio miesto istorija. Tad į Grybų šventę visus norinčiuosius iš Vilniaus veš šventinis traukinys, kuris iš sostinės geležinkelio stoties išvyks 8 valandą 28 minutės. Keliaujantiesiems traukiniu laikas neprailgs, mat keleivius linksmins nuotaikingi muzikantai. Ir šio šventinio, ir kitų tądien vyksiančių iš Vilniaus į Varėną ir atgal traukinių bilietams bus taikoma net 50 proc. nuolaida.

Nuo rugsėjo 19-osios. geležinkelio stotyse galima įsigyti bilietą su 50 proc. nuolaida rugsėjo 24 dienai. Paskutinis traukinys iš Varėnos į Vilnių išvyks 19.50 val. Taigi neatvažiuoti į Grybų šventę – neįmanoma! Į Varėną iš Vilniaus 10 val. atvykusio šventinio traukinio keleiviai bus sutikti su muzikantais ir įvairiomis maloniomis staigmenomis.

Šiųmetės šventės naujovė – teatralizuota eisena nuo Varėnos geležinkelio stoties iki šventės vietos legendų parke. Varėnos miesto parkas, kitaip dar vadinamas legendų parku, mat jį puošia šio krašto legendų motyvais sukurtos medžio skulptūros, tądien taps miestu mieste, kuriame bus galima orientuotis pagal Baravykų, Makavykų, Voveraičių ir kitų grybų gatvelių pavadinimus. Šventę čia skambiomis dzūkiškomis dainomis ir nuotaikingais šokiais pradės jaunieji Varėnos talentai.

Renginio svečius maloniai nustebins ne tik grybų, kultūros ir kulinarinio paveldo gausa, daugybė šventinių renginių, bet ir malonūs, svetingi bei vaišingi Varėnos krašto žmonės. Juk, kaip sakoma, „dzūkas – daugiau nei etnosas, daugiau nei tautybė, daugiau nei partija ir daugiau nei politika“.

Varėnos rajono savivaldybės meras A.Kašėta sako, jog dvidešimt pirmą kartą vykstanti Grybų šventė, kurioje kasmet dalyvauja ir linksminasi daugybė žmonių iš visos Lietuvos ir net užsienio – puikiausias įrodymas, kad renginys labai laukiamas ir reikalingas.

„Mūsų Grybų šventė – Varėnos krašto žmonių darbštumą, išsaugotą senolių etnokultūros palikimą: dzūkų tradicijas, amatus, verslus, dainingumą bei išskirtinį dzūkų bruožą – svetingumą ir vaišingumą – simbolizuojanti šventė. Tai drauge ir derliaus šventė, kurioje galima išvysti, kokį puikų derlių išaugino darbštūs dzūkai. Ji puoselėja gražias tradicijas, mes stengiamės išsaugoti jos savitumą ir originalumą, – teigė miesto galva. – Išsiilgusieji išskirtinių pramogų Grybų šventėje jų tikrai ras: galima dalyvauti grybavimo čempionate, į šventę atvažiuoti traukiniu, smagiai šurmuliuoti šventinėje eisenoje arba tiesiog linksmintis miesto parke. Renginyje netrūks koncertų, parodų, mugių. Akis bus galima paganyti seniūnijų kiemeliuose, kuriuose kasmet pristatomas tautinis paveldas su gausiais etnokultūros bei kulinarinio paveldo elementais. Maloniai kviečiu visus, norinčius geriau pažinti Varėnos kraštą, išvysti, kuo jis išskirtinis, ir patirti gerų įspūdžių. Žadame gerą orą ir dar geresnę nuotaiką!“

Viena iš pagrindinių šventės organizatorių Varėnos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Regina Svirskienė, pristatydama renginio programą, teigė, kad šiemet dzūkiška dvasia čia bus ypač jaučiama. Grybų šventėje dalyvaus kolektyvai iš visų Lietuvos regionų, tačiau dzūkų tarmė joje, be abejonės, skambės dažniausiai. „Šiemet didžiausią dėmesį, be abejo, skirsime savo regiono etnokultūrai atskleisti, tačiau šventėje kviečiami dalyvauti atstovai iš visų regionų. Seniūnijų kiemelius stengsimės atverti dar labiau, kad kiekvienas panorėjęs galėtų juose apsilankyti ir pamatyti dzūkų amatus, tradicijas, paskanauti mūsų kulinarinio paveldo. Stengsimės, kad ir mugė, į kurią privažiuoja tautodailės meistrų iš visos Lietuvos, atitiktų šventės programą. Tad tikimės savo kraštą ir tai, ką išsaugojome iš protėvių, pristatyti tinkamai“,–sakė R.Svirskienė.

Grybų šventės metu išpuoštuose seniūnijų kiemeliuose visą dieną koncertuos saviveiklininkai, bus demonstruojami senieji dzūkų amatai ir verslai: verpiama, audžiama, liejamos žvakės, kalama geležis, pinami šiaudiniai dirbiniai, krepšiai iš balanų ir šaknų... Čia pat sumeistrautų gaminių bus galima nusipirkti, o demonstruojamų amatų – ir pasimokyti. Visa šventė kvepės dzūkiškais valgiais – kas norės, jų galės vietoje paskanauti arba nusipirkti lauktuvėms. Šventėje, be abejonės, bus galima nusipirkti šviežių, sūdytų, džiovintų ar konservuotų grybų, įvairiausių gaminių iš miško uogų.

Grybų šventėje vyks tautodailininkų ir amatininkų darbų ir prekybos mugė, gamtos kūrinių, automobilių paroda, ,,Meistrų miestas“, įvairios sporto varžybos, ekstremali dviračių programa „Green trials“, netrūks pramogų ir mažiesiems dalyviams. Koncertuos rajono vaikų, jaunimo ir pagyvenusių žmonių bei aplinkinių rajonų meno kolektyvai.

Didžiojoje legendų parko scenoje pasirodys Varėnos šokių studijos „Mikitukas“ šokėjai, Šakių kultūros centro cirko mokykla „Šypsena“, gatvės cirkas „Le artist“, vyks Varėnos rajono jaunųjų talentų koncertas. Žiūrovų širdis neabejotinai pavergs moterų choro „Wild birds“ iš Norvegijos koncertas. Svečius linksmins geriausios Lietuvos humoro grupės: Vilkaviškio rajono policijos komisariato humoro grupė „02“, Šeduvos kultūros centro humoro grupė „Sprandžina“, Nevarėnų kultūros centro humoro grupė „Barboros“. Koncertuos Varėnos krašto muzikantai ir Kelmės rajono Užvenčio kultūros centro kvartetas „Kūn saką“. Vyks Lietuvos kapelų koncertas – dainomis linksmins Nevarėnų kultūros centro kaimiškos muzikos kapela „Trūkt už vadžių“ ir Daugų kultūros centro kaimiškos muzikos kapela „Strauja“.

Vakarop didžiojoje scenoje pasirodys grupė „Tequila“, smagią sportinių šokių programą pristatys šokių studija „Dosado“. Vėliau koncertuos talentingieji jaunieji varėniškiai: Marija Vakarė Kisieliūtė, Goda Debesiūnaitė, Patricija Mickutė ir Ugnė Martusevičiūtė bei grupė „The Groovy Group“. Vyks Igorio Berino ir grupės „Huge soul“ koncertas. Šventę vainikuos įspūdingi grupės E.G.O bei Vaido Baumilos gyvo garso koncertai, o Varėnos padangę sudrebins ir vaiskiausiomis spalvomis nušvies įspūdingi fejerverkai.

Tądien linksmybių ir įspūdžių netrūks nei dideliems bei mažiems varėniškiams, nei gausiems miesto svečiams, tad renginio organizatoriai maloniai kviečia nepasididžiuoti ir drauge pasilinksminti Grybų šventėje!

 

 

 

 

Rekomenduojami video