Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Užaugino jurginą milžiną

Ukmergės rajone, Užulėnio kaime, gyvenanti Rima Žudienė ją pažįstančius žmones stebina savo išradingumu, talentais ir pačiomis įvairiausiomis veiklomis.

Moteris dirba kaimyninio Panevėžio rajono Raguvos kultūros centre – vadovauja keliems vokaliniams kolektyvams, yra dainų kūrėja ir atlikėja.

Ji dainuoja, groja gitara, vąšeliu neria skėčius, dievina gamtą, kepa gardžius pyragus, vasarą žvejoja, o rudenį grybauja ir uogauja. Savo gyvenimo akimirkomis moteris dalijasi su feisbuko draugais.

Neseniai Rima pasidalijo nuotrauka su įspūdingo aukščio jurginu. Užaugino jį savo sodyboje, esančioje prezidento Antano Smetonos gimtinės kaimynystėje. Jurginas milžinas užaugo 2-iejų metrų ir 70-ies centimetrų aukščio.

Kad neatlaikęs savo svorio nenulūžtų ir būtų prie ko pririšti, keras buvo įkurdintas prie malkinės.

Moteris pasakoja jurginą sodinusi įprastu tokiems augalams laiku – gegužės pabaigoje. Prieš kelerius metus jo gumbą gavo iš kaimynės.

Kaip ir visus augalus, vasarą tręšė žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis.

Anksčiau šių senovinių gėlių augino daugiau. Šiemet jų beturi penkias rūšis – sumažino, nes nėra sąlygų gumbams laikyti.

***

Jurginas (lot. Dahlia) – astrinių šeimos augalas.  Vienos populiariausių Lietuvoje auginamų gėlių tėvyne laikoma Meksika.

***

Lotyniškai jurginų gentis pavadinta švedų botaniko Andreas Dahl, XVIII a. pabaigoje keliavusio po Ameriką ir Meksikoje rinkusio jurginus, garbei.

Vieną iš augalo rūšių, kurią XVIII a. išvedė vokiečių kilmės rusų akademikas Johanas Gotlybas Georgis, rusai pavadino georginu, o sulietuvinus (rusų Georgijus = lietuvių Jurgis) gėlė tapo jurginu.

***

Iš viso pasaulyje yra išvesta beveik 15 tūkstančių skirtingų jurginų veislių.

Rekomenduojami video