Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkiški darbeliai – atgaiva niūrų gruodį

Vienoje iš Gargždų sodininkų bendrijų gyvenantis buvęs ilgametis Klaipėdos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus specialistas Romualdas Kontrimas sako labai suprantantis, kaip sunku gyventi sugriežtinto karantino sąlygomis žmonėms, kurie neturi sodo ar daržo. „Geriausias poilsis ir prasiblaškymas žiemos dienomis, kai apeini, apžiūri nors ir nedidelį savo sodo ūkį“, – įsitikinęs gargždiškis.

Romualdas mano, kad kiekvienas sodininkas ir daržininkas turi įprastą ūkiškų darbų kalendorių, vargu ar jiems reikia patarimų iš šalies. Tad gargždiškis papasakojo, ką gruodžio dienomis įprastai nuveikia jis pats. „Apžiūriu medelius, ar jų nežaloja kiškiai, pelės, kiti graužikai. Jie daug žalos padaro vaismedžiams ir vaiskrūmiams. Plačiu žiedu nugraužtam medžio kamieno kakleliui joks sodo tepalas nepadės. Peles jau reikia naikinti nuo rugsėjo mėnesio, kuomet jos nešasi į urvus maisto atsargas. Jauką ar graužikų nuodus mažomis porcijomis suvyniokite į popierių ir išdėliokite su šiaudų gniūžtelėmis sode ypač pelių mėgstamose vietose, ir pridenkite lentelėmis, kad nesulestų paukščiai ar nepermerktų lietus arba įdėkite į vamzdelius bei nupjautus plastikinius butelius. Nuodus pelėms padedame, kol dar nėra sniego“, – savo patirtimi dalijasi sodo šeimininkas. Jis primena, kad jei pavasarį ketinate perskiepyti senesnius vaismedžius, tai tada skiepūglius pjaukite gruodžio pabaigoje. Skiepūgliams tinka tik vienmečiai ūgliai nuo norimos veislės pietinės vaismedžio dalies. Vilkūgliai įskiepiams netinka. Nupjautus ūglius reikia prikasti lauke nuo saulės apsaugotoje vietoje.

Gargždiškis sodininkas atkreipia dėmesį, kad gruodį šiltnamiuose bei inspektuose dar neįšalusią žemę reiktų išlyginti ir pridengti šiaudais, kraikinėmis durpėmis, sausais lapais, spygliuočių šakomis, pjuvenomis, kad labai neįšaltų žemė. Taip paruošti šiltnamiai ir inspektai bus šiltesni ir pavasarį bus galima juose anksčiau dirbti. Apie 30 cm storio lapų priedangos visiškai pakaks. Kad šaltis neįsiskverbtų į vidų pro inspekto šonus, dirvą aplink jį taip pat reikėtų apdėti lapais ar kitomis šiltinančiomis medžiagomis.

Justė BARAITĖ

Rekomenduojami video