Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tvarkome veją

Norint turėti gražią veją, lietaus ir saulės tikrai nepakaks – ją reikia ir pamaitinti. Balandžio mėnuo ir gegužės pradžia – palankiausias laikas įsirengti ar atnaujinti veją. Primename, kad vejai labai svarbi sėklų kokybė bei tinkamos sudėties trąšų mišinys, bet nevertėtų pamiršti ir kitų vejos sėjos bei priežiūros darbų.

Po žiemos – reabilitacija

Jeigu turite mažą vejos lopinėlį, visi šie vargai jums gerai pažįstami. Ankstyvą pavasarįpasirodo vejos trūkumai. Žiema vejai, kaip ir daugeliui kitų augalų, yra tikras išbandymas – žoliniai augalai kenčia šaltį, drėgmę, temperatūrų kaitą. To pasekmė: pavasarį, dar prieš naujos vegetacijos pradžią, galima pastebėti spalvą pakeitusius vejos plotelius – po žiemos neatgiję, sugadinti vejos plotai iš tolo atrodo tamsesni, retesni, be želmenėlių. Priėjus arčiau paaiškėja, kad tose vietose velėna yra apmirusi, augalai negyvybingi.

Ar reikalingas vejos atstatymas tenka spręsti pagal jos išvaizdą. Jei40–50 proc. bendro vejos ploto sudaro išretėję, nelygūs, apgadinti plotai, lenda piktžolės– veją reikėtų atsėti. Geriausia tai daryti, kai veja sausa. Kiekvieną pavasarį oro sąlygos skiriasi, todėl sunku iš anksto nustatyti tikslų vejos atnaujinimo laiką – reikia stebėti gamtą, kuri nemėgsta tuštumos.Jei sugadintos vejos plotais nebus pasirūpinta laiku, dar prieš vegetacijos pradžią, šias vietas netrukus užims piktžolės.

Pjauname pernykštę žolę

Žinoma, rūpestingi šeimininkai vejątrumpai nupjauna prieš pat žiemą. Tačiau retai kada pavyksta tuo pasirūpinti paskutinę dieną prieš šalčiuisukaustantžemę, ir žolė paprastai dar spėja ūgtelėti. Tad prieš vejos paruošimą atnaujinimui ir sėjai patariama nupjautipageltusiąžolę – jei pernykštė žolė nebus nupjauta, grėblys ar vejos skarifikatoriusišpeš nemažai gerų, gyvybingų varpinių žolių.

Snieginis pelėsis

Dažnai išryškėja balsvi, tarsi apnašomis nusėti plotai – snieginio pelėsio dėmės. Tai grybinė liga, dėl kurios veja išretėja arba nyksta. Dažniausiai snieginis pelėsis atsiranda tose vejos vietose, kuriose žiemą telkšo tirpstančio sniego balutės. Ką daryti? Sprendimas labai paprastas: palaukite, kol dirvos paviršius pradžius, po to su vėduokliniu grėbliu veją švelniai pagrėbkite ir pakedenkite. Taip atliksite savotišką vejos paviršiaus aeraciją, dirvožemį prisotinsite oro.Vyks geresnė oro apykaita, bus „gydomos“ pelėsio užkrėstos vietos.

Kokių trąšųreikia?

Jūsų pasirinktose trąšose turi netrūkti azoto, kalio ir fosforo. Geriausia, jei trąšos yra bechlorės, taip pat pageidautina, kad jose būtų skirtingo veikimo azoto junginių, tirpstančių nevienodai. Labai svarbu, kad trąšos būtų lėto veikimo ir veikliąsias medžiagas atiduotų ne iškarto, o per ilgesnį laiko tarpą. Žinoma, tokios rūšies trąšos kainuos daugiau, bet tręšti reikės gerokai rečiau – pakaks patręšti po vieną kartą pavasarį ir rudenį. Rekomenduojama norma pavasarį – 2,5–3kg į 100 m2.

Mažas patarimas: jeigu tręšite rankomis,pradėkite skersai vejos, o po to tręškite per visą plotą išilgai. Toks tręšimo būdaspadės išvengti akivaizdžiai nepatręštų ir per daug patręštųvietų.

Po tręšimo palaistykite, kad trąšos ištirptų ir susigertų į dirvožemį. Iš sausų trąšų jokios naudos, o sausros didina vejos lapelių nudegimo tikimybę.

 

Petras Klimas

Rekomenduojami video