Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tvarkome gėlynus

Kovas – pavasario pradžia. Saulė kiekvieną rytą mus anksčiau prižadina, vis aukščiau pakyla, ilgėja dienos. Kovo mėnesį pražysta pirmieji žiedai: eleborai, snieguolės, krokai. Reikėtų pamaitinti šiuos pavasario šauklius.

Tręšiame ir laistome

Snieguoles, krokus patręškite azoto trąšomis (10 g į 1 kv. m). Ilgiau augančias toje pačioje vietoje patręškite dolomitmilčiais (1 kg į 1 kv. m). Žiedams auginamas svogūnines gėles pakanka kas 3–4 metus patręšti perpuvusiu mėšlu.

Kovo mėnesį gėlynuose reikėtų apžiūrėti, ar žiemos šalčiai neiškilnojo augalų. Jei taip nutiko, juos reikia sukišti atgal į žemę ir pamulčiuoti. Dar ne laikas nuimti mulčią ar kitas dangas, nes jos palaiko vienodesnę dirvos temperatūrą. Tačiau vertėtų jas pajudinti, kad pradžiūtų ir geriau praleistų orą.

Jei rudenį nesukasėte žemės naujiems gėlynams, padarykite tai dabar. Dar galite pasodinti per žiemą išlaikytus ar naujai įsigytus tulpių, narcizų ir hiacintų svogūnėlius. Sodindami svogūno stipriai nespauskite į žemę, kad nepažeistumėte besiformuojančių šaknų ir stiebelio. Užaugę augalai bus žemesni, ne tokie vešlūs, kaip pasodinti iš rudens, tačiau vis tiek pražys kvapniais, šiek tiek smulkesniais žiedais.

Vazonuose ar dėžutėse nužydėjusias tulpes, hiacintus, narcizus laistykite ir toliau, kad jų lapai būtų kuo ilgiau žali. Žydėjimo metu svogūnėliai labai nusilpo. Maisto medžiagomis dabar juos aprūpins lapai, todėl jiems reikia dar pakankamai vandens.

Kęstučio Kadūno nuotr.

Budiname rožes

Nepamirškite pasirūpinti rožėmis: reikėtų išpjauti nulūžusias, nuvytusias laipiojančių rožių šakas, padaryti griovelius vandeniui nutekėti. Rožių ir kitų augalų priedangose reikėtų padaryti angas, kad vėdintųsi. Jau galima ruošti dirvožemį naujoms rožėms: sukasti per du kastuvus ir įmaišyti vermikulito, rupaus komposto.

Baigiantis kovo mėnesiui krūminės rožės jau pasiruošusios sprogti, todėl gražią saulėtą dieną nudenkite eglišakes, nukaskite žemių ar durpių kaupus, saugančius nuo šalčių. Kraikinių durpių dangą papurenkite, nuimkite po truputį, dalį jų palikite mulčiui.

Vakarop rožes pridenkite eglišakėmis, nes naktimis oras atšąla. Jei dar laikosi pašalas, kaupo nenukaskite, nes galite pažeisti ūglius. Nestoras, orą praleidžiančias dangas nuimkite tik visai atšilus, kai jaunų ir gležnų ūglių ar sprogstančių pumpurų jau nepažeis stipresni šalčiai. Kad saulė jų nenudegintų, augalus nudenkite apsiniaukusią dieną. Nuo prilenktų kamieninių rožių žemės kaupus nukaskite kovo pabaigoje. Tačiau rožes dar palikite gulsčias. Jas pakelsite prieš pumpurų vegetaciją.

Taip pat reikėtų išpjauti nulūžusias hortenzijų šakas, tik neišgenėkite jų per daug, nes šios gėlės žiedus krauna ant pernykščių ūglių.

Sėjame ir dauginame

Kovo mėnuo puikiai tinka žioveinių, balzamininių sprigių, pajūrinių lobuliarijų, gvaizdūnių, celiozijų, ratlių, leukonijų, gacanijų, godecijų, pajūrinių žilių, šalavijų sėjai. Kol sėklos sudygs, reikia nepamiršti dažnai palaistyti.

Taip pat tai tinkamas metas surfinijų, pelargonijų, verbenų, ragilių (diascijų), torenijų, fuksijų, lantanų, cimbžiedų, šlamučių ir kitų augalų dauginimui auginiais. Auginius reikia nupjauti su 2–3 poromis lapelių, susodinti į daigyklas su durpiniu substratu ir pastatyti nesaulėtoje vietoje. Šiltnamiuose į dėžutes sodinkite kanų šakniastiebius, supjaustytus į dalis, turinčias po dvi akutes. Galima išpikuoti vasario mėnesį pasėtas vienmetes gėles.

Chrizantemas dauginkite auginiais. Juos susmaigstykite į smėlį arba durpių ir smėlio mišinį. Jei temperatūra bus 16–18 laipsnių, auginiai įsišaknys per 15–20 dienų.

Gumbines begonijas reikia sudėti į dėžes su durpėmis, kad gegužės mėnesį jos jau būtų sužėlusios. O jei pasirodė daigai, gumbus galima padalinti, supjaustyti taip, kad kiekviena dalis turėtų po ūglį ir dalį šaknų. Pjūvio vietas apibarstyti medžio anglimi ir negiliai (1 cm) pasodinti į lengvą žemę.

Kardelių gumbasvogūnius nuo kovo pabaigos reikėtų pernešti į šiltą vietą, taip paankstės jų žydėjimas.

Dabar pats metas genėti ligustrų, paprastųjų skroblų, gudobelių gyvatvores, senus mahonijų krūmus. Po šaltos žiemos apšąla šakelių viršūnės, nuruduoja lapai. Trumpinkite taip, kad visos šakutės būtų pusantro sprindžio ilgio. Taip patrumpintas krūmas pirmais metais nekraus žiedų ir nebrandins vaisių, bet bus gražios formos, o pražys sekančiais metais.

Jei auginate skiepytų alyvų krūmus, pašalinkite visas iš žemės išaugusias atžalas. Šių atžalų negalima naudoti dauginimui, nes jos yra išaugusios iš laukinio poskiepio.

Jei nepatrumpinote rudenį pasodintų dekoratyvinių augalų, vėliausiai galite nugenėti šio mėnesio pabaigoje. Silpnai augančių veislių ar rūšių šakas trumpinkite dviem trečdaliais, stipriau augančių – vienu. Nykštukinių medžių, krūmų ir spygliuočių genėti nereikia.

Petras Klimas

Rekomenduojami video