Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Turgus pakvipo žemuogėmis ir grybais

Ankstų trečiadienio rytą Šilutės turgavietės prekybininkų stalai buvo nukrauti agurkais, įvairaus dydžio bulvėmis, žirniais, vyšniomis, trešnėmis ar braškėmis. Miško gerybių – voveraičių, aviečių ar mėlynių teturėjo tik keli prekybininkai.

4 eurai už litrą voveraičių

Pavaikštinėjusi po turgavietę kalbinu sutiktą žmogų, kuris prisistatė esąs Stanislovas iš Jaunių kaimo. Tą rytą jis vienintelis visame turguje prekiavo voveraitėmis. Vieną litrą šių ankstyvų grybų vyras siūlė įsigyti už 4 eurus. Stanislovas atviravo, jog tai ne pirmieji grybai šiais metais.

Pirmuoju baravykų radiniu džiaugėsi net gegužės 29 d., rado juos Gardamo miškuose.

„Ar daug grybų?“ – klausiu pašnekovo. „Reikia netingėti… Kas ieško, tas randa…“, – bando šmaikštauti Stanislovas. Anot jo, miškuose ne tik voveraičių gali rasti, jau ir baravykų, raudonviršių pasitaiko.

Mums besikalbant ties Stanislovo gėrybėmis stabteli vienas kitas pirkėjas. Netrukus jis įkrato dar porą litrų voveraičių ir spaudžia 8 eurus. Suprantama, tokia kaina ne visiems priimtina, todėl trokštančių paskanauti grybų eilių nesusidaro…

Kada grybai atpigs? Prekeiviai mano, kad kaina sumažės perpus. Mat sinoptikai praneša lietų, o tada miškuose pridygs grybų… Stanislovas žino, kad grybams šis lietus nepadės, jie ne taip greitai dygsta. Pasak jo, pigiau vargu ar bus. „Grybaujant reikėjo ir uodams kraujo duoti pagerti. Su viena ranka voveruška renki, o su kita bimbalą muši…“ – savo kalbomis linksmina prekybininkas.

Tiesa, Stanislovas prekiauja ir kiaušiniais, medumi, kurio siūlo įsigyti už 3 ar 4 eurus už puslitrį. Paklausus apie uogų derlių, vyras tik trukteli pečiais – jų negausu.

Žemuogės pasibaigė

Netoli Stanislovo moteriškė siūlo žirnių anksčių po 2 eurus už stiklainiuką, puslitrį juodųjų serbentų už 1,50 euro ir stiklinę žemuogių už 2,50 euro. Moteris sakė uogaujanti Ramučių miške. Ant prekybininkės stalo bestovėjo viena stiklinaitė žemuogių. Pasiteiravus, ar jau visas išpardavė, iš po prekystalio ištraukė dar kelis indelius šių miško uogų. „Tai viskas! Žemuogių derlius baigėsi. Jų nebėra…“ pranešė moteris. Anot jos, pavasarį žydėjusias žemuoges pakando šalnos, o karščiai visai pribaigė – net lapų nebėr…

Tenka paplušėti, kol karštą rytmetį stiklinaitę žemuogių prirenki.
Gėrybių reikia palaukti

Valstybinių miškų urėdijos Šilutės regioninio padalinio girininkai sako kol kas miškuose retai tesutinkantys grybautojų ar uogautojų. „Dabar per karšta, tačiau miesto žmogui visada malonu po mišką pasivaikščioti. Vienas kitas žmogelis vaikštinėja. Daugumai pabūti miškuose lyg pramoga“, – sakė Švėkšnos girininkijos girininkas Algirdas Tamašauskas.

Jis abejoja, ar daug randa miško gėrybių, mat sausra. Jam antrino ir Kintų girininkijos girininkas Romualdas Barkauskas. Anot jo, Pamario miškuose kol kas per sausa grybams. „Mėlynių nėra. Bruknės, spanguolės, avietės dar neprinoko, grybų nežinau, gal Žemaitijoje daugiau randa, bet ne pas mus“, – sakė miškininkas.

Kada grybų ar uogų pagausės?

Anot girininkų, teks palūkėti. Jeigu gausiau palytų, jau po savaitės kitos grybautojai galės lėkti į miškus. „Pas mus, Švėkšnoje, nelijo, o Stemplių girininkijoje gal ir palijo. Dabar lietus lokalus, ne kaip anksčiau, kad lydavo visame Šilutės rajone. Gal kitur jau rauna baravykus, o pas mus tik voveraites“, – sakė A. Tamašauskas.

Kalbintas Stemplių girininkijos girininkas Arūnas Juozas Uselis sakė, kad pas juos taip pat nelijo, todėl ir grybautojų dar nebuvo sutikęs, tik kelis uogautojus. „Pas mus drėgnesni miškeliai, daugiausia auga baravykai, lepšiai, raudonviršiai. Reikia laukti lietaus“, – sakė pašnekovas. Anot jo, masiškai grybautojų dar nėra, ir pats teradęs vieną raudonviršį. Užtat gausu žemuogių, o avietės noksta.

Yra specialistų, kurie žino, kur galima mėlynių po kelis kibirėlius per pusdienį priuogauti…

 

Viktorija SKUTULIENĖ

Rekomenduojami video