Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Trūkumų daugiau nei privalumų

Ieškant augalų, teko lankytis ne viename medelyne, parduotuvių, prekiaujančių augalais, aikštelėse. Dauguma sodmenų siūloma vazonuose. Pastebėjau, kad kartais vazonas būna mažas, o augalas – gana didelis. Nusipirkus ir ištraukus jį iš vazono, randi gniužulą susiraizgiusių šaknų. Parduodantieji augalus vienbalsiai tikina, kad jų prekė kokybiška. Tačiau pastebėjau, kad ne visi iš vazonų į gruntą pasodinti augalai sėkmingai prigyja. Ką reikia žinoti perkant augalus vazonuose?“ – klausia Vaidotas.

Atsako medelyno „Puošmedis“ savininkė Janina Stancikaitė-Strikienė.

Pastaruoju metu itin išpopuliarėjo augalai, užauginti vazonėliuose. Pasak tokio auginimo šalininkų, svarbiausias privalumas tas, kad vazonuose esančius augalus galima sodinti ne tik pavasarį ir rudenį, bet ir visą vasarą. Tačiau vis dažniau pasigirsta nuomonių, kad vazonuose kelerius metus auginami augalai turi ir trūkumų.

Pirmiausia išvardykime privalumus. Svarbiausias privalumas tas, kad augalus galima sodinti visą šiltąjį sezoną, nebūtina pasodinti iš karto parsivežus iš medelyno. Užtenka palaistyti vazonėlius ir sodinimą galima atidėti kelioms dienoms ar net kelioms savaitėms. Daug kas vertina ir tai, kad įsigyti vazonuose augančius augalus ir vežti juos automobilyje patogiau. Kai kam svarbu tai, kad atsivežtus vazonėlius su augalais prieš sodinant galima išdėlioti sodyboje ir išrinkti jiems tinkamas vietas. Kai kurie augalai, turintys retą šaknų sistemą, pavyzdžiui kadagiai, geriau prigyja, jei prieš sodinimą kelerius metus augo vazone. Tačiau tiesa ta, kad galimybė vazonuose augančius augalus sodinti visą sezoną iš dalies yra iliuzija, nes augalų šaknys susisukusios, tad prieš sodinant rekomenduojama jas išsklaidyti, iškratyti ar bent kiek pašiaušti. Jei tai daroma augimo metu, pasodinti jie skurs taip pat, kaip ir ne laiku iš grunto iškasti ir pasodinti augalai. Jei sodinsime nesujudinę šaknų, ilgiau užtruks prigijimas, kiek laiko augalas nesugebės apsirūpinti reikiamu drėgmės kiekiu, tad jį reikės labiau prižiūrėti – laistyti ir patręšti. Bendra tendencija ta, kad tokie sodmenys labiau pripratę prie idealaus drėgmės ir trąšų kiekio ir gali būti šiek tiek lepesni nei augalai, persodinti iš grunto.

Be to, medelynams augalus vazonuose užauginti sudėtingiau nei grunte, tad jų galite įsigyti pažeistomis šaknimis. Paprastai problemos būna dvi: augalai laiku nepersodinami į didesnius vazonus ir šaknys susisuka taip tankiai ir tvirtai, kad nesugeba atsipalaiduoti ir plėstis į aplinkinį dirvožemį. Toks sodinukas kelerius metus gali neaugti, kol galiausiai sunyks, kita problema – papuvusios šaknys. Tokių augalų pasitaiko itin dideliuose medelynuose, kur laistymas automatizuotas ir žmonės nespėja tinkamai prižiūrėti visos plantacijos. Jei šaknys nelabai pažeistos, sausesniame grunte augalas atsigaus, bet gali ir žūti.

Manoma, kad susisukusios šaknys bėgant laikui ima viena kitą spausti ir sodmuo skursta, trumpėja jo amžius. Tad tuos augalus, kurie turėtų jus džiuginti ilgai, geriau pirkti ten, kur jie auginami grunte. Nemažai pardavėjų teigia, kad jų siūlomi sodinukai nelepūs ir užauginti Lietuvoje, nors neretai tarp jų būna ir atvežtinių augalų, visiškai netinkamų mūsų klimatui ir neištversiančių nė vienos žiemos.

Lauke augintų sodinukų privalumai

* Šaknų sistema vystosi laisvai, tad prigijęs augalas augs greitai, bus atsparus ir ilgaamžis.

* Augalas neišlepintas nuolatinio laistymo ir tręšimo, tad bus nereiklus.

* Perkant matyti, kad augalas tikrai auginamas Lietuvoje, žiemoja natūraliomis sąlygomis, tad neiššals pasodintas kitoje vietoje.

* Rečiau pasitaiko prastai atrodančių, nekokybiškų augalų, nes grunte jie auginami didesniais atstumais vienas nuo kito.

Lauke augintų sodinukų trūkumai

* Kai kurie augalai turi retą šaknų sistemą ir, persodinti iš grunto, gali sunkiai prigyti, bet tokių augalų nedaug.

* Reikia sodinti augalus ne vegetacijos periodu, t. y. kai jų augimas sustojęs, o šis laikas gana trumpas (balandis, rugsėjis ir spalis).

* Nusipirkus lauke augusį augalą pasodinti reikia kuo greičiau: kiekviena minutė atviromis šaknims saulėkaitoje ar vėjyje labai žalinga, tad patartina jį gerai supakuoti, laikyti pavėsyje. Jei perkama daug sodinukų, duobes reikėtų iškasti iš anksto.

Rekomenduojami video