Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Svarbu kiekvienam: kiek šilumos dar sulauksime ir kokia bus žiema?

Nepaprastai šiltas ir saulėtas savaitgalis paskatino prisiminti, kad ir pernai buvo panašiai. Ar tai jau nauja klimato tendencija, ar tiesiog sutapimas? Situaciją paaiškinti ėmėsi VU Hidrometeorologijos ir klimatologijos katedros vedėjas profesorius Arūnas Bukantis.

Anot eksperto, metuose yra du mėnesiai - rugpjūtis ir rugsėjis - kurie pagal turimus duomenis, kurie kaupiami jau nuo XVIII a. pabaigos – nešiltėjo. 10 mėnesių kilo temperatūra, o štai rugpjūtis, rugsėjis laikėsi toks pats, net buvo vėsimo tendencija. Tačiau viskas pasikeitė 2005 m., kai temperatūra staiga šoktelėjo – vidutinė rugsėjo mėn. buvo 14 laipsnių. Prieš tai buvo apie 12 laipsnių. Ir tokie šilti rugsėjo mėnesiai ėmė kartotis vis dažniau. Vos ne kas antri metai. Taigi, jau 11 metų yra ryški rugsėjo mėnesio kilimo tendencija.

„Ta vasaros pabaiga - nėra kalendorinė. Ji pirmiausia yra pagal klimatinius rodiklius nustatoma, reiškia, turi temperatūra nukristi žemiau 15 laipsnių ir tada baigsis vasara klimatinė. Iš tikrųjų šiemet ji užsitęsė ilgiau, maždaug 10 dienų ir atvėsimas jau žemiau 15 laipsnių prognozuojamas tik viduryje mėnesio. Ir tada jau turėtų būti vėsus klasikinis, šaltas, darganotas periodas ir rugsėjo pabaigoj turėtų prasidėti bobų vasara. Bet tokie scenarijai yra sukurti žmogaus ir gamta ne visada jų laikosi“, - aiškina A. Bukantis.

Pernai, užpernai po ilgokai užtrukusio šilto rudens ateidavo tokios silpnos žiemos. Buvo nešalta, sniego nedaug, daug lietaus, daug darganos. Paklausus ar galima tikėtis kažko panašaus, A. Bukantis taip pat turėjo atsakymą.

Pasak profesoriaus, tos eksperimentinės, ilgalaikės prognozės, kurios dabar yra kuriamos, kurios yra susijusios su klimato pokyčiais, pastaraisiais metais ir ateinančiais dešimtmečiais leidžia teigti, kad šiltos žiemos tikimybė dabar yra gerokai didesnė negu šaltos žiemos.

Tokių ilgalaikių šilumos bangų reikia tikėtis dar ir spalio bei lapkričio mėnesiais, bet ypač šiltų žiemos mėnesių niekas neprognozuoja, nei amerikiečių modeliai, nei kiti prognostiniai centrai, kol kas žiema numatoma daugiametei temperatūrai.

Rekomenduojami video