Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Suskubkite tinkamai paruošti šiltnamį

Šiltnamio paruošimas pavasario darbams nesudėtingas, bet būtinas, norint sulaukti gausaus ir kokybiško derliaus. „Žalios stotelės“ specialistai teigia, kad šiltnamyje nuo pat ankstyvo pavasario tyko įvairūs kenkėjai, galimos augalų ligos, todėl jei dar nepasirūpinote šiltnamiu – suskubkite, nes šis darbas labai svarbus.

Šiltnamio dezinfekcija ir dezinsekcija Šis darbas atliekamas vėlai rudenį arba anksti pavasarį. Dezinsekcija (vabzdžių kontrolė) – tai priemonių kompleksas, apimantis vabzdžių ir voragyvių naikinimą, naudojant chemines, mechanines ir biologines priemones bei jų kombinacijas. Dezinfekcija – patogeninių mikroorganizmų (grybų, virusų, bakterijų, mielių), esančių aplinkoje, naikinimas. Patys populiariausi dezinfekcijos ir dezinsekcijos būdai yra fumigacija (nuodingų dūmų paskleidimas) ir plovimas (purškimas) augalų apsaugos priemonėmis, mikroelementinėmis trąšomis, botaniniais ekstraktais ir augalų ištraukomis (ekologinis būdas).

Kompleksiniam visaapimančiam veikimui (dezinfekcija ir dezinsekcija) labiausiai tinka insekticido Mavrik ir fungicido Previkur Energy mišinys. Jeigu yra samanų ir kerpių – atskirai naudotinas geležies sulfatas. Jeigu norima šiltnamio gruntą ir jo konstrukcijas apsaugoti nuo patogenų, tuomet naudotinas Previkur Energy, vario sulfatas, siera.

Jeigu siekiama išnaikinti kenkėjus, tuomet šiltnamio grunte naudotinas insekticidas Mavrik, ropojančius vabzdžius naikinantys biocidai, kalio muilas, siera, medžio pelenai. Jeigu norima išnaikinti kenkėjus konstrukcijose – tinka insekticidas Mavrik, NeemAzal, kalio muilas.

Be to, anksčiau gana populiarus buvo kitas kompleksinis šiltnamių dezinfekcijos būdas, tai fumigacija. Jos metu smilkstanti siera (30 g/1 kub.m.) skleisdavo sieros dujas ir jų pagalba buvo dezinfekuojami šiltnamiai. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, fumigaciją gali atlikti tik specialius leidimus turinčios firmos, paprastiems naudotojams ją atlikti draudžiama.

Šiltnamio grunto dezinfekcija

Šis darbas dažniausiai atliekamas pavasario pradžioje, jo tikslas – paruošti šiltnamio gruntą saugiai augalų vegetacijai. Geriausia per kastuvo gylį nukasti esamą gruntą ir atvežti naujo, tuomet gruntą galima papildyti dirvos papildais (keramzitu, perlitu, ceolitu), įgėrio granulėmis, jeigu sezono metu kamavo kurmiai ir kurkliai, patiesti apsauginį tinklą. Kaip ekonomišką alternatyvą, gruntą galima pakeisti tik auginimo lizduose. Jeigu gruntas nekeičiamas, atsižvelgiant į pasirinktą auginimo pobūdį, jis dezinfekuojamas taip: – efektyviausiai veikia ir turi ilgai išliekantį fungicidinį gydomąjį poveikį fungicidas „Previcur Energy“; – efektyviai veikia išbarstytos ir į dirvą įterptos chlorkalkės, negesintos kalkės, karbidas, kalcio trąšos, medienos pelenai; – derinant sėjomainas šiltnamio grunto paviršiuje galima pasėti rapsų, garstyčių ar kitų fitoncidinių sideratų, mulčiuojant saikingai naudoti šiaudų ir fitoncidinių augalų šieno mišinį (dilgėlių, chrizantemų, serenčių, medetkų, ramunėlių kraujažolių). - Jeigu jums aktualiausias ekologiškas ir aplinkai draugiškas dezinfekcijos būdas siūlome naudoti gerąją grybieną – trichodermą.

Trichoderma, tai augalams naudinga, tačiau itin agresyvi prieš ligų sukėlėjus grybienos forma. Tai itin efektyvi priemonė, nes panaudojus vieną kartą ji dauginasi ir veikia visus metus. Taip pat šią priemonę rekomenduojame naudoti iš karto po derliaus nuėmimo. Taip pat trichoderma paveiktas derlius ilgiau išlieka šviežias ir lėčiau genda.

Lysvių ir aplinkos paruošimas Daržoves šiltnamyje rekomenduojama auginti lysvėse, tada dirva geriau ir greičiau įšyla. Lysves suformuokite 10-15 cm aukščio 1-1,2 m pločio. Lysvėje temperatūra aukštesnė negu lygioje dirvoje. Paruoštas lysves, kad greičiau sušiltų žemė, galima pridengti polietileno plėvele. Naudokite mėšlą, šiaudus.

Šiltnamyje naudojant šiaudus reikia tinkamai juos apdoroti, t.y. įterpti trąšas, sulaistyti šiltu vandeniu. Taip pat galite įsigyti statinę vandeniui ar mėšlui paraugti, špagato, agroplėvelės. O senai naudojamą žemę patartina pakeisti nauja arba įpilti biohumuso, kuris pasitarnaus kaip dirvožemio gerinimo medžiaga. Be to, reikia sutvarkyti ne tik patį šiltnamį, bet ir jo aplinką, pagal galimybes, geriausia iki 2 m atstumu. Taip pat būtina apgalvoti vandens padavimo sistemos projektą, augalų liekanų šalinimą ir jų kompostavimą, apsauginių tinklelių įkasimą apsisaugant nuo kurmių ir kurklių.
Rekomenduojami video