Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sugrįžusi emigrantė sukūrė kaimą mieste

Kauno Šilainių mikrorajone kiekvieną į jį užklydusį pasitinka žydintis ir savo derliumi gausus VIII Kauno forto slėnis. Vietinių gyventojų prižiūrimas daržas sulaukia dėmesio ne tik iš aplinkinių. Šilainių soduose neseniai apsilankė ir svečiai iš Estijos – „Lasnaidee“ komanda, savo gimtinėje sėkmingai plėtojanti bendruomenės daržo idėją.

Vieta daržams

Šilainių sodai pradėjo kurtis jau tarpukariu, tačiau po Pirmojo pasaulinio karo prarado savo funkciją. Vėliau pradėjus augti Šilainių mikrorajonui ir atvykus naujiems gyventojams, kurių didelė dalis buvo šeimos iš mažų miestelių ir kaimiškų vietovių, apleista VIII Kauno forto žemė buvo vėl imta naudoti kaip vieta daržovėms auginti.

Šilainiuose užaugusi, o vėliau išvykusi į Angliją studijuoti ir dirbti menininkė Evelina Šimkutė po dvylikos metų grįžo ten, kur širdis – į gimtąjį Kauną. Čia 2015 m. įsteigė projektą „Šilainiai project“, apimantį ir Šilainių sodų puoselėjimo idėją. Kaip teigia visuomenininkė, šie sodai nėra naujas sumanymas, tačiau bandoma viską permąstyti kartu su vietine bendruomene ir padaryti šią vietą dar jaukesne, pritraukiančia ne tik vyresnio amžiaus gyventojus, bet ir jaunas šeimas.

Evelina Šimkutė po 12 metų grįžo į gimtąjį Kauną.

„Dauguma čia besidarbuojančių žmonių yra vietiniai senjorai, gyvenantys visai čia pat“, – sako E.Šimkutė. O ką jiems daugiau veikti Šilainiuose, kuriuose be šio sodo bene vienintelė alternatyva, kur vyresniojo amžiaus žmonės galėtų leisti laisvalaikį, yra biblioteka? Šį klausimą iš vietos gyventojų dažnai girdi visuomenininkė. Garbaus amžiaus daržininkės, paklaustos, kuo joms svarbi ši vieta, antrina viena kitai, kad labai smagu turėti kur išeiti, pabūti gamtoje, o ir kai kurių daržovių nebereikia pirkti, kai jas gali užsiauginti pats.

Dauguma čia besidarbuojančių – vietiniai senjorai.

Skirta bendruomenei

Šiandien sodą puošia įvairiaspalvės gėlės, o vietinių gyventojų prižiūrimi daržai ir suręsti šiltnamiai verčia pasijusti lyg būtum ne Kaune, o kur nors kaime, kur negirdėti gatvės triukšmo. Tik kiek aukščiau už medžių stūksantys daugiabučiai, atsigręžus į Žaibo gatvės pusę, primena, kad esame mieste. Šilainių soduose galima rasti bulvių lysvių, agurkų, cukinijų ir kitų daržovių. Čia veši serbentų krūmai, vyšnios, prieskoninės ir vaistinės žolelės. Esama ir rečiau sutinkamų augalų, tokių kaip svarainiui gimininga cidonija. „Lasnaidee“ komanda iš Estijos Šilainiuose susirinkusiems sodininkams ir visiems kitiems susidomėjusiems sodininkyste mieste papasakojo apie jų bendruomenės daržo susikūrimą bei dalinosi jo nuotraukomis. Gimtajame Taline, 120 tūkst. gyventojų turinčiame daugiabučių rajone, Lasnamäe Maria Derlõš, Polina Lyasheva ir Antonas Küünalas prieš du metus savo idėją įgyvendinti pradėjo pamažu, nuo vienos lysvelės.

Iš pirmo žvilgsnio nepasakytum, kad čia pat už medžių stūkso daugiabučiai.

Kontaktai su estais

„Iš pradžių dalis vietinių gyventojų buvo skeptiškai nusiteikę, manė, jog mūsų projektas sužlugs nepraėjus nė keletui savaičių, tačiau pernai rudenį išvydę gražų saulėgrąžų ir moliūgų derlių žmonės vis aktyviau ėmė prie mūsų prisidėti“, – pasakoja A.Küünalas. Šiuo metu apie 50 lysvių talpinančiame Lasnamäe sode vyksta ne tik sodininkystės darbai. Žmonės ten ilsisi, leidžia laisvalaikį, dalyvauja įvairiuose, dažnai su sodininkyste nesusijusiuose, renginiuose. Paklausti, ar ruošiasi ir toliau palaikyti užmegztą kontaktą su Šilainių sodais, svečiai iš Estijos atsakė teigiamai, tačiau dar nežino, kokia forma vyks tas ryšio palaikymas. Svarsto apie galimybę keistis augalų sėklomis, tokiu būdu paremiant vieni kitus.

 

Giedrė Montvilaitė

15min.lt

Rekomenduojami video