Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Stogas be saugos elementų - lyg automobilis be saugos diržų

Lietuvoje stogo saugos elementų naudojimas populiarėja, tautiečiai vis atsakingiau vertina savo sveikatą, saugumą, o įsirengusieji saulės kolektorių sistemas įžvelgia ir materialinę naudą. Tačiau vis dar pasitaiko atvejų, kai apie sniego užtvaras, stogo tiltelius, kopėčias ir kitus stogo saugos elementus imame kalbėti tik po to, kai ant stogo pamatome pavojingas sniego sankaupas, įvyksta nelaimingas atsitikimas, susižalojama, apgadinami šalia buvę automobiliai, suniokojami brangūs dekoratyviniai kiemo augalai ar kitas turtas.

Bene labiausiai žmogaus saugos srityje pažengusiose Šiaurės šalyse stogo saugos elementai - senai yra būtinybė, reglamentuota statybos taisyklėse, tad neįrengus, stabiliai nepritvirtinus jų, namas tiesiog negali būti pripažintas tinkamu naudoti. Na, o pas mus, taupant arba statant namą "pardavimui", šis pirkinys neretai atidedamas vėlesniam laikui.

Kita, gan dažnai pasitaikanti problema - žinių trūkumas apie naujoviškus statybos produktus. Jei, pavyzdžiui, įsigydami automobilį, mes savaime suprantame, kad jis turi turėti patikimus saugos diržus, kuo daugiau oro pagalvių, antipraslydimo ir įvairiausių kitų saugos funkcijų, kurių, labai tikimės, kad niekada neteks išbandyti, tai renovuodami seną stogą ar įsigydami namą, vis dar retai pagalvojame apie tai, kaip patogu bus užlipti ant stogo, prieiti prie kamino, saulės kolektorių, kaip apsisaugoti nuo sniego ar ledo nuošliaužų. Kai kurie teigia, kad šiais laikais kone visi stogai yra likę be kaminų, tačiau pasižvalgius ir po miestus, ir atokesnes, kaimo vietoves, to tikrai nepasakysi. Dar blogiau, gan dažnai galima pamatyti, kad priėjimui prie kaminų tautiečiai naudoja savadarbes medines ar aliumines laikinas kopėčias. Užkeliant, nuimant ar naudojantis laikinomis kopėčiomis, labai didelis pavojus pažeisti stogo dangą, nepritvirtintos kopėčios yra itin nestabilios, nesaugios, o jei medinės paliekamos ant stogo ar laikomos drėgnai, po metų gali sudūlėti ir tapti spąstais. Tad žemiau pabandysime apžvelgti pagrindines šiuolaikinių stogo saugos elementų grupes, jų funkcijas ir naujoves. Nesvarbu, iš kokios medžiagos pagaminta jūsų stogo danga, plieninė, keraminių čerpių, fibrocementinių lakštų, bituminė ar kita, visos šios grupės ir būtinumas jas naudoti visur išlieka tas pats, tik užsakant parenkamos skirtingos tvirtinimo prie dangos detalės, liaudiškai vadinamos "kojelės".  

Pirmiausiai verta atkreipti dėmesį, kad stogo saugos elementai užtikrina ne tik žmogaus saugumą ir patogesnį darbą ant stogo, apsaugo šalia stogo esančius žmones, automobilius, dekoratyvinius kiemo augalus, terasas ar šalia esančius daiktus. Jie tuo pat metu apsaugo ir patį stogą, namo dalis: stoglangius, lietaus nuvedimo sistemą, ventiliacinius kaminėlius, antenas, saulės kolektorius ar kitus ant stogo esančius daiktus nuo sulankstymo ar sulaužymo. Tad stogas su saugos elementais išliks gražesnis, sandaresnis ir tarnaus gerokai ilgiau.

Populiariausios keturios šių elementų grupės: sniego užtvaros, sieninės ir stogo kopėtėlės, horizontalumą užtikrinantys stogo tilteliai, o aukštesniems pastatams – apsauginės tvorelės.

Stogo saugos elementai apsaugo ne tik žmones ir šalia esančius daiktus, bet ir stoglangius, kaminėlius, lietaus nuvedimo sistemas, laipiojant jais negadinama stogo danga. „Ruukki Products“ AS archyvo medžiaga.

Renkantis sienines ir stogo kopėtėles verta atkreipti dėmesį, ar jos yra pakankamai plačios ir tvirtos, ar komplekte yra numatytas patogūs turėklai. Stogo kopėtėlių tvirtinimas parenkamas ir sureguliuojamas pagal konkrečią stogo dangą, kad vaikštant stogu danga nebūtų gadinama, t. y. nesusibraižytų, nesusilankstytų, nebūtų trupinama ar laužoma.

Pernai rinkoje pristatyta naujovė - "Ruukki SafeGrip" patentuota technologija, užtikrinanti ženkliai geresnį kopėčių pakopų sukibimą su batų padais net ir drėgnu oru, esant šerkšnui, sningant.

Nauji „Ruukki SafeGrip“ stogo saugos elementai užtikrina 100% geresnį sukibimą net ir drėgnu oru, šąlant. „Ruukki Products“ AS archyvo medžiaga.

Sniego užtvaros, dar kartais vadinamos sniego gaudyklėmis ir barjerais, būna skardinės, pagamintos iš storos skardos, arba vamzdinės. Vamzdinės sniego užtvaros efektyviau sulaiko sniegą, yra tvirtesnės ir estetiškesnės, nei pagamintos iš skardos. Pašildžius saulei, sniegas vamzdinėse užtvarose greičiau tirpsta ir patenka į lietaus nuvedimo sistemą. Sniego užtvaras būtina įrengti bent ties įėjimais, įvažiavimais į garažą, terasomis ir visur kitur, kur šalia vaikšto žmonės ar parkuojami automobiliai.

Sniego užtvaras būtina įrengti bent ties įėjimais, garažo vartais, kad apsaugoti ne tik žmones, bet ir automobilius, terasas, kiemo augalus nuo sniego ir ledo nuošliaužų.

Taip pat sniego užtvaras būtina įrengti tokiose stogo vietose, kur sunkios ir aštrios sniego ir ledo nuošliaužos galėtų užkristi ant žemiau esančių stogo plokštumų, garažo stogo, saulės kolektorių ar kitų namo dalių.

Kad krentatntis sniegas ir ledas neapgadintų žemiau esančių šlaitų - ant aukščiau esančio šlaito taip pat būtina įrengti sniego užtvaras. „Ruukki Products“ AS archyvo medžiaga.

Stogo tilteliai – tai tvirti, horizontalūs takeliai, užtikrinantys saugų ir patogų priėjimą prie reikiamos vietos stačiomis. Jų konstrukcija itin tvirta, taip pat užtikrinanti itin gerą batų padų sukibimą bet kokiu oru, prie jų galima segti saugos diržą.

Stogo tilteliai užtikrina saugų priėjimą ir darbą prie kaminų, saulės kolektorių ir kt. stogo vietų. Vamzdinės sniego užtvaros yra tvirtesnės ir geriau tirpina sniegą. „Ruukki Products“ AS archyvo medžiaga.

Pasinaudodami tokiu tilteliu, stovėsite lyg ant žemės, galėsite saugiai valyti kaminą, saulės kolektorius. Beje, būtent įsirengusieji patogų priėjimą prie saulės kolektorių sistemų įvardina patogumą, ekonominę naudą ir greitesnį investicijos atsipirkimą: žiemą sniegui padengus saulės kolektorius jie visiškai nefunkcionuos, kol sniegas nenutirps arba nebus nuvalytas. Net ir kitu metų laiku, ypač pavasarį, pvz. ilgesnį laiką nesant lietaus, žiedadulkės ar kitos apnašos taip pat gali ženkliai sumažinti saulės kolektorių efektyvumą.

Stogo tilteliai arba stogo kopėčios su papildomomis horizontaliomis pakopomis taip pat yra puikus, o kartais ir vienintelis sprendimas norint pasiekti ir nuplauti šiaurines, linkusias "žaliuoti" fasado vietas, t.y. ten, kur fasadas susijungia su žemiau esančiu stogu. Tokios vietos dažnai yra nepasiekiamos nuo ant žemės stovinčių stelažų, keltuvų, teleskopinių-alkūninių lopšių.

Ant stogų, kurių nuolydis didesnis nei 7 laipsniai, o aukštis iki karnizo 7 ar daugiau metrų, o taip pat ant visų stogų, kai pastato aukštis didesnis nei 10 m, būtina įrengti ne žemesnes nei 60 cm apsaugines tvoreles.

Jei jūsų namo stogui reikia naudoti ir sniego užtvaras, ir tvoreles, siūlomas sprendimas „du viename“ (tvorelė ir sniego užtvara viename). Tokiu būdu reikia dvigubai mažiau tvirtinimo elementų nei naudojant atskirus gaminius, stogas atrodo estetiškiau. Toks sprendimas puikiai tinka visuomeniniams pastatams: mokykloms, poliklinikoms, daugiabučiams, parduotuvėms, t. y. visur, kur aplink stogą vaikšto žmonės, yra automobilių parkavimo aikštelės ir pan.

Sprendimas „du viename“ - stogo tvorelė ir sniego užtvara. „Ruukki Products“ AS archyvo medžiaga.

Stogo saugos elementus geriausiai įsigyti ir montuoti dengiant stogą – taip išvengiama klaidų. Tačiau jei įsigijote namą be stogo saugos elementų, ar dėl kitų priežasčių nusprendėte tai padaryti vėliau - taip pat ne bėda. Tik tuomet prieš užsakant medžiagas, pirma reikėtų pasikonsultuoti su pardavėju, nurodyti esamą stogo dangos tipą, spalvą, kad būtų galima parinkti atitinkamas tvirtinimo ir sandarinimo detales.

Stogo saugos elementus nėra sunku sumontuoti ir pačiam, jei turite reikiamus įrankius ir mėgstate meistrauti. Pavyzdžiui, vienas ilgamečių stogų rinkos lyderių, suomių gamintojas „Ruukki“ tam yra paruošęs itin išsamias, iliustruotas instrukcijas, kurias galima gauti visose „Ruukki“ partnerių prekybos vietose arba atsisiųsti internete, adresu www.ruukkistogas.lt . Pasak gamintojo, nepaisant to, kad specializuojasi plieninių stogo dangų gamyboje, visi jo siūlomi stogo saugos elementai, lietaus nuvedimo sistemos tinka bet kokių individualių namų, kotedžų, gyvenamųjų daugiaaukščių namų, poilsio, mokyklų ir kitų visuomeninės paskirties pastatų stogams nepriklausomai nuo stogo dangos tipo, ar tai būtų plieninė, keraminė, betoninė, fibrocementinė, bituminė ar bet kuri kita stogo danga.

https://www.youtube.com/watch?v=Ia78TmwvA2s&feature=emb_logo

Rekomenduojami video