Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Spalio orų prognozė: sinoptikai jau žino, kada sulauksime pirmųjų šalnų

Ruduo jau įsibėgėja, rugsėjį veja spalis ir neša vis rudeniškesnius orus, šilumos jis atneš vis mažiau, tačiau bus ir kuo ir pasidžiaugti. Spalio pradžia bus šviesi ir saulėta, galėsime pasidžiaugti šviesiomis dienomis, bet ne šiltu oru.

Pirmąją spalio savaitę džiugins saulėti orai, bet smarkiai nešils. Spalio pirmąją Vilniuje bus +16 laipsnių šilumos, Kaune situacija bus panaši, šils iki +17 laipsnių. Pajūryje temperatūra kils iki 16 laipsnių šilumos. Visoje Lietuvos teritorijoje galimas trumpas lietus. Ateinančią savaitę orai bus pakankamai šviesūs, be kritulių, tačiau ne šilti. Giedromis naktimis temperatūra gali nukristi ir iki 4 laipsnių aukščiau nulio. Dienomis bus 10 – 13 laipsnių šilumos.

„Pradėkime nuo to, kad rugsėjo pabaiga atnešė tikrą rudeninį cikloną, buvo vėjuota, sulaukėme lietaus ir ne kartą, o spalio pradžioje orai aprims, ties Baltijos jūra, Skandinavijos šalimis ir Baltijos valstybėmis susiformuos aukšto slėgio sritis ir ta aukšto slėgio sritis, bent jau pirmąją savaitę lems pas mus dažniausiai saulėtus orus, arba bent jau šviesius, tačiau pats oras į Lietuvą keliaus iš šiaurės nuo šiaurinės Uralo dalies kalnų, dėl to šiltas jis nebus, atitinkamai bus orai šviesūs ypač dienomis, reiškia gražu, bet šilumos kažkaip tai nedaug ir čia kai matau skaičius, apie tą patį ir kalba, naktimis 4-7 laipsniai, artėjame prie kelių laipsnių šilumos, dienomis +10 -11. Tai reiškia jau nebe daug“, – kalbėjo sinoptikas Naglis Šulija.

Galima ir šildymo sezono pradžia

Spalio mėnesio orai dažniausia priklauso nuo to, kokio slėgio sritis lemia orus. Jei orus lemia Atlanto ciklonai, tai dažniausiai bus vėjuota ir lietinga, tokie yra įprasti rudens orai, jeigu orus lemia aukšto slėgio sritis, tai dienos būna šviesios, naktys žvaigždėtos ir šaltos, kaip ir dienos.

„Pirmą savaitę lems aukšto slėgio sritis ir turėsime tą variantą, kai dienos šviesios, kritulių labai nedaug, bet tas šiaurės rytų vėjas šiltas tikrai nebus, vadinasi žiūrint bent jau formaliai butų šildymo sezonas yra jau ant nosies, jeigu vidutinė paros temperatūra yra mažesnė, nei dešimt laipsnių, ji turi išsilaikyti tris paras, jeigu yra aišku, kad netrukus atšils, tai paprastai nejungia, bet jei mato, kad šiluma greitai neateina, tai jungia“, – kalbėjo sinoptikas Naglis Šulija.

Mėnesio rekordai

Spalio mėnesį normalu tikėtis jau vėstančio oro, o žemiausia oro temperatūra buvusi Lietuvoje spalio mėnesį užfiksuota 1956 Varėnoje, termometro stulpelis tąkart nukrito iki –19,5 laipsnių. Aukščiausiai oro temperatūra buvo pakilusi 1985 Kybartuose, iki +26,0 laipsnių. Drėgmės šis mėnesis taip pat yra matęs, šlapi spalio mėnesiai buvo 1974 m., 1980 m., 1997m., kai kritulių per mėnesį iškrisdavo po dvi normas ir daugiau. Taip pat šiam mėnesiui būdingi stipresni vėjai bei krušos, gali prasidėti šlapdribos. 1992 metų spalį kilo smarki šlapdriba Rytų Lietuvoje. Daugelyje rytinių rajonų susidarė 21-25 cm storio sniego danga. Ant laidų, medžių šakų šlapio sniego apdraba siekė 20-25 mm; apšalo masė siekė 250-280 g. Nuo tokio didelio apšalo trūkinėjo laidai, virto stulpai, lūžo medžiai.

Rekomenduojami video