Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sodo stilius: klasika ar romantika?

Kas sudaro sodo visumą? Kruopščiai suderintos augalų kompozicijos, mažosios architektūros statiniai ir šeimininko idėjos.

Visa tai kraštotvarkos architektai vadina stiliumi. Ir atvirkščiai, stilius – tai jūsų sodo rėmai arba kelias, kuriuo nusprendžiate eiti. Kadangi visi keliai turi daug mažų takelių, kartais smagu nuklysti nuo pagrindinio kelio, pavyzdžiui, sukurti savo stilių, o gal pabandyti sujungti keletą stilių į vieną. Paeksperimentuokite.

Klasikinis sodo stilius. Jis patikrintas laiko – viskas aišku, tikslu, tobula. Šis stilius tiems, kurie žavisi geometrinėmis formomis, simetrija, lygiomis linijomis ir stačiais kampais, o labiausiai – tvarka. Klasikinio stiliaus sode vyrauja viena arba kelios augalų grupės (rožės, buksmedžiai, prieskoniniai augalai, varpinės žolės, spygliuočiai). Klasika ypač tinka erdviems užmiesčio sodams, dažnai stačiakampiams.

Redakcijos archyvo nuotr.

Akcentai – žalios pievelės su žemais stačiakampiais arba apvaliais sudėtiniais ryškių vienmečių gėlių gėlynais; geometrinėmis formomis išraizgytais visžaliais apvadais arba labirintais; įspūdingai iškarpytais ir simetriškai pasodintais medeliais bei krūmais, įvairaus aukščio gyvatvorėmis. Geometrines formas galima nupiešti takeliais, aikštelėmis, baseinais arba kitais mažosios architektūros statiniais. Jie turi būti pagaminti iš akmens, plytų ar betono. Tinka ir skaldos ar smėlio takeliai. Dar statomi stambūs vazoniniai augalai.

Prancūzijoje ir Italijoje nuo seno mėgstami sodai-labirintai. Jie puikiai atrodo iš viršaus, jais galima žavėtis žavėtis iš namo balkono, terasos. Kai labirintas miniatiūrinis, sukurtas iš žemų augalų ir labiau primena suraizgytą apvadą, viduje sodinami ryškūs augalai. Aukštų ir erdvių labirintų, kur galima vaikštinėti ar žaisti slėpynių, takuose pasėjama veja arba jie užpilami skalda ar smėliu.

Redakcijos archyvo nuotr.

Natūralaus sodo stilius. Čia jokios geometrijos, vien laisvė, natūralumas, paprastumas. Toks sodas alsuoja romantika ir atrodo specialiai sukurtas tam, kad kuo mažiau dirbtumėte ir daugiau ilsėtumėtės. Skaičiuokite drugelius, žavėkitės saulėlydžiais ir niekur per daug nesikiškite – gamta pati viską sudėlios.

Šis stilius dar skirstomas į miško, natūralų ir kaimišką.

Kaimiško stiliaus sode tinka senamadiški augalai, kuriuos mėgo mūsų močiutės. Sodinkite piliarožes, medetkas, kosmėjas ir kitus nereiklius augalus, kurie patys pasisėja. Dar galima pridėti ir daržovių, kad būtų įdomiau, pvz., burokėlių. Juk jų lapai tokie gražūs... Išgrįskite paprastą sodo takelį, išpinkite kartelių tvorą, pastatykite sunkius sodo baldus.

Natūralaus stiliaus sodelyje svarbiausia nesikišti. Nupjaukite pievą, pasodinkite keletą laukinių vaisinių arba kvapių augalų, pastatykite krėslą ramiausioje vietoje, kad atsisėdę galėtumėte viską stebėti. Jus lankys paukščiai, drugeliai, gal net ežiai, kiti gyvūnėliai.

Miško stilius. Jums pasisekė, jei sodyba miške arba pamiškėje. Iškirskite menkaverčius krūmus ar medelius (jei leidžiama), pasodinkite keletą ankstyvųjų svogūninių augalų, o į tvenkinį – vandens lelijų. Štai ir viskas.

Dar populiarūs teminiai sodai, kuriuos galima sukurti net mažiausioje erdvėje (užtenka kelių detalių, vieno akcento). Daug kas turi įsirengę japoniškus sodelius su bonsais, o Europos pietuose neapsieinama be Viduržemio jūros stiliaus sodų su egzotiniais vaisiniais arba vešliais, žydinčiais augalais dideliuose vazonuose. Skandinavai mėgsta erdvę, atsiveriančius tolius, nedidelius berželius ir pušaites, aukštą žolę ir, žinoma, tvenkinį ar ežerą...

Redakcijos archyvo nuotr.

 

Parengė Ina Laumenytė

Rekomenduojami video