Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sodiname arbūzus

Arbūzų sėklos daiginamos trečią balandžio dešimtadienį. Prieš daiginimą parą laikomos kalio permanganato tirpale (tirpalas turi būti rausvas). Daigios bus tos sėklos, kurios, truputį pamirkusios, nuskęs.

Nupylus kalio permanganato tirpalą, sėklas reikia perplauti drungnu virintu vandeniu, tolygiai paskleisti ant drėgno skudurėlio, uždengti irgi drėgnu skudurėliu ir laikyti ne žemesnėje kaip 20°C temperatūroje. Kiekvieną dieną būtina patikrinti, ar yra dygstančių sėklų.

Į vazonėlius sodinamos vos pradėjusios dygti sėklos. Kiekviena sėkla sodinama į atskirą vazonėlį, nes arbūzai labai jautrūs persodinimui. Svarbu parinkti tinkamo dydžio vazonėlį, geriausia – maždaug 750 ml talpos. Sodinti patartina į lapinės žemės ir durpių mišinį. Sėkla užberiama maždaug 3 cm žemės sluoksniu ir palaistoma.

Prieš sodinant į atvirą gruntą arbūzų daigus reikia 5–7 dienas „grūdinti“, t. y. dieną išnešti į lauką, o nakčiai parnešti į šiltnamį. Paskutinėmis gegužės–pirmosiomis birželio dienomis arbūzai jau turi turėti bent 2 tikruosius lapelius. Į gruntą daigai sodinami, kai naktimis nebūna šalnų.

Daigams reikia parinkti saulėtą, nuo šiaurės vėjų apsaugotą vietą. Žemė turi būti lengva – priesmėlis, juodžemis, priemolis, bet ne durpės, nes durpėse arbūzus puola ligos. Šie augalai lengvai ištveria sausras, bet lietingą vasarą gali žūti, jeigu dirva nelaidi ir susikaupia daug vandens. Todėl arbūzams sodinti labai tinka žemės plotas su nuolydžiu.

Prieš sodinant daigą reikia gerai palaistyti, tada atsargiai išimti iš vazonėlio, kad nuo šaknų nenubyrėtų žemės. Pasodinus į duobutę, užberiama plonu žemės sluoksniu ir dar kartą palaistoma. Tarp daigų turi būti ne mažesni nei 1 metro tarpai, o lysvės plotis – ne mažiau kaip 2 metrai.

Pirmą kartą tręšiama prieš sodinimą. Tinka perpuvęs mėšlas, kompleksinės neorganinės trąšos be chloro, kuriose yra daug azoto. Trąšas patartina ne šiaip įterpti į duobutę, bet užberti nestoru sluoksniu žemės, kad jos nesiliestų su šaknimis, kol daigas neprigijęs.

Antrą kartą tręšiama, kai užsimezga pirmi arbūziukai. Šį kartą kompleksinėse trąšose turi būti daugiau kalio, nes jo reikia vaisiui augti. Tinka trąšos, skirtos bulvėms ir agurkams. Tomis pačiomis trąšomis galima patręšti dar kartą po dviejų savaičių.

Arbūzų nereikia laistyti, nes jie lapeliais sugeria ryto rasą. Jeigu vasara labai sausa, kol lapai neuždengę viso žemės ploto, patartina purenti dirvą. Ravėti reikia atsargiai, stengiantis nepažeisti virkščių. Jų negalima kilnoti, vartyti, tik iš pat pradžių galima nukreipti norima kryptimi. Jokiu būdu negalima judinti ką tik užsimezgusių vaisių.

Jei vasara šalta arba labai lietinga, antras vaisius gali užsimegzti tik pirmajam užaugus arba visai neužsimegzti. Šiltomis vasaromis daigas gali subrandinti daugiausia tris vaisius. Pirmasis vaisius anksčiausiai gali prinokti liepos pradžioje, bet dažniausiai sunoksta rugpjūčio viduryje. Antri arba treti vaisiai rugsėjį gali nespėti prinokti, bet nuskinti jie noksta šiltoje sausoje patalpoje. Tam tinka šiltnamiai arba įstiklinti balkonai.

Labiausiai arbūzai bijo drėgmės. Šaltomis drėgnomis vasaromis jie gali užaugti labai maži arba net visai sunykti. Nereikia nusiminti – ir mažų arbūzų sėklos būna sunokusios ir tinka sėti kitais metais.

Jeigu norima arbūzų užsiauginti šiltnamyje, juos reikia laistyti per sietelį, imituojant rasą, nes arbūzų lapai būtinai turi gauti drėgmės, kitaip vaisiai bus labai maži – iki 1 kg. Šiltnamyje auginami arbūzai gali susirgti miltlige ir dėl to sunykti.

 

Odeta Bačinskienė

Rekomenduojami video