Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Skirtingas kartas vienija žemė

Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

Suburia bendras tikslas

Pasak projekto organizatorių ir iniciatorių vilniečių Austės Černiauskaitės ir Ievos Česnulaitytės, nemažai jaunų miestiečių norėtų patys auginti daržoves, pažinti ir rūpintis aplinka, tačiau neturi žemės. O vyresnio amžiaus žmonės, turintys žemės, kurios nebenaudoja ar nebegali ja pasirūpinti, mielai pasidalytų žiniomis, patirtimi, savo draugija ir žeme.

„Mūsų tikslas – sujungti žmones ir jų žalias svajones bei rūpintis jų įgyvendinimu, – kalbėjo A.Černiauskaitė. – Tačiau projektas nėra skirtas tik senyvo amžiaus žmonėms ir jaunimui. Jis tarsi sujungia dvi puses. Pirma, jis yra atviras visiems, turintiems nenaudojamos žemės gabalėlį ir galintiems bei norintiems priglobti jaunimą, leisti neatlygintinai toje žemėje daržininkauti. Antra, „CoolŪkis“ su džiaugsmu laukia visų norinčiųjų išmokti užsiauginti daržovių, bet neturinčiųjų vietos, kur tai galėtų daryti.“

Planuojama, kad per septynių mėnesių programą dalyviams daržininkystės žinių suteiks ne tik žeme besidalijantys žmonės. Projekto bendruomenė kviečiama į įvairios tematikos pamokas ir renginius ekologinės daržininkystės temomis. Jų metu dalyviai bus mokomi įvairių daržininkystės pagrindų, kviečiami bendrauti, diskutuoti ir dalytis patirtimi. Pasak A.Černiauskaitės, visi „gimusieji ant asfalto“ tikrai gali išmokti užsiauginti daržovių ar kitų gėrybių.

I.Česnulaitytė sakė tikinti, kad ne jai vienai rūpi, ką valgo ir iš kur atsiranda maistas ant stalo: „Tikiu, kad galime tapti bendruomene, kur pasitikėjimas, dalijimasis žiniomis ir rūpinimasis vienų kitais bus ne tik tušti žodžiai.“

Merginų sumanytai idėjai parinktas labai taiklus pavadinimas – „CoolŪkis“. Senoji karta dar mena sunkius kolūkių laikus, o jaunimui, kuriems morkos „auga“ prekybos centrų lentynose, puikiai suprantamas anglų kalbos žodis, reiškiantis kažką gero ir išskirtinio – „cool“.

Turi žinių, bet nėra jėgų

Projekto iniciatorės siekia jaunas šeimas suvesti su kaimo vietovėse gyvenančiais vienišais senoliais, kurie turi daug žemdirbystės žinių, tačiau nebeturi su kuo jomis pasidalyti, nebeturi jėgų sėti, ravėti. Dalyvauti projekte gali ir jauni žemės turėtojai, žemdirbystės puoselėtojai.

„Padedant mūsų atrastiems daržininkystės žinovams, sutikusiems dalyvauti projekte, galima parodyti, kad ne taip jau sunku užsiauginti daržovių. Gal bus sunku pirmaisiais metais, o vėliau atsiras patirties, įgūdžių. Svarbu, kad būtų noro“, – tikino A.Černiauskaitė.

Projekto autorės džiaugėsi, kad „CoolŪkio“ dalyviai jau užmezgė ryšį su žemių savininkais, pradėjo ruošti žemę, o kai kurie jau spėjo ir nemažai pasėti.

Mergina pasakojo, kad neseniai sostinės jaunimo centre „Žalianamis“ vyko antroji pamoka. Jos metu programos dalyviai ir kiti entuziastai išmoko, kaip reikia sėti, suplanuoti daržą, kad šalia sodinami augalai būtų vieni kitiems naudingi.

„Pavyzdžiui, česnakai atbaido kenkėjus, tad juos galima sodinti šalia kitų augalų. Kalbėta apie tręšimą ir sodinimo kalendorių, kada kokias daržoves sėti ar sodinti. Po pamokos visiems reikėjo atsakyti į testo klausimus, už teisingus atsakymus dalyviai gavo smagių prizų. Dauguma klausytojų aktyviai dalyvavo pamokoje, uždavinėjo klausimus“, – džiaugėsi A.Černiauskaitė. Smagiausia užduotis buvo patiems į lovelį persodinti sodinukus.

Komandinis darbas

Projekto dalyviai yra pasiskirstę komandomis. „Matosi kopūstas“ komandos nariai jau kelis kartus važiavo pas sutikusią dalytis žeme Vilniaus krašto ūkininkę Ziną Gineitienę. Komandos „Čipolinai“ nariai, triūsiantis Salininkų soduose, jau pasodino daigų šiltnamyje, paruošė žemę lauke. Jie planuoja užsiauginti pomidorų, paprikų ir net arbūzų. Ši komanda sutvarkė sodo, kuriame šią vasarą augins derlių, teritoriją, nugenėjo medžius.

Dar kita kol kas bevardė komanda triūsia daržininko Roberto sklype prie sostinės Žaliųjų ežerų. Jos nariai jau suarė žemę, įrenginėja laistymo sistemą. Jie planuojama auginti daržoves vadovaudamiesi gamtinės žemdirbystės principais, kai žemė neįdirbama, o tik mulčiuojama.

„Vis dar sulaukiame laiškų ir skambučių iš žmonių, kurie norėtų dalyvauti projekte, pasidalyti žeme. Galėsime priimti daugiau dalyvių, dar registruojame norinčiuosius“, – džiaugėsi projekto sėkme A.Černiauskaitė.

Abipusė nauda

Merginų sukurtoje svetainėje jau dabar galima susipažinti su projekte dalyvaujančiais ir siūlančiais naudotis savo žeme žmonėmis. Sutikę dalyvauti projekte ūkininkai, senjorai ar kiti žmonės gyvena įvairiose Lietuvos vietose.

„Būtina nustatyti tam tikras bendravimo taisykles, kad ir duodantieji žemės, ir ja besinaudojantieji jaustųsi patogiai ir gautų naudos. Už tai, kad leidžia naudotis žeme, savininkai gali bet kada ateiti į daržą ir išsirauti morką, nusiskinti svogūnų laiškų ar agurkų“, – aiškino I.Česnulaitytė.

Pasak jos, jaunimas nori gyventi ekologiškai, išbandyti naujoves, tad jau yra kelios dešimtys jaunų žmonių, susidomėjusių „CoolŪkio“ idėja. Senesnės kartos žmonės – atsargesni, jie viską vertina iš praktinės pusės. Vieniems reikia pagalbos dirbant žemę, kitiems – tiesiog bendravimo.

Rekomenduojami video