Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Siūloma leisti vaistinėms skiepyti suaugusiuosius ir atlikti biocheminius tyrimus

Siūloma vaistinėse, sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka ir apimtimi, leisti lėtinių ligų prevencijos programų vykdymui atlikti reikalingus biocheminius tyrimus ir organizuoti suaugusiųjų profilaktinį skiepijimą.

Tai numatančias Farmacijos ir Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymų pataisas įregistravo Seimo nariai Antanas Matulas, Irena Degutienė, Raimundas Martinėlis, Irina Rozova, Jonas Liesys, Juozas Olekas.

Parlamentarų nuomone, taip būtų užtikrinama pacientų galimybė naudotis papildomomis paslaugomis vaistinėje, gerinama jų gyvenimo kokybė bei reikalingų prevencinės medicinos pagalbos ir diagnostikos metodų bei tyrimų prieinamumas.

„Galimybė vaistinėse atlikti profilaktinį skiepijimą didintų šios paslaugos prieinamumą gyventojams, kas yra aktualu epidemijų metu, nes skiepo veiksmingumo galimybė mažėja laiku nepasinaudojus imunoprofilaktikos paslauga“,- sako įstatymų pataisų autoriai.

Šiuo metu Farmacijos įstatyme yra įtvirtintos farmacinės veiklos paslaugos, tarp kurių yra farmacinė rūpyba. Tačiau biocheminių tyrimų atlikimo ir suaugusiųjų profilaktinių skiepijimo organizavimo paslaugos Farmacijos įstatyme nėra numatytos.

Parlamentarų nuomone, pakeitimas yra reikalingas ir Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme, kuriame yra numatyta, jog teisę atlikti imunoprofilaktiką turi tik sveikatos priežiūros specialistai, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka gavę licenciją sveikatos priežiūros veiklai. Anot projektų iniciatoriaus Seimo nario A. Matulo, šiame teisės akte yra reikalingas papildymas, numatantis teisę imunoprofilaktiką atlikti ir farmacijos praktikos specialistams.

„Biocheminių tyrimų paslaugos įstatymuose nėra reglamentuojamos, o tik sveikatos apsaugos ministro 2007 m. birželio 14 d. įsakymu patvirtintuose Geros vaistinių praktikos nuostatuose yra numatyta, jog vaistinė gali teikti gyventojams biocheminių ir fiziologinių parametrų nustatymo paslaugas ir šioms paslaugoms teikti turi būti įrengta atskira patalpa ar vieta“, - sakoma dokumentų aiškinamajame rašte.

Įstatymų pataisas įregistravę parlamentarai sako, kad jas priėmus, Sveikatos apsaugos ministerijos poįstatyminiais teisės aktais turės būti detalizuojamos įstatymų nuostatos, numatant, kokią konkrečiai prevencinės medicinos pagalbą, kokias lėtinių ligų valdymo programas bus galima atlikti vaistinėse. Poįstatyminiais teisės aktais taip pat turėtų būti nustatyti specialūs reikalavimai vaistinių patalpoms, kuriose bus vykdomos numatytos programos.

Anot įstatymų pataisų autorių, kitų valstybių patirtis rodo, kad gyventojai patenkinti teikiamomis paslaugomis vaistinėse, tai padeda taupyti valstybės lėšas, nes sumažėja apsilankymų skaičius pas gydytojus, trumpinamas hospitalizacijos laikas, mažinamas nedarbingumas ir kt.

Seimo narių duomenimis, 18 ES šalių vaistinėse nustatomas gliukozės kiekis kraujyje, 17 - vykdomas cholesterolio nustatymas, 13- vaistinėse vykdoma vakcinacija (pvz., Airija, Danija, Jungtinė Karalystė, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Suomija, Švedija, Vokietija) ir t.t.

Rekomenduojami video