Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šiltojo sezono orų prognozė keičiama dar kartą

Nors iš pradžių buvo prognozuojama, kad gegužė Lietuvoje bus šaltesnė nei įprastai, vėliau – kad šilti orai atplūs tik į šalies šiaurę, dabar tvirtinama, kad vis dėlto bent gegužę orai turėtų būti dar kitokie, LRT RADIJUI sako klimatologė Audronė Galvonaitė. Anot jos, šį kartą Amerikos mokslininkai prognozuoja, kad didelėje Lietuvos dalyje turėtų vyrauti šilti orai.

– Visai neseniai žaibas trenkė į merginą. Ji išgyveno. Tai atsitiko, kai mergina sėdėjo stotelėje. Kaip jūs paaiškintumėte tokį atvejį?

– Gali būti labai įvairių faktorių, su kuo gali būti susijęs žaibo išlydis toje vietoje. Galbūt, jei mergina sėdėjo ant suoliuko, jis turėjo metalines kojas. <...> Ar mergina kartais neišsitraukė telefono? Tai yra dar vienas rizikos faktorius. Tai galėjo įvykti ir dėl to, kad ji pasitaisė plaukus.

– Tokios elektros iškrovos užtektų?

– Griaudėjant perkūnijai plaukų iš viso nevertėtų liesti. Taip pat nereikėtų, pavyzdžiui, liesti šunų. <...> Iš tikrųjų yra labai daug rizikos faktorių, kurių visų galime ir nenumatyti. Galėjo būti dar ir toks variantas, kad mergina gavo netiesioginį išlydį ir dėl to liko gyva. Galbūt greta stotelės buvo kas nors, į ką trenkė žaibas ir iki jos atitekėjo srovė, kuri galėjo atitekėti žeme ar oru.

– Bet juk vieta tokia keista – stotelė, kurioje yra stogas virš galvos. Atrodo, kad turėtum būti apsaugotas.

– Tikrai atrodo, kad turėtum būti apsaugotas, bet tai reiškia, kad įtakos turėjo kažkokie kiti faktoriai, kurie sukėlė išlydį būtent toje vietoje. Kartais reikėtų netgi įvertinti, ar verta atsisėsti ant suoliuko, kuris turi metalines kojas, ar šalia stotelės nėra aukštų medžių ar aukštos įtampos laidų? Yra įvairių faktorių. Beje, šiomis dienomis žaibų, perkūnijų tikimybė visą savaitgalį tikrai didelė.

– Kaip nuo to saugotis?

– Hidrometeorologijos tarnybos tinklalapyje meteo.lt yra nurodyta, kaip elgtis perkūnijos metu, kai esi kambaryje ar lauke. Dabar tikriausiai daug kas plauks su baidarėmis ar kažkuo kitu. Tai rizikinga. Kai pamatote, kad artėja perkūnija, geriau išlipti į krantą. Jokiu būdu negalima stovėti prie aukštų medžių, būtina paeiti toliau nuo kranto, niekada nebėgti.

Jei esate plyname, atvirame lauke, geriau pritūpti ir pritūpus suglausti kojas. Nors ir lengviau išsižergus tūpti, bet reikia suglausti kojas. Svarbu nebūti šlapiems. Jei esate valtyje ir neturite galimybės išlipti ar matote, kad to padaryti nespėsite, išmeskite inkarą, kad jis veiktų kaip nužeminimas. Kategoriškai negalima naudoti telefonų. Yra labai daug įvairiausių dalykų, kurių nereikia daryti.

– Geriausia išjungti telefoną?

– Taip. Jokių plaukų šukavimųsi, kačių, šunų, karvių, arklių glostymo, jokių jojimų ir t. t. Jokių aštrių daiktų, kurie būtų iškelti į viršų, pavyzdžiui, skėčių. (Būna, kad žmonės kokį grėblį nešasi ar kažką tokio.) Iš tikrųjų apie tai reikia labai rimtai pagalvoti. Visko turbūt nenumatysi. Gali atsirasti rizikos zonoje, nes nežinai, kas pačioje žemėje yra. Gal yra koks ypatingas akmuo.

– Vienas iš portalų rašo – savaitei baigiantis, visur prakiurs dangus.

– Reikėtų susitaikyti su mintimi, kad prasidės tokie lietūs, kai lietus nušniokščia netgi su perkūnija. <...> Tokio lietaus labai reikia, nes jis nuplauna visas dulkes, išvalo atmosferą. Tada kvėpuoti geriau.

Priartėja ciklonas nuo pietų. Ketvirtadienį dar tik pietinius rajonus truputį pakibins, gali būti lietaus. Visoje Lietuvoje jo neturėtų būti, bet nuo penktadienio prasidės lietūs, kai arba naktį, arba dieną smarkiau gali nušniokšti. <...>

– Amerikiečiai, išdavėte paslaptį, trečią kartą pakeitė prognozes.  Ar dar jais tikite?

–  Reikia tikėti. Juk tai rimti centrai, kurie gauna didžiulį finansavimą, kad sudarytų prognozes.

– Rimti centrai, bet prognozę keičia trečią kartą.

– Dėl to ir noriu pasakyti – nesipiktinkite orais. Netgi tokie centrai, kurie turi galingą techniką, bando viską įvertinti, trečią kartą kone per savaitę pakeitė prognozę, pagal kurią jau Lietuvos gegužė patenka į šiltesnę zoną. Anksčiau sakiau, kad tik Biržai patenka į tą teritoriją, bet dabar jau nuleido šiek tiek žemiau tą juostą. Priklausome prie šiaurinių rajonų, kuriuose šilčiau. <...>

– Kokios ketvirtadienį vyrauja temperatūros?

– Temperatūra svyruoja tarp 18–23 laipsnių. Kadangi šiaurėje dar yra nueinantis anticiklonas, jo pietinė dalis šiek tiek įtraukia šiaurinio oro, todėl Lietuvos šiaurėje nėra šalta, temperatūra turbūt siekia apie 20 laipsnių. Visuose centriniuose, rytiniuose, pietiniuose rajonuose vyrauja 22–23 laipsniai šilumos.

– O kokia temperatūra šią dieną yra buvusi istorijoje?

– Istorijoje gegužės 12 d. yra buvę 29 laipsniai šilumos. Yra buvę ir šalčio – 3 laipsniai. Beje, turiu pasakyti, 1978 m. šią dieną prie laukų ištirpo paskutinė sniego danga.

 

Rekomenduojami video