Žiema – laikino vazoninių ir sodo augalų žūties metas, tačiau tai nereiškia, kad turime jų visiškai atsisakyti. Kai kurios augalų rūšys gali atlaikyti žemą temperatūrą ir suteikti balkonui spalvų pilkomis ir niūriomis dienomi.
Visžaliai lapuočių krūmai labai patinka sodininkystės gerbėjams. Tai tikrai nestebina, nes jie auga ištisus metus. Šie augalai nebijo šalčių, todėl juos net žiemą galima auginti lauke. Taigi, kokias augalų rūšis pasirinkti ir kaip jas prižiūrėti?
Kokius augalus sodinti balkone žiemą?
Visžaliai augalai unikalūs tuo, kad atėjus šaltajam sezonui jie
nepraranda nei lapų, nei spyglių. Dėl šios priežasties jie yra ne tik
patvarūs, bet ir puikiai atrodantys. Žalia spalva net ir šalčiausiomis
dienomis išlieka sodri, o šerkšnas tik prideda jiems žavesio.
Daugelis šių augalų rūšių išsiskiria ne tik lapų forma, bet ir vaisiais, kurie primena mažus kamuoliukus. Žiemą šie augalai atrodo kaip mažos eglutės. Vis dėlto, nors šie augalai yra atsparūs, tačiau tai tikrai nereiškia, kad jie gali atlaikyti viską. Kartais mūsų šalyje žiemos yra labai šaltos, todėl šaltis gali neigiamai paveikti šių krūmų šaknų sistemą, jei ji nėra tinkamai apsaugota, pvz., pavyzdžiui, nepadengta mulčiu.
Kokius augalus pasirinkti?
Viskas yra skonio ir mūsų poreikių reikalas. Kai kurie jų gali būti naudojami kaip gyva uždanga nuo smalsių kaimynų akių. Jų laistymas yra svarbus veiksnys, ypač tada, jei augalus sodiname į vazonus. Tuomet augalai neturi kito šaltinio, iš kurio galėtų gauti augimui reikalingo maisto.
Tikrai nesuklysite, jei pasirinksite šiuos augalus:
- Geras pasirinkimas – visžalis buksmedis, kuris nebijo mūsų šalies oro. Paprastai jis pasiekia apie 8 metrų aukštį ir turi būdingus mažus lapus. Šis augalas geriausiai augs humusingoje dirvoje su šarminiu arba neutraliu pH. Verta pridurti, kad jis žydi pavasarį, o ant jo šakų vystosi balti žiedynai. Įdomu tai, kad jam nereikia sudėtingos priežiūros ir jis augs visur, kur jį pasodinsite. Tas pats pasakytina ir apie laistymą, nes vandens perteklius gali jam pakenkti. Šį augalą taip pat galima įvairiai formuoti.
- Taip pat verta pasidomėti rododendrais, kurių spalvos gali labai varijuoti: nuo baltos ir rožinės iki tamsiai violetinės. Šio augalo žiedynai itin dekoratyvūs, rododendras gali užaugti iki kelių metrų aukščio. Šiam augalui idealiai tinka rūgštus dirvožemis ir reguliarus laistymas. Vešliai augs daliniame pavėsyje ir nuo vėjo apsaugotoje vietoje.
Kokius dar augalus galima rinktis žiemą?
- Bugienis (Holly) yra labai lengvai auginamas krūmas, kuris nėra labai reiklus. Jo lapai ir maži raudoni vaisiai traukia akį. Dirva bugieniui turi būti pralaidi. Jis puikiai augs daliniame pavėsyje.
- Tridantė kinrožė yra nedidelis augalas su unikaliais lapais, kurie atėjus rudeniui tampa geltoni arba oranžiniai. Jo maži žiedai žiemos švenčių pradžioje žydi baltai. Šis augalas puikiai toleruoja sausrą ir šešėlį, o dirvožemiui nėra labai reiklus.
- Žalčialunkis (Daphne) priklauso viržių šeimai ir yra atsparus šalčiui. Jo lapai dideli, todėl atrodo labai dekoratyviai. Paprastai šis augalas neviršija 1,5 metro aukščio. Mėgsta rūgštų dirvožemio pH.