Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šiandien paaiškės, ar greitai sulauksime pavasario: tai pasako keli ženklai

Šiandien, sausio 25-ą dieną, yra Pusiaužiemis. Sakoma, kad pagal šios dienos orus galima nuspėti kada sulauksime pavasario. Apie tai kalbėjomės su profesoriumi etnologu Libertu Klimka.

Senolių išmintis byloja, kad Pusiaužiemio arba Viduržiemio metu diena jau būna pailgėjusi per avinuko šuolį, o gamta jau yra žengusi pirmąjį žingsniuką pavasariop. Sakoma, kad būtent šią dieną iš žiemos miego prabunda barsukas ir išlenda iš savo olos, o nuo jo elgesio ir priklauso, ar greit ateis taip laukiamas pavasaris. „Jeigu ryte išlindęs barsukas pamato savo šešėlį – jo išsigąsta ir lenda atgal į olą. Tuomet atsigula ant to paties šono ir miega toliau. O kadangi tas pats šonas nugulėtas ir miegas ant jo prastas, tai reiškia, kad pavasaris ateis greitai. Tad jeigu ryte šviečia saulė – pavasaris bus ankstyvas ir greitas.

 O jeigu per pusiaužiemį saulės nėra, tuomet barsukas pasivaikšto po mišką, pakvėpuoja grynu oru ir grįžęs į olą verčiasi ant kito šono ir užmiega giliai. Pavasaris tuomet ateis vėlyvas ir bus šaltokas“, – aiškina etnologas L. Klimka.

 Atėjus pusiaužiemiui kaimo žmonės eidavo pasižiūrėti ar likusiai žiemai užteks pašaro gyvuliams, malkų arba miltų duonai kasdieninei. Šeimininkas eidavo į sodą papurtyti medžių ir žadinti gyvybės taip.

Bitininkai belsdavo į kiekvieną avilį, kad bitės ant kito korio persikeltų ir žinotų, kad jau tik pusė žiemos liko.

„Žmonės dar sakydavo, kad kokia antra dienos pusė bus, tokia ir likusi žiema. Jeigu sninga – bus šalta ir nebus labai maloni žiemos pusė. O jeigu nėra šaltuko, reiškia jau greitai pamatysime ir daugiau pavasario ženklų“, – sako profesorius.

 Kokie orai bus vasarį?

 Etnologas L. Klimka remiasi senolių išmintimi ir stebi gamtos ženklus, kurie leidžia nuspėti, kokie orai laukia. Visgi šįkart dažnai besikeičiančios oro sąlygos apsunkina tokius spėjimus: „Sunku pasakyti, kokia bus likusi žiema, nes šiuo metu labai permainingi orai – vienoje Lietuvos pusėje būna vienoks požymis, o kitoje – kitoks. Tai permainingumas ir jaukia žiemos spėjimus.

Neseniai griaudėjo žiemos metu, tai rodo, kad orai ir bus permainingi likusiu žiemos metu. Visgi vasaris turėtų būti panašus, kaip sausis – be didelių šalčių. Sausį daug šalčių neturėjome tik viena ar kita naktis šaltesnė buvo. Sniego irgi bus, bet ne daug“, – sako etnologas.

Rekomenduojami video