Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Serenčiai. Gėlės mėgėjui ir profesionalui. Serenčių auginimo pagrindai

Serenčiai – tai kiekvienu atžvilgiu patikimos gėlės. Jas paprasta auginti; jos auga įvairiomis sąlygomis, žydi labai gausiai ir ilgai. Ši gėlių veislė pasižymi įvairių formų ir dydžių gausa. Nuostabūs, šilti žiedų atspalviai pagyvina gėlynus ir kompozicijas vazonuose. Skaitydami šį straipsnį, sužinosite, kokiu būdu serenčius prižiūrėti ir jais rūpintis.

Dėl ko mėgstame serenčius

Tai vienmetės, labai populiarios darželių ir sodų gėlės Lenkijoje. Keičiasi laikai, bet serenčiai vis dar labai populiarūs. Išraiškingų, geltonų arba oranžinių žiedų dėka galima kurti įspūdingas kompozicijas, ypač gyvatvorių ar vejos fone.

Puikiai tinka balkonų ir terasų dekoravimui, sodinimui į vazonus ir kitas talpas. Aukštaūgės serenčių rūšys skinamos puokštėms. Vazoje ilgai išlieka šviežios, nevysta. Būdingas serenčių kvapas yra naudojamas biologinei kovai su dirvožemio nematodais, skruzdėlėmis ir daugeliu kitų kenkėjų. Rekomenduojama serenčiais apsodinti daržovių lysves - tokiu būdu galima jas apsaugoti nuo šliužų.

Kokie serenčiai auga soduose

Serenčiai, puošiantys gėlių lysves ir gėlynus skiriasi aukščiu ir forma, žiedų dydžiu bei lapais. Štai trys populiariausios rūšys:

·         Gvazdikinis serentis (Tagetes patula) – maksimalus aukštis 60 cm. Darželiuose dažniausiai sodinamos nykštukinės veislės neviršijančios 30 cm. Gvazdikinių serenčių žiedynai yra graižo formos, vidutinio dydžio, pasiskirstę po vieną žiedą ant žiedkočio.  Žiedai gali būti tuščiaviduriai arba pilnaviduriai. Pasižymi gausia spalvų įvairove.Žiedynų atspalviai: nuo geltonos iki sodrios raudonmedžio spalvos.

·         Smulkiažiedis serentis (Tagetes tenuifolia) – ši rūšis ypatinga tuo, kad krūmas išauga rutulio formos, yra gausiai šakotas, apibarstytas smulkiais žiedais. Yra veislių, kurios išauga iki 70 cm, o taip pat miniatiūrinių – išaugančių vos iki 15-20 cm.

·         Didysis serentis (Tagetes erecta) - tai aukščiausia serenčių rūšis, veisianti didžiausius žiedus. Vidutinis šių gėlių aukštis 70-80 cm, tačiau galima įsigyti ir labai aukštų (90-120 cm) arba žemaūgių (15-30cm) veislių. Šių gėlių ūgliuose išauga stambūs, pilnaviduriai, geltonos, oranžinės arba kreminės spalvos žiedynai.

Ko reikia serenčių augimui

Serenčius be galo paprasta auginti. Šioms gėlėms idealiai tinka saulėtos ir sausos vietos, tačiau puikiai auga ir pusiau šešėlinėse vietose. Gvazdikiniai serenčiai – labai atsparūs augalai. Puikiai susidoroja su nepalankiomis oro sąlygomis - nebijo vėjų nei lietaus. Vešliam žydėjimui reikalauja tik pralaidaus, derlingo dirvožemio ir vidutinės drėgmės. 

Kaip ir kada sėti serenčius

Serenčių sėklas galima sėti į vazonus patalpoje jau ankstyvą pavasarį. Sėklų nereikia giliai užberti žeme, nes daiginimui reikalinga saulės šviesa. Būtina taip pat užtikrinti joms drėgmę ir šilumą. Optimali temperatūra - apie 20⁰C. Kai daigai paūgėja, juos reikia persodinti į didesnius, atskirus vazonus. Savarankiškas daigų paruošimas - tai pigiausias būdas užsiauginti geros kokybės augalus.  Jauni sodinukai pernešami į gėlių lysves ir gėlynus įpusėjus gegužės mėnesiui. Serenčius galima auginti taip pat išsėjant sėklas tiesiogiai į dirvą. Tinkamas tokio sėjimo laikas yra balandžio mėnesio pabaiga. Augalai pasėti tiesiai į dirvą žydi kiek vėliau, nei tie, kurie buvo anksčiau sudaiginti patalpoje.

Rekomenduojami video