Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Senas dekoras prikeltas naujam gyvenimui

Nauja yra gerai pamiršta sena. Šis posakis puikiai tinka naujam gyvenimui prikeltam, šiuo metu sparčiai populiarėjančiam namų dekoro elementui – moldingui. Jis pritaikomas ne tik sienų, bet ir lubų, grindų puošyboje. Meistrai sako, kad norinčiųjų būtent šiuo stiliumi gražinti savo namus atsiranda vis daugiau. Tačiau specialistų, gebančių kokybiškai išpildyti klientų pageidavimus, kol kas nedaug.

Dizainas ant bangos

Šiais metais būstą įsigijusi Sandra Morkūnienė iš Kauno dar prieš įsikeldama į naujus namus žinojo, kad jos namų sienos bus dekoruojamos. Ir ne bet kaip: pasirinktas gana senas sienų ornamento būdas – moldingas. Jei mėgstame amerikietiškus filmus, praktiškai visuose vaizduojamuose užmiesčio namuose sienas puošia dailūs it rėmeliai sienų apvadai. Jie taip pat gali būti klijuojami tiek ant lubų, tiek ant grindų. Moldingai itin madingi Vakarų Europoje, Skandinavijoje. Seniau jais dabintos namų sienos ir Lietuvoje, tačiau ši mada buvo kuriam laikui prigesusi. Šiandieną ji grįžo su trenksmu.

VL kalbinta S.Morkūnienė tikina, kad tai sparčiai populiarėjantis namų dekoro elementas, apie kurį ji ilgai svajojo. „Įsirengdama namus samdžiau interjero dizainerę, tačiau pati nemažai dirbu su užuolaidomis, moldingus matydavau kasdien ir jie man visada buvo prie širdies. Šis sprendimas labai patiko dėl savo plataus pritaikymo. Jei anksčiau jie dažniau buvo naudojami klasikiniame interjere, šiandieną puikiai įsilieja ir į modernų stilių. Tereikia skoningai suplanuoti, kur ir kiek jo naudoti, nereikia sienų perkrauti“, – išlaikyti saiką planuojant sienų dizainą pataria pašnekovė.

Kiekviename Sandros namų kambaryje – nuo virtuvės iki vonios kambario – yra siena su moldingo akcentu. Jos žodžiais tariant, šis dekoravimo būdas dabar ant bangos ir tai, ko gero, vienas populiariausių sprendimų, jei namuose norima turėti gražias, išskirtines, tvarkingas sienas. „Jeigu neturite didelio noro sienų apsikabinėti paveikslais, tačiau vis tiek norite, kad jos būtų puošnios, nenuobodžios, moldingas – idealus pasirinkimas“, – neabejoja S.Morkūnienė.

Pasiteiravus, ar Lietuvoje sunku rasti meistrą, kuris sukurtų pageidaujamus sienų, lubų „rėmelius“, ji pabrėžė, kad specialistų yra, tačiau ji visuomet renkasi dirbti tą, kuris ateina per rekomendacijas. Pašnekovė džiaugiasi atliktu darbu ir sako pastebinti, kad draugų bei giminaičių namuose vis dažniau sienos puošiamos būtent moldingu.

Kruopštus ir atsakingas darbas

Sandros namuose moldingo sprendimus įgyvendinęs vidaus dekoravimo meistras Tadas Kazlauskas taip pat teigia, kad šis namų dekoro būdas sparčiai populiarėja. Jis pats šio dekoro meno pradėjo mokytis prieš penkerius metus, o susidomėjimas juo didėja kiekvienais metais. Tokius sprendimus per visą darbo patirtį teko sėkmingai pritaikyti tiek miesto, tiek kaimo sodybose.

„Anksčiau daugiausia dirbdavau su vidaus sienų dažymu, tapetavimu. Tačiau pažįstami manęs vieną kartą paprašė užklijuoti moldingus. Tiesą pasakius, patirties neturėjau, todėl labai daug domėjausi, žiūrėjau vaizdinę medžiagą, kaip tai taisyklingai ir gražiai padaryti, klausiau kitų meistrų patarimų. Toliau dirbau, lavinau techniką ir šiandieną galiu pasakyti, kad nėra daug specialistų, kurie būtų labai įsigilinę į šią techniką“, – sako netikėtai gauta užklausa, padėjusia rasti savo veiklos nišą, patenkintas Tadas.

Pasak jo, šiandieną meistrų, kurie užsiimtų moldingų dekoravimu, Lietuvoje nėra daug. Ko gero, pagrindinė priežastis ta, kad šis darbas reikalauja ne tik daug kruopštumo, laiko, bet ir kokybiškų medžiagų, kurių gauti didžiuosiuose prekybos centruose sudėtinga. Jų tenka ieškoti specializuotose apvadų parduotuvėse.

„Kai kurie meistrai nenori užsiimti dėl to, kad tai atsakingas ir didelio kruopštumo reikalaujantis darbas. Be to, medžiagos nėra pigios ir jei netyčia jas sugadini, darbas automatiškai brangsta. Niekas nenori terliotis, todėl imasi paprastesnių darbų, kurie atliekami greičiau“, – priduria Tadas.

Ir miestui, ir kaimui

Vieni namų remonto darbus patiki interjero dizaineriui, kiti idėjų ieško patys, o tokios paieškos dažniausiai nuveda į interneto platybes. T.Kazlauskas pasakoja, kad bene dažniausiai klientai atsiunčia nuotrauką su jiems patikusia idėja, o paskui jis vietoje apskaičiuoja, kokiu atstumu apvadų rėmelis turi būti pakeltas nuo sienų kampų, grindų ar lubų. Taip pat padeda apsispręsti, kokio dydžio formos ir spalvos rėmeliai tinka labiausiai.

Moldingai itin madingi Vakarų Europoje, Skandinavijoje. Seniau jais dabintos namų sienos ir Lietuvoje, tačiau ši mada buvo kuriam laikui prigesusi. Šiandieną ji grįžo su trenksmu.

„Šis stilius suteikia prabangos įspūdį. Įėjus į patalpas sienos atrodo itin puošniai, dekoratyviai. Daug tenka dirbti miestuose, naujos statybos namuose, tačiau ir kaimiškose sodybose moldingas populiarėja. Dažnai jį renkasi kaimo turizmo sodybos, kurios nori išsiskirti, pagyvinti interjerą. Teko sieninius apvadus klijuoti Trakų rajono sodyboje ir kitose privačiose sodybose. Sienas labai papuošia, jei rėmelių viduje yra įklijuojami tapetai. Tai suteikia elegancijos, puošnumo, todėl sodybų šeimininkai gana dažnai renkasi tokį sprendimą. Be to, jeigu pažiūrėtumėte, kaip anksčiau miestų senamiesčiuose būdavo įrengiami butai, namai, praktiškai ant visų jų vidinių sienų pamatysite tokius gipsinius ornamentus. Šis stilius ypač tinka namams su aukštomis lubomis“, – pabrėžia vidaus dekoro meistras.

Ieško net užsienyje

Moldingai gaminami iš kelių medžiagų: putų poliuretano, gipso ir medžio. Visų šių medžiagų kaina panaši, tačiau bene dažniausias tiek meistrų, tiek pačių namų šeimininkų pasirinkimas – putų poliuretanas. Tadas sako, kad tai kietintas putplastis, todėl pats gaminys yra lengvas, su juo kiek paprasčiau dirbti. „Dažniausiai žmonės jau būna apsisprendę dėl moldingų dizaino ir pačios medžiagos. Retai kada tenka juos lydėti į parduotuvę padėti išsirinkti kokybiškus ir gražius moldingus. Kartais klientai juos net siunčiasi iš Nyderlandų ar kitų šalių, nes čia jie neranda medžiagų, įtinkančių jų skoniui“, – apie klientų įgeidžius, vedančius net iki Vakarų Europos gamintojų, pasakoja meistras.

Tiesa, jis tikina, kad ir vietinėse specializuotose sienų, grindų bei lubų apvadų parduotuvėse asortimentas gana platus. Moldingai parduodami visada tik baltos spalvos, tačiau dažniausiai juos renkamasi dažyti tokia pat spalva kaip ir sienas.

Tadas pastebi, kad šiais metais ypač populiarios švelnios, neryškios pastelinės spalvos. Tamsiai žalia, mėlyna ar kitais tamsesniais atspalviais dažoma tik viena siena, o ant jos klijuojami balti apvadai. Jie atrodo puošniai, suteikia ryškų namų akcentą.

Skūpus moka du kartus

Ne taip jau retai remontuodami namus ieškome būdų kur tik įmanoma sutaupyti, todėl užuot samdę specialistą, darbus užkrauname sau ant galvos. Net ir be specifinių žinių, kai kurie nagingesni vyrai imasi moldingus namuose klijuoti patys. Tačiau pamačius galutinį vaizdą, labai dažnai namuose vis tiek turi apsilankyti meistras.

„Daug kam atrodo, kad tai labai lengvas ir greitas darbas. Dažniausiai klientai pasižiūri filmukų „YouTube“ ir susidaro įspūdį, kad juos užklijuoti vieni juokai. Tačiau čia reikia ne tik žiūrėti kūrybiškai, bet ir žinoti matematines taisykles, pavyzdžiui, kaip apskaičiuoti kampą, nes kampai namuose paprastai būna nevienodi. Sujungiant apvadų kampus neturi likti tarpelių, kitaip vaizdas bus nekoks. Neseniai teko taisyti broką Palangoje. Ten ant lubų moldingus klijavo samdyti ukrainiečiai. Namų dekoru šeimyna ilgai nesidžiaugė – netrukus po darbų jie ėmė kristi nuo lubų, todėl viską teko perdaryti naujai“, – tai, kad ne kartą teko taisyti pačių namų šeimininkų ar kitų meistrų broką, pripažįsta Tadas.

Dar viena dažnai pasitaikanti klaida tvirtinant moldingus – nekokybiški klijai. Pašnekovo teigimu, klijus reikia rinktis itin atidžiai, nes viena jų rūšis tinka apvadams tvirtinti, kiti – sujungimams klijuoti. Parinkus netinkamus klijus apvadas gali atšokti ar net išsikraipyti, todėl norint ilgalaikio ir estetiško rezultato klijams taupyti nereikėtų.

Jeigu namuose sienos nėra idealiai lygios, moldingą taip pat galima naudoti, tačiau šiuo atveju darbas kiek kruopštesnis, norint „pagauti“ kampus.

Naudoja ir vonioje

Nors dažniausiai moldingais puošiamos sienos, jie puikiai dera ant lubų, jais galima pakeisti įprastus grindų apvadus. Vieni renkasi puošti tik sienas, antri pageidauja juos klijuoti tik ant lubų, treti renkasi abu šiuos puošybos būdus. Pasiteiravus, kuriose erdvėse moldingai klijuojami dažniausiai, pašnekovas teigia, kad daugiausia prašymų sulaukia klijuoti juos miegamajame, svetainėje. Be to, daug kam vonios kambarys su plytelėmis išklijuotomis sienomis kiek pabodęs, todėl sienas išdažius stipriais, drėgmei atspariais dažais, ant jų taip pat klijuojami sieniniai rėmeliai.

„Patys žmonės man dirbant ateina ir džiaugiasi, kad moldingai vėl grįžo į madą. Jų panaudojimas iš tiesų labai universalus. Namai su sienų ar lubų apvadais visada išskiria iš kitų. Net pritaikius panašų dizainą kituose namuose, moldingai visada atrodys kitaip, unikaliai, nes skirsis sienų spalva, baldai ir kitos interjero detalės. Jie suteikia savito prieskonio“, – įsitikinęs T.Kazlauskas.

Remontuojant namus svarbus ne tik grožis, bet ir kokybė. Įdomu, kiek ilgai tinkamai pritvirtinti moldingai laikosi ant sienų, lubų ar grindų? Pasak Tado, jie gali tarnauti neribotą laiką, tačiau jei moldingas bus pažeidžiamas mechaniškai, kaip ir bet koks dekoro elementas, jis bus sugadintas.

Priklijuoti moldingai gali išsikreipti, jei bus panaudoti nekokybiški klijai. Paprastai sakant, klijai išdžiūva, dekoras atšoka, krypsta į šonus. Anot Tado, jeigu lubų ar sienų apvadai labai sunkūs, gamintojai rekomenduoja juos prikalti nedidelėmis vinimis arba prisukti varžtais, o montavimo ertmes gražiai užglaistyti.

Lengviau pakeisti

Gana dažnai įprastus grindų apvadus nusprendžiama keisti dažomomis grindjuostėmis. Jos taip pat dažniausiai gaminamos iš kietinto putų poliuretano. „Jeigu tokius moldingus apgraužia šuo arba juos nudaužome su baldais, nedidelė problema – juos paprasta pakeisti. Be to, lygiai taip pat nusidėvi ir mediniai apvadai, kuriuos mėgsta kramtyti augintiniai. Skirtumas tik tas, kad pakeisti putų poliuretano apvadą lengviau. Tereikia sugadintą vietą išpjauti, nedidelę dalį įklijuoti naujai ir užglaistyti pjūvio vietą. Vizualiai net nesimatys, kad dalis jo pakeista. O štai medinį reikia lupti visą, todėl dedant medines grindjuostes visuomet patariu kelis apvadus pasilikti atsargai, kitu atveju teks keliauti į parduotuvę ieškoti identiškos dalies. Nepamirškite, kad keičiasi ne tik drabužių, bet ir statybinių medžiagų mados. Įsigiję tapetus ar apvadus, po kelerių metų parduotuvėse tokių pačių nerasime, nes jau bus pakeistas prekių katalogas. O putų poliuretaną rasti gerokai paprasčiau“, – rekomenduoja patyręs meistras T.Kazlauskas.

Rekomenduojami video