Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sena gera tiesa apie ridikėlius

Valgomieji ridikėliai – tai bene dažniausiai pavasarį sėjamos ir greičiausiai užaugančios šakniavaisinės daržovės, todėl būtų verta prisiminti kelias žinomas taisykles.

Dirva

Ridikėliams auginti labiausiai tinka geros struktūros humusingi priesmėliai ir lengvi priemoliai. Netinka sausi smėlynai, sunkios supuolusios dirvos, nes jose išauga deformuoti, prastesnio skonio šakniavaisiai. Jei dirva sunkoka, panaudokite kompostą, perpuvusį mėšlą ar nurūgštintas durpes. Tik jokiu būdu negalima naudoti šviežio mėšlo, nes augalai išaugs į lapus, o šakniavaisiai neaugs. Prieš sėją dirvą gerai supurenkite, grėbliu įterpkite komposto, perpuvusio mėšlo ar nurūgštintų durpių. Taip dirvožemį praturtinsite ir maisto medžiagomis. Lysvę išlyginkite ir lengvai suspauskite. Jei dirvožemis lengvas, jo struktūros pagerinti nereikia, galite naudoti mineralines trąšas. Tam tinkamiausios kompleksinės trąšos su nedideliu azoto kiekiu. Į 10 kv. m plotą užteks įterpti 150–200 g trąšų. Per didelis trąšų, ypač azoto kiekis, kaip ir šviežias mėšlas, neigiamai veikia ridikėlių augimą ir derlių. Papildomai tręšti nereikia, nebent augalai silpnai auga.

Ridikėlius auginti galima beveik po visų daržovių, išskyrus kryžmažiedžius (ridikus, kopūstus, griežčius ir kt.), nes ridikėliai priklauso tai pačiai augalų šeimai, todėl sirgs tomis pačiomis ligomis, juos puls tie patys kenkėjai. Dirvožemio pH turėtų būti silpnai rūgštus ar neutralus. Išrinkite saulės gerai apšviestą vietą, tada susiformuos didesni šakniavaisiai, juose kaupsis mažiau nitratų, lapai užaugs mažesni. Jei pavasarį ridikėlių norite turėti ilgesnį laiką, juos sėkite kas porą savaičių. Rudens derliui sėkite nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio vidurio.

Reikia drėgmės

Ridikėliai sėjami tarp eilučių paliekant 10–12 cm, o tarp augalų – 3–5 cm tarpus. Sėjos gylis – 1,5–2 cm. Sėklas berkite taip, kad vėliau augalų nereikėtų retinti. Taip sutaupysite sėklų ir išvengsite papildomo darbo. Kad būtų patogiau, galite pasigaminti ženklintuvą. Tam reikia 30×40 cm dydžio ir 3 cm storio lygios lentos. Prie jos pritvirtinkite 2 cm ilgio ir mažiausiai 1 cm skersmens medinius dyglius (tam galima panaudoti vyno butelių kamščius). Atstumai tarp dyglių turėtų būti 5×4 cm arba 5×5 cm. Kad būtų patogiau dirbti, prie lentos pritvirtinkite rankeną ar kotą. Ženklintuvą spauskite į žemę taip, kad dygliai vienodai giliai sulįstų į dirvą. Jei duobutės užbyra žemėmis, vadinasi, ji nepakankamai drėgna. Į kiekvieną duobutę dėkite po vieną sėklą. Pasėjus sėklas, duobutes atsargiai užakėkite grėbliu.

Ridikėlius laistykite gausiai ir laiku, ypač tada, kai pradeda formuotis šakniavaisiai. Kai būna sausi ir karšti orai, pasėlį gausiai laistykite šaltu vandeniu. Dažnai augintojai skundžiasi, kad šakniavaisiai trūkinėja. Taip atsitinka dėl drėgmės svyravimo, kai laistoma nereguliariai. Ridikėliai jautrūs sausroms, nes jų šaknų sistema silpnai išsivysčiusi. Dirva, kurioje auga ridikėliai, turi būti nuolat (bet saikingai) drėgna. Tada ridikėliai nenustos augti ir netrūkinės. Jei trūks drėgmės, jie bus kieti, aitrūs, porėti, sutrūkę ir greitai sužydės.

Geriau neskubėti

Ridikėliai yra trumpos dienos augalai, todėl geriau auga pasėti anksti pavasarį ar antroje rugpjūčio pusėje. Jei žemė atšilusi, saulės šildomuose stikliniuose ar plėvele dengtuose šiltnamiuose ridikėlius galima sėti jau kovo pabaigoje. Labai skubėti nereikia, nes orams atvėsus ilgesniam laikui gali susiformuoti žyduoliai. Ankstyvų veislių ridikėliai užauga per 22–30 dienų. Šiltesniu oru jie vystysis greičiau ir spės užaugti iki pomidorų bei agurkų sodinimo. Ridikėlių sėklos pradeda dygti esant 2–4 oC temperatūrai, tačiau tinkamiausia dygimo temperatūra yra 12–15 oC, tinkamiausia šakniavaisių augimo temperatūra – 16–20 oC.

Šiuolaikines ridikėlių veisles pagal sėjos laiką galima suskirstyti į dvi grupes – tinkamas sėti visą sezoną ir tada, kai diena trumpa (pavasarį ir rudenį). Prieš pirkdami sėklas nepamirškite paskaityti, kas parašyta kitoje pakelio pusėje. Aprašyme būna nurodyta, kada tinka sėti tos veislės sėklas. Naudingiau auginti hibridines veisles: jų sėklos brangesnės, bet augalai pakantesni temperatūros ir drėgmės svyravimams, jų šakniavaisiai užauga vienodo dydžio, geresnės kokybės, skanesni, tinkamai laistomi netrūkinėja, ilgiau neperauga, neišpursta ir nesužydi.

Pavojingiausi ridikėlių kenkėjai yra kryžmažiedinės spragės ir pavasarinės kopūstinės musės. Spragės ridikėlių lapuose išgraužia skylutes, lervos apėda šakneles. Jei pažeidžia augimo kūgelį, daigai žūva. Cheminėmis apsaugos priemonėmis purkšti ridikėlių negalima, nes jie – trumpos vegetacijos augalai, ir nuodai nespės susiskaidyti. Apsaugai nuo šio kenkėjo iš rudens žemę reikia giliai perkasti, išnaikinti kryžmažiedes piktžoles, ridikėlius apibarstyti medžio pelenais, prieš purenant tarpueilius pabarstyti garstyčių, juodųjų ar karčiųjų pipirų milteliais. Kopūstinių musių lervos išgraužia takus ridikėlių šakniavaisiuose. Tokie ridikėliai maistui netinka. Norint apsaugoti ridikėlius nuo šių kenkėjų, reikia laikytis sėjomainos, naikinti piktžoles, nepalikti darže augančių ir išrautų pažeistų šakniavaisių.

Veislės

Labai anksti sėti šiltnamyje ir lauke tinka hibridinių veislių ridikėlius ‘Apache’ F1, ‘Vienna’ F1, ‘Celesta’ F1, ‘Primara’ F1. Hibridinę ‘Apache’ F1 veislę augintojai jau žino, ją mėgsta dėl labai anksti formuojamų kokybiškų šakniavaisių. Jie užauga pailgi raudoni su baltu galiuku. Tokius šakniavaisius labai patogu pjaustyti. Lietuvoje dažniau auginami ridikėliai apvaliais šakniavaisiais. Tokius išaugina hibridai ‘Vienna’ F1, ‘Celesta’ F1 ir ‘Primara’ F1. Nors jų šakniavaisiai labai greitai auga, būna labai kokybiški, išvaizdūs, skanūs, sultingi, dideli ir vienodi, ilgai neišpursta. Šie hibridai puikiai auga ir vasarą, kai diena būna ilga.

Šiltnamyje anksti pavasarį ir rudenį, o lauke visą sezoną tinka auginti veisles ‘Jolly’,‘Kvarta’ ir ‘Ester’.‘Jolly’ veislės šakniavaisiai ilgai nepraranda kokybės ir skonio, nes jų odelė tvirtesnė. Veislė ‘Kvarta’ pakanti žemesnei oro temperatūrai, todėl pasėjus labai anksti neformuoja žyduolių. Veislės ‘Ester’ šakniavaisiai dideli, ryškiai raudoni ir skanūs, ilgai neišpursta.

Pakanti žemoms temperatūroms labai ankstyva lietuviška veislė ‘Babtų Žara’. Šių ridikėlių šakniavaisiai užauga per 18–22 dienas nuo sudygimo. Ji tinkama sėti pavasarį ir rudenį. Keliomis dienomis vėliau užauga veislių ‘Faraon’, ‘Rota’, ‘Rodos’ ir ‘Carmen’ šakniavaisiai. Neįprastus cilindro formos vaisius išaugina veislė ‘Forum’. Ji tinkama auginti rudenį ir pavasarį.

‘Rondeel’, ‘Parat’, ‘Lada’ ridikėliai geriau vystosi ir išaugina didesnius, geresnės kokybės šakniavaisius lauke. Šiuos ridikėlius galima sėti visą sezoną, nes jie gerai auga, kai dienos būna ir trumpos, ir ilgos. Jei norite dar greičiau sulaukti derliaus, ridikėlius sodinkite daigais. Sėklas pasėkite į dėžutes ir daiginkite namuose. Kai skilčialapiai (netikrieji lapeliai) jau bus gerai išsivystę, bet tikrųjų lapų dar nebus, ridikėlius persodinkite į nuolatinę vietą. Taip pasodinti šakniavaisiai greičiau užauga, yra stambesni, geresnės kokybės.

Rekomenduojami video